Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Smysluplná investice do umění vede přes Cestu domů: Dobročinná aukce nabídne přes 180 děl!

Organizace Cesta domů pořádá veřejnou aukci výtvarných děl od významných českých umělců. Online aukce 80 děl bude probíhat od 10. do 23. října na webových stránkách Cesty domů, sálová dražba kolekce 102 děl se uskuteční ve čtvrtek 2. listopadu 2023 v Kongresovém sálu hotelu Hilton Prague. Nabízená díla mají vysokou sběratelskou i investiční hodnotu. Řada autorů jako Eva Koťátková nebo Krištof Kintera pravidelně vystavuje i v zahraničí a je zastoupena v renomovaných galeriích. Všichni zapojení umělci podporují aktivity domácího hospice Cesta domů, proto své výtvory poskytli do aukce nezištně jako dar. Veškerý výtěžek z jejich dražby putuje na zlepšení kvality paliativní péče.

Zvučná jména moderního umění a designu
Letošní kolekce zahrnuje díla Evy Koťátkové a Krištofa Kintery, akvarely Josefa Bolfa, Jiřího Kovandy, Vladimíra Kokolii, Stanislava Kolíbala, malbu Kamily Ženaté, Tomáše Absolona, Jana Merty, Eriky Bornové, grafiku Viktora Pivovarova, Jana Kubíčka, Jitky Válové, fotografii Ivana Pinkavy, skleněný́ objekt Matyáše Chocholy, ze street artu dílo Davida Strauzze, Michala Škapy a Toy Box. Chybět nebudou ani zajímavé módní a designové předměty jako např. šaty Liběny Rochové, šperky Hanuše Lamra, Janji Prokič, brýlové obruby Nastasii Aleinikavy, skleněné překvapení od Bořka Šípka a díla z tvorby dalších významných umělců. „Letošní aukční položky považuji za aktuální, vyvážené a především opravdu hodnotné. Nejde o věci, které umělcům spadnou ze stolu, ale o skutečné sběratelské kousky. Zasloužily by si napínavou dražbu, aby autorům nekazila tržní ceny a přinesla také důstojný výtěžek Cestě domů a na cestu nás všech,“ komentuje letošní kolekci nezávislá kritička umění Lenka Lindaurová.

Prázdné stěny doma čekají na prospěšné umění
Charitativní aukce je příležitost pro začátečníky i pro zkušené sběratele. Cena uměleckých děl může být velmi variabilní, od relativně levných kusů až po statisícové investice. „Na aukci jsou zastoupena díla různých cenových kategorií, která je možné vydražit za příznivější ceny než v komerčních aukcích. Vyvolávací ceny některých uměleckých děl začínají i na jednotkách tisíců korun. Díky tomu si na své přijdou nejen movití sběratelé umění, kteří ho kupují také jako investici, ale i všichni ostatní. Loňská dárcovská aukce pro Cestu domů přinesla výtěžek ve výši 2 828 495 Kč,“ vysvětluje kurátorka aukce Michaela Štěpánová.

Jak se stát dražitelem a získat slevu na dani
Zájemci se mohou aukce hlavní kolekce účastnit 2. listopadu osobně v sále, případně být v telefonickém spojení. Organizátoři umožňují dražit tzv. na limit, což je finanční strop pro konkrétní dílo. V anonymitě zůstanou i dražitelé části z děl umístěných v online aukci na webových stránkách Cesty domů www.cestadomu.cz/aukce. Ta bude probíhat od 10. října a vyvrcholí večer 23. října 2023. Rozdíl mezi vyvolávací a konečnou cenou díla je považován za daňově uznatelný peněžitý dar. Vydražitel obdrží na začátku příštího roku potvrzení o daru ke snížení základu daně z příjmu.

Důležité věci v životě lidském
Současná ekonomická situace přispívá k rozevírání pomyslných nůžek ve společnosti. „Na konci své životní cesty se jednoho dne ocitnou všichni bez rozdílu. O důstojnosti konce života může rozhodnout kromě rodinného zázemí také dostupnost hospiců. Našimi podporovateli jsou lidé, kteří většinou už nějakou osobní zkušenost s umíráním svých blízkých mají. Vnímají význam naší práce a umějí ji docenit,“ komentuje motivaci dárců ředitelka Cesty domů Ruth Šormová. Dražitelé tak mohou udělat radost nejen sobě, ale i potřebným.

Cesta domů provozuje domácí hospic na území hl. m. Prahy. Pacientům poskytuje v jejich vlastním prostředí zdravotní služby 24 hodin denně 7 dní v týdnu a jejich blízkým podporu v každodenní péči. Pomáhá pozůstalým v době zármutku. Komukoliv z České republiky poskytuje poradenské služby v oblasti péče o nevyléčitelně nemocné a umírající. Zároveň se snaží o zvýšení povědomí v oblasti paliativní péče formou vzdělávání odborníků a osvětových kampaní.

Zdroj a foto: Cesta domů 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *