Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Projekt Prima SVĚT podpořil vznik naučné stezky v kouzelném prostředí jihočeských Trhových Svinů

Skupina Prima otevřela ve spolupráci s městem Trhové Sviny a jihočeským krajem novou naučnou stezku. Ta nese název Trhové Sviny mezi nebem a zemí a otevírá témata spojená s historií zdejšího nadpřirozena. Historické kroniky zmiňují zázraky, které se odehrály na poutních místech, Doudlebsko je spojováno také s kultem spiritismu. Na stezce doplněné odpočívadly ožívají i příběhy boje proti čarodějnicím nebo staré svinenské pověsti. Na slavnostním otevření stezky pro veřejnost nechyběl patron projektu Prima SVĚT Láďa Hruška nebo kouzelník známý z pořadu Česko Slovensko má talent OBINN Magic.

Cílem projektu Prima SVĚT je podporovat místní komunity ve vytváření a zatraktivňování veřejných prostranství, která slouží k jejich setkávání. Naučná stezka Trhové Sviny mezi nebem a zemí takovým počinem rozhodně je a nás těší, že jsme součástí jejího vzniku,“ uvádí marketingový ředitel skupiny Prima Aleš Pýcha a dodává: „Slavnostního otevření stezky se za nás ujal oblíbený moderátor, král vychytávek a patron projektu Prima SVĚT Láďa Hruška, který si pro místní připravil i speciální workshopy.“ Ti nejmenší se potom nechali bavit kouzelníkem OBINN Magic, který představil tzv. mikromagii, nechyběly ani aktivity s Primáčkem nebo Prima kvíz, který si pro návštěvníky připravilo město Trhové Sviny.

Stezka Trhové Sviny mezi nebem a zemí pomyslně navazuje na již existující stezku Trhové Sviny zbožné i hříšné. Autorem obou textací stezek je spisovatel a svinenský patriot Jan Štifter. „Na stezce jsme pracovali celý letošní rok, pátrali v archivech, setkávali se s pamětníky. Pozoruhodný je v Trhových Svinech především fenomén spiritismu, vyvolávání duchů, kdy se na přelomu 19. a 20. století snažili živí spojit s mrtvými. Přirozeně k velké nelibosti katolické církve,“ uvádí sám autor textů.

Trhové Sviny, stejně jako celá oblast Novohradska-Doudlebska, jsou regionem s hlubokou pamětí a zajímavými příběhy, které jsme se snažili představit na několika naučných stezkách. V tomto případě se dotýkáme svinenského nadpřirozena, zdejších pověstí nebo strašidelných domů. Věřím, že trasa osloví nejen místní, ale i turisty, zavádí totiž hosty do neznámých a pro mnohé neprobádaných koutů našeho regionu,“ doplňuje starosta Trhových Svinů David Štojdl.

V rámci projektu Prima SVĚT bylo dokončeno již mnoho realizací. V roce 2018 to bylo Primáčkovo dětské hřiště v Řevnicích a zábavně-naučná stezka Prima ZOOM v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy. V roce 2019 se projekt zaměřil na děti a oddělení v nemocnicích. Díky jeho podpoře tak vznikl nový dětský koutek v Centru popálenin Vinohradské nemocnice a bylo zrekonstruováno oddělení dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice.

O rok později vznikla zábavně-naučná stezka Prima ZOOM v Zahrádkách u České Lípy, společně s partnerem TIP SPORT byly zasazeny stromy v lipové aleji v Obříství. V loňském roce se projekt opět zaměřil i na podporu zdravotnických zařízení a ve spolupráci s Nadačním fondem Zdeňky Žádníkové pomohl zútulnit oddělení traumatologie a ortopedie ve FN Motol i Olivovu dětskou léčebnu v Říčanech. Předposledním počinem je potom Naučná stezka v Orlové na Karvinsku.

Zdroj a foto: TV Prima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *