Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Český hudební projekt Nemuer pracuje na staroegyptském albu a filmu

Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tématikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Klárou Sedlo a profesionály z filmového průmyslu se vydávají za tvorbou uměleckého hudebního filmu, plného symboliky a tajemné atmosféry. Album i film vycházejí z textů Knihy mrtvých a přenesou publikum na fantastickou cestu egyptským podsvětím.

Kromě hry na historické nástroje představí NEMUER také průkopnický prvek, kterým je zpěv ve starověké egyptštině s nově zrekonstruovanou výslovností. Díky práci proslulého egyptologa Dr. Christiana de Vartavana budou mít posluchači jedinečnou příležitost poslechnout si, jak tento starověký jazyk zněl. Umělecký styl filmu a přebal alba bude inspirován původními obrazy a mytologií starověkého Egypta.

Zann vynaložil ohromné úsilí, aby do projektu vložil co nejvíce autentičnosti. Do hloubky studoval staroegyptskou literaturu a mytologii, přičemž čerpal z více než tři tisíce let starých pohřebních textů, jako např. z Nuova papyru. Svá bádání konzultoval s předními českými egyptology, a dokonce i procestoval Egypt, aby sehnal hudební nástroje a načerpal inspiraci. Tam se spojil s Kopty, přímými potomky starověkých Egypťanů, a díky nim se dozvěděl o prastaré melodii z dob faraonů, kterou začlenil do své práce.

Před samotným vydáním alba byla spuštěna crowdfundingová kampaň, která se zaměřuje především na film. Také bylo čerstvě zveřejněno hudební video, které představuje jednu skladbu z alba a ukazuje, co lze očekávat, pokud se vybírá dostatek prostředků. Zájemci, kteří touto formou přispějí, dostanou možnost získat unikátní odměny, např. rekvizity použité ve filmu nebo dokonce i možnost objevit se ve filmu ve formě namalované postavy. Album by mělo vyjít 4. listopadu, kdy proběhne také živé vystoupení a křest v Praze.

O projektu NEMUER

NEMUER je ambient-folkový hudební projekt, který v roce 2014 založil český skladatel a multiinstrumentalista Michael Zann. Jeho silná vášeň pro hudbu, pohanství a historii mu umožnila zachytit něco hlubokého a prastarého v nás, něco, co se dotýká posluchačů po celém světě. Spojením hrdelního zpěvu, hypnotických rytmů perkusí, historických nástrojů, mrtvých jazyků a prvků elektronické hudby NEMUER vytváří transcendentální zážitek. „NEMUER“ je jméno staroegyptského božstva, které je prostředníkem mezi bohem slunce a lidmi.

Koncerty NEMUER jsou jedinečnými rituály, které přenášejí publikum na nezapomenutelnou cestu časem a fantazií. Za roky svého působení vystoupili na řadě známých festivalů (Castle Party [Polsko], Menuo Juodaragis [Litva], Cernunnos [Francie], Trolls et Legends [Belgie], aj.) a byli také pozváni na Festival Mediaval (Německo), Midgardsblot (Norsko) a Brutal Assault.

Žánr: World / Folk / Avantgarde / Music Archeology / Ambient

Žánrově blízké hudební projekty: Dead Can Dance, Wardruna, Heilung

Poslední album: Urðarbrunnr (2019, staroseverská tématika)

Hudba: https://open.spotify.com/artist/5YLlSPiJ0oTTwToxWrmNVZ

O Kláře Sedlo

Klára Sedlo je česká malířka, absolventka AVU. Má ráda vše, co se nedá na první pohled pochopit – ve svých figurálních obrazech se zaměřuje se na sny, podvědomí, symbolismus. Jeden z jejích nejvýznamnějších obrazových cyklů posledních let je (například) i Voynichova botanika. Kláru Sedlo už dlouho fascinují ilustrace rostlin z Voynichova rukopisu, obsáhlé, dosud nerozluštěné knihy ze 14. století. Více než sto jednoduchých kreseb se tak rozhodla namalovat.

Klára Sedlo (*1993) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, pravidelně vystavuje v Česku i v zahraničí. Tvorbu Kláry Sedlo naleznete ve sbírkách po celém světě a její obrazy jsou k vidění v nejnovějším českém thrilleru Promlčeno. Je finalistkou  mezinárodních cen BBA Art Prize 2019 a Mostyn Open 21. Barvy na všech svých obrazech míchá pouze ze tří základních barev a bílé. Je synestetik – čísla a písmena vidí jako barevné.

O Dr. Christianovi de Vartavanovi FLS FRSA

Dr. de Vartavan absolvoval studium na Institutu archeologie University College London, kde získal světovou slávu v oboru egyptologie, když objevil část zapomenutého rostlinného materiálu z hrobky krále Tutanchamona v Královské botanické zahradě v Kew. Později se stal zakladatelem egyptologie v Arménii a ředitelem jejího prvního egyptologického centra, za což získal v roce 2013 státní národní ocenění. Za svého působení zde rozluštil tajnou strukturu nejdůležitějšího rituálu ve starověkém Egyptě, tzv. Denního rituálu, který vykonával pouze faraon a v případě jeho absence jeho První Prorok. Práce Dr. de Vartavana je vysoce uznávaná, proto je uchována v Národním archivu Spojeného království a spravována Oxfordskou univerzitou.

Jeho čerstvě publikovaná kniha “Vocalised Dictionary of Ancient Egyptian” zcela poprvé v historii představuje rozsáhlý soubor vokalizovaných staroegyptských slov. Odhaluje však také doposud neznámou existenci různých typů samohlásek v hieroglyfickém písmu a vysvětluje, jakým způsobem je číst. Objev těchto samohlásek, a pravidel s nimi spojených, otevírá zcela nové možnosti vokalizace staroegyptštiny. Odhalení skutečné výslovnosti slov pak také dláždí cestu hlubšímu porozumění staroegyptských textům, zejména poezii.

Zdroj a foto: http://www.nemuer.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *