Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Avokádo jako perfektní potravina dneška aneb bible avokád

Avokádo je ovoce, které se těší veliké popularitě. Dá se konzumovat jak na slano, tak i na sladko a jíst jak čerstvé, tak i tepelně upravené. Navíc obsahuje množství zdraví prospěšných látek, hlavně zdravých tuků. Vyznáte se však v bohatém výběru avokád, která jsou u nás dostupná po celý rok i díky zracím komorám, které vlastní Titbit? Jde o český unikát, díky kterému je toto exotické ovoce opravdu dlouho perfektně zralé.

Roste na stromě nazývaným hruškovec přelahodný a někdy se mu říká „aligátoří hruška“. Vzhled avokáda se výrazně liší druh od druhu. Existuje celá řada druhů. Tvar avokáda připomíná vajíčko nebo hrušku. Barvu slupky může mít jasně zelenou nebo i hnědou až tmavě fialovou. Také hmotností se velmi liší. Výhodou je, že slupka nepropustí žádné chemické ošetření, díky tomu je avokádo jedno z „nejčistších“ ovocí.

Avokáda se běžně pěstují v subtropech nebo v tropickém prostředí. I přesto, že Česká republika není tropickou zemí, můžete si zde koupit a vychutnat zcela zralá avokáda. Abyste lépe rozpoznali zralé avokádo, je označeno zkratkou RTE – ready to eat – připravené k okamžité spotřebě.  V obchodech se však můžete setkat i s avokády, která k nám letěla tisíce kilometrů už jako zralá. Společnost Titbit to ale dělá jinak. Avokáda zraje až v České republice a poté označuje zkratkou Titbit RTE. Úplné zralosti a čerstvosti dosáhnou díky zracím boxům, které vlastní.  Proto se při výběru zralého avokáda řiďte nejlépe podle etikety.

Nejčastěji se k nám avokádo dováží z Peru, Jihoafrické republiky, Izraele, Kolumbie, a dalších zemí. Díky unikátní technologii, která dokáže nasimulovat vhodné prostředí ke zrání, tak můžeme říct, že i v České republice dozrávají avokáda jako pod tropickým sluncem.  Avokáda v těchto zracích boxech dozrávají pomocí cirkulace a vlhkosti vzduchu.  Jde o pomalý, přirození proces, kdy plod zraje od pecky ke slupce, stejně jako na stromě.  Tento revoluční proces umožňuje dozrávání avokáda bez šokování prostřednictvím ethylenu​. Avokáda mají plnější chuť, jemnější texturu a vyšší obsah živin. Minimalizuje se tím i rizikové rychlé přezrání nebo nedozrání ovoce, což má zásadní vliv na chuť. Nezralé avokádo je chuťově až nepříjemně hořké, zatímco plně zralé chutná po oříšku.

Jaké avokádo vybrat?
Do České republiky se dováží nejčastěji tři odrůdy tohoto ovoce: Hass, Fuerte a Green skin. Díky společnosti Titbit se ale můžete setkat i s dalšími kultivary avokáda jako jsou Bacon, Gwen, Lamb Hass, Pinkerton, Reed nebo Zutano.

Obecně by avokádo mělo být pružné a rozhodně ne promáčknuté. Avokádo musí být po celém povrchu jemně měkké. Často se stává, že se vám do něj někdy skoro zaboří prsty. Způsobené to může být natlučením nebo přehnanou kontrolou předchozích zákazníků. Tyto místa bývají po rozkrojení hnědá, jako u potlučených jablek. Když je po rozkrojení vnitřek avokáda zářivě zelený až zlatavý, máte vyhráno. Můžete ale narazit i na plíseň. Jindy objevíte hnědé tečky. To znamená, že obsahuje “tvrdší vlákna“.

Pokud si koupíte nezralé avokádo, nechte ho dozrát cca tři dny při pokojové teplotě. K tomuto dozrávání je nejvhodnější odrůda Hass. Naopak zelená avokáda (Fuerte, Ettinger, Bacon, Pinkerton atd.) je lepší skladovat na chladnějším místě, ne však v lednici.

TIP: Zralost avokáda ověříte jednoduchým testem a to, když jde stopka bez většího odporu zasunout do avokáda.

Černé nebo zelené?
Avokádo Hass je celosvětově nejpěstovanějším druhem. Tvarem připomíná vajíčko a jeho slupka je tmavá s charakteristickými hrboly (bradavičnatá slupka). Často se mu proto přezdívá ropucha. Setkat se s ním můžeme ve dvou fázích dozrávání –se zeleným a až fialovo-černým.

Zelené Hass není k zahození, pokud se ho chystáte použít až za pár dní. Stačí ho nechat na tácku při pokojové teplotě (ideálně zabalené do novin) a během 3 dnů plně dozraje – ztmavne. Skvěle zralé avokádo můžeme naopak schovat na pár dní do lednice a tím zpomalíme proces dozrávání.

Co se zbytky
Po rozkrojení vlivem oxidace avokádo na řezné ploše obvykle zhnědne. Pokud celý plod nesníte najednou a chcete jej  uchovat do dalšího dne, zkuste ho potřít šťávou z citrónu a uzavřít do krabičky. Věděli jste, že z vlhké pecky si můžete udělat čaj nebo ji rozmixovat do smoothie? Obsahuje velké množství cenných látek. Ani se slupkou nemusíte spěchat do kompostu. Využijte ji jako masku na pleť.

Zdroj a foto: www.titbit.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *