Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

SAMOROST představil kolekci udržitelného nábytku z podhoubí

Kolekci nábytku a interiérových doplňků vyrobených z podhoubí neboli mycelia představil na Designbloku inovativní projekt Buřinky, SAMOROST. Výstavě vévodí kavárenský stůl, který svým specifickým tvarem tvořeným dílčími žebry připomíná klobouk houby. Všechny vystavené výrobky spojuje krom mycelia jedinečná struktura, krása v kombinaci s funkčností a udržitelnost. Expozice boří hranice toho, jak Češi vnímají houby. Podle průzkumu Buřinky si totiž houby s designem spojují pouze 2 % Čechů a 42 % si nedokáže výrobky z podhoubí vůbec představit. Výstavu můžete navštívit ve dnech 4. – 14. 10. 2023 ve Vnitroblocku v Praze.

„Cestka k udržitelnému bydlení“, takový je název zážitkové výstavy interiéru budoucnosti projektu SAMOROST.  Expozice je součástí mezinárodního festivalu Designblok pořádaného v Praze, který je největší přehlídkou designu a módy ve střední a východní Evropě. Zážitkovou výstavu SAMOROSTu tvoří nábytek a doplňky vyrobené z mycelia. Umístěna je ve Vnitroblocku (Tusarova 31, Praha 7) a bude probíhat ve dnech 4. – 14. 10. 2023.  

Stůl, policová skříň, taburet – vše z podhoubí
Srdcem výstavy je kavárenský stůl. „Stůl byl vytvořen tak, aby při výrobě nevznikl žádný odpad. Pracovali jsme s panely obdélníkového tvaru, které se vyplnily mykokompozitem. Specifického zakřivení jsme docílili křivkou, která rozdělila panel na dvě části. Jednotlivé křivky se postupně vyvíjí a výsledný stůl se tak plynule prolíná mezi jednotlivými žebry v kontinuální organický tvar,“ vysvětluje designér Tomasz Kloza ze spolku MYMO. Stůl potvrzuje funkci mycelia jako nosné podpůrné struktury. Na výrobu stolu bylo použito 34,5 kg materiálu na bázi mycelia, vyrostl ve formě ze dřeva a PET fólie, je vysoký 400 mm a má průměr 1100 mm.

Policová skříň Fí maximálně využívá vlastnosti mykokompozitu (spojení mycelia se svým substrátem) bez použití dodatečných výztuží a nosných prvků. „Na Fí jsme otestovali zajímavý výrobní postup, který ale ve finálním výrobku zůstává skrytý. Jedná se o kotevní body pro připojení nožek. Ty byly navrženy z dřeviny, která je pro houbu přijatelná. Prvky byly volně vloženy do formy a bez jakéhokoli dalšího obrábění se nechaly do skříně zarůst,“ popisuje designér Jakub Kraus, spoluzakladatel studia NAHAKU, který propůjčil výstavě SAMOROSTu svůj cit pro design a netradiční řešení.

CEPELLA je kolekce stolku a taburetu, které svým tvarem připomínají hřib. Autorkami jsou Karolína Petřeková a Petra Jašicová ze spolku MYMO. „Myceliový plášť taburetu přímo srůstá s dřevěnou základnou. Tato výjimečná vlastnost mycelia jako přírodního lepidla ukazuje na možnost srůstání s dřevěnými materiály,“ vysvětluje Karolína PetřekováPetra Jašicová ji doplňuje: „Stolek s celomyceliovým základem a odnímatelným dřevěným víkem je ve svém tvarovém řešení odzrcadlením taburetu. Jeho přidanou funkcí je úložný prostor na drobné předměty.“

Mycelium obrazem: svítidla, akustické panely a interiérové doplňky  
Všechny výrobky s vysvětlením jejich účelu a výrobního procesu, včetně uvedení designérů a výrobců naleznete v online katalogu zde: https://www.inovaceodburinky.cz/projekt/samorost/

Jak vznikne takový materiál?
Projekt SAMOROST pracuje s houbou lesklokorkou lesklou. Vlákna neboli hyfy jejího mycelia prorůstají substrátem a vytvářejí husté a pevné sítě. Lesklokorce chutná celulóza, pro svůj růst přijme např. piliny lisované do pelet, běžný papír či karton. Vhodný je ale také papír ze sádrokartonu, který už nelze recyklovat a pro nějž už neexistuje žádné další využití. Propojením mycelia a substrátu vzniká pevný materiál, tzv. mykokompozit. Má jednu zásadní vlastnost. Je-li rozdrcen a vložen do formy, jeho hyfy se na sebe opět napojí, začnou růst a vytvářet ještě pevnější mykokompozit. Tentokrát však ve tvaru, který mu určí forma. Po vysušení přestává být podhoubí živé, a vzniká materiál unikátních vlastností, připravený na další opracování. K výrobě předmětů byly ve většině případů použity formy vyrobené 3D tiskem z plastového recyklátu.

Výstava, co mění obzory Čechů
Podle průzkumu Buřinky, která je iniciátorem a donátorem inovativního projektu SAMOROST, jsou mezi námi pouze 2 % Čechů, kteří vidí propojení hub s designem. A 42 % z nás si výrobky z podhoubí neumí vůbec představit. Jedenáct procent oslovených uvedlo, že by doma mohlo mít menší předmět z podhoubí (květináč, lampičku, polici). Větší předměty (stůl, skříň a komoda) si umí představit jen 5 % z nás.

„Cesta k udržitelnému bydlení – to je název zážitkové výstavy projektu Samorost. Představuje nábytek a interiérové doplňky, jejichž základ tvoří podhoubí a jde ruku v ruce s přírodou. Udržitelné bydlení je pro Buřinku jednou z hlavních priorit. Dlouhodobě podporujeme vědu a výzkum v oblasti stavebnictví a architektury. Jsme mostem mezi akademickou a komerční sférou. Po 3D tisku betonem jsou to houby, které upoutaly naši pozornost a ve kterých vidíme obrovský potenciál. Spojili jsme proto síly s odborníky ze spolku MYMO, kteří zkoumají mycelium. A tak vznikl projekt Samorost. Jsem hrdý, že právě díky nám se Česká republika připojí ke světové špičce ve výzkumu a vývoji udržitelného stavebnictví. Čeká nás ještě dlouhá cesta, ale právě výstava Designbloku je důkazem, že jsme se vydali správným směrem,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Buřinky, která projekt SAMOROST iniciovala a finančně jej podporuje.

SAMOROST (Inovativní projekt Buřinky)
SAMOROST byl odstartován v dubnu 2023. Stojí za ním spolek MYMO a Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). Sdružuje osobnosti z oblasti výzkumu, které si daly za cíl položit základy myceliové architektury v České republice. Jakub Seifert, Matěj Róth, Kateřina Sýsová, Jiří Vele, Karolína Petřeková a Tomasz Kloza za tímto účelem zkoumají a vyvíjejí materiál na bázi mycelia hub. Současně chtějí společně s Buřinkou, která celý projekt iniciovala a je jeho donátorem, zvyšovat povědomí o potenciálu mycelia ve stavebnictví mezi odbornou i laickou veřejností.

Zdroj a foto: Samorost | Inovace od Buřinky (inovaceodburinky.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *