Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Technologie

FEL ČVUT představí na Týdnu inovací své kráčející i pásové roboty. Jejich autonomní pohyb řídí palubní umělá inteligence

8. ročník Týdne inovací, největší tuzemské události v oblasti inovací a umělé inteligence, nabídne stejně jako v předchozích letech bohatý program, kterého se zúčastní i zástupci Fakulty elektrotechnické ČVUT. 

Týden inovací se již od svého prvního ročníku systematicky věnuje tématu umělé inteligence (AI), v letošním roce bude tomuto tématu věnována zvláštní pozornost s ohledem na využití umělé inteligence v každodenním životě. Během diskuzních panelů se mnoho předních odborníků zaměří na její roli v oblasti podnikání, startupů a společnosti jako celku. Hlavní program se uskuteční v úterý 10. října a v rámci inovačního veletrhu se představí tým robotiků a informatiků z katedry počítačů, Centra umělé inteligence a katedry kybernetiky. Chybět nebude ani odborná přednáška prof. Tomáše Svobody, vedoucího robotického týmu CTU-CRAS-NORLAB, který skvěle reprezentoval FEL ČVUT na “olympiádě robotů” DARPA Subterranean (SubT) Challenge organizované americkou vládní agenturou.

Jako největší lákadlo své účasti na inovačním veletrhu si výzkumníci z FEL ČVUT připravili kráčejícího čtyřnohého robota SPOT s robotickou rukou, který významně rozšířil možnosti výzkumu autonomní manipulace bez dozoru člověka, což je jedna z nejméně probádaných oblast současné robotiky. Tým robotiků a informatiků z FEL ČVUT připravil několik projektů, v nichž roboti snímají okolí a navazují interakci s okolním prostředím. Jako příklad může sloužit nasazení mobilních robotů pro průzkum a inspekci dosud neznámých prostor, kde mohou být využiti ve spolupráci se záchranáři nebo při budování komunikační infrastruktury v náročných podmínkách bez GPS signálu. Na výstavním stánku bude možnost seznámit se s vybranými kráčejícími i pásovými roboty, které dokáží aktivně interagovat s okolím a samostatně se pohybovat jak v dobře známém, tak i v neznámém prostředí. Návštěvníci budou moci nahlédnout do perspektivy robotů, zjistit, jak vnímají své okolí a jaké faktory ovlivňují jejich rozhodování.

Přednáška profesora Tomáš Svobody s názvem “Autonomní roboti ve službách lidí: současné možnosti a hlavní výzvy” přiblíží základní stavební kameny autonomních robotů a jednu z možných definic jejich inteligence. Dále se zaměří na to, co současní roboti umí a neumí a co ještě potřebujeme k tomu, aby byli široce přijati do běžného života. Přednáška, která proběhne 10. října od 16:00 v Seminární místnosti Einstein, rovněž představí omezení současných řídicích algoritmů, jež vyžadují velké množství výukových dat, a ukáže jednu z možných cest k překonání těchto omezení.

Zdroj a foto: https://fel.cvut.cz, www.cvut.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *