Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Děti

Mobilní laboratoř Curiosity Cube byla poprvé v Česku a udělala z žáků na dva dny vědce

Curiosity Cube, mobilní vědecká laboratoř, se v roce 2023 vydala na své páté mezinárodní turné, aby znovu rozvíjela zájem dětí školního věku o vědu, technologie, inženýrství a matematiku (STEM). Letošní turné mělo nedávno zastávku také v Praze, kde se z 281 žáků ze škol na Jižním Městě na jeden den stali vědci, kteří se pohroužili do současných vědeckých témat a prováděli praktické pokusy.

Uvnitř Curiosity Cube se žáci setkali s nejmodernějšími technologiemi, jako je virtuální realita (VR), a s dalším vědeckým vybavením. Učení bylo zábavné a poutavé. Žáci zkoumali například přítomnost kontaminace v různých vzorcích a poznávali způsoby, jakými se ochránci přírody pokoušejí zmírnit negativní dopady znečištění na životní prostředí. Také pracovali s virtuální realitou, aby zjistili, jaké kontaminující látky se běžně vyskytují na površích ve třídě, a dokázali zamezit jejich šíření.

„Děti, které jsme tu měli, nadšeně sledovaly experimenty, měly mnoho otázek a předaly nám spoustu své energie. Náš tým byl skvělý, vše bylo perfektně zorganizováno a připraveno. Všem mým kolegům doporučuji využít tuto možnost a strávit dobrovolnický den v Curiosity Cube,“ říká Hana Wiesnerová ze společnosti Merck, která se přihlásila jako dobrovolník do Curiosity Cube.

Žáci navázali kontakt se skutečnými vědci
Přestavěný přepravní kontejner o rozměrech 7 × 2,5 metru, Curiosity Cube, započal svou misi v roce 2017 a slouží jako platforma, která má mladé lidi zábavnou a nezapomenutelnou formou vtáhnout do oblasti STEM. Její dopad sahá daleko za hranice školních tříd. Oslovuje nejen mnoho žáků, ale i jejich rodiny, a to ve školách a na veřejných akcích. Všechny experimenty vedou pracovníci ze společnosti Merck, což návštěvníkům umožňuje navázat kontakt se skutečnými vědci, klást jim otázky a přímo se seznámit se sílou kariéry v oblasti STEM.

Odborníků v oblasti STEM je celosvětově nedostatek, protože růst profesí v oblasti STEM převyšuje růst profesí v ostatních oblastech. Podle Evropské komise bude do roku 2030 na celém světě 50 milionů volných pracovních míst na pozicích vyžadujících dovednosti v oblasti STEM. Vzhledem k rozšiřující se pracovní síle, jejíž naplnění vyžaduje více absolventů, je zcela zásadní oslovovat děti školního věku a ukázat jim vzrušující práci, možnosti a význam STEM.

„Jak učitelé, tak hlavně děti byli z návštěvy laboratoře nadšení. Oceňujeme program, organizaci a v neposlední řadě i skvělý přístup celého týmu. Už se těšíme na příští rok,“ hodnotila návštěvu Curiosity Cube paní učitelka Martina Pletichová ze ZŠ Květnového vítězství.

V Evropě letos Curiosity Cube navštíví až 11 zemí
Do letošního mezinárodního turné by se mělo zapojit až 45 000 návštěvníků ve školách a na veřejných prostranstvích prostřednictvím 250 akcí napříč 13 zeměmi v Evropě a Severní Americe. V Evropě se Curiosity Cube zastaví v Belgii, České republice, Francii, Německu, Irsku, Itálii, Lichtenštejnsku, Nizozemsku, Španělsku, Švýcarsku nebo Spojeném království. Pokud se chcete dovědět více o mobilní vědecké laboratoři Curiosity Cube, navštivte webové stránky TheCuriosityCube.com.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *