Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Jak menopauza ovlivňuje přibírání na váze a co s tím můžeme udělat?

Uvádí se, že obezita po menopauze trápí až 60 % žen. Přibírání na váze a pomalejší redukce nabraných kil v tomto období má přitom objektivní důvody. V organismu dochází k hormonálním změnám, které mají velký vliv na tělesné procesy. Na to, jak se dá s tělesnými změnami po menopauze efektivně pracovat, jsme se zeptali výživového poradce programu The 1:1 Diet Lukáše Vrány.

„Obecně se dá říct, že jedinci s vyšším podílem aktivní tělesné hmoty (nebo zjednodušeně svalové hmoty) budou lépe spalovat energii, tedy snadněji hubnout a snadněji svou hmotnost udržovat. S věkem přitom podíl aktivní tělesné hmoty na celkové tělesné hmotnosti přirozeně klesá,“ vysvětluje Lukáš Vrána a dodává, že menopauza pro organismus znamená také řadu hormonálních změn, které zapříčiňují změnu v distribuci tuku v těle a kromě toho i jiné vnímání pocitu sytosti oproti dřívějšku.

Ztráta svaloviny
Úbytek svaloviny souvisí s věkem – po třicátém roce života dochází k průběžné ztrátě svaloviny v průměru asi o 3-5 % za dekádu. To má samozřejmě vliv nejen na skladbu těla a tělesnou hmotnost, ale také na mobilitu, v pozdějším věku s případným vyšším rizikem pádů a zlomenin.

Hormonální změny
Změny vidíme zejména v hladině pohlavních hormonů, kvůli kterým se ukládání tuku přesouvá výhradně do oblasti břicha. „Významně zvýšené hladiny dalších hormonů leptinu a galaninu u postmenopauzálních obézních žen spojené se sníženými hladinami neuropeptidu Y odhalily některé změny v neuropeptidech regulujících stravovací chování, což může být důvodem nástupu postmenopauzální obezity. Zmíněné látky regulují pocit sytosti a chuť k jídlu,“ vysvětluje výživový poradce Lukáš Vrána.

Co můžeme udělat pro své zdraví po menopauze?
Určitý nárůst procenta tukové tkáně je přirozený, ale na druhou stranu může tělesná hmotnost být stále pod kontrolou a není nutné mít nadváhu nebo být obézní. Na prvním místě stojí prevence proti přirozenému úbytku svaloviny, a tou je nepřekvapivě pohybová aktivita. Kromě běžných procházek nebo jiné formy kondičního cvičení se dá určitě doporučit posilování jednotlivých svalových skupin tak, aby člověk zůstal pokud možno co nejvíce a co nejdéle mobilní. Aby se tělo umělo vyrovnat s různými situacemi a předcházelo tak i možným pádům v pozdějším věku s rizikem zlomeniny.

Redukce hmotnosti
„Při úpravě stravy je důležité zachovat zejména vhodné množství bílkovin a mikronutrientů, jako jsou vitaminy, minerální látky a podobně. Nízký příjem bílkovin může zapříčinit ztrátu svalové hmoty a ta se ve vyšším věku obtížně získává zpátky. Rychlost redukce je po menopauze individuální,“ dodává Lukáš Vrána z programu The 1:1 Diet.

Pokud potřebujete poradit s nastavením celého procesu, skladbou jídelníčku při redukci hmotnosti nebo chcete vyzkoušet program na úrovni nízkokalorické diety, můžete vyhledat svého nejbližšího výživového poradce na www.spolukiladolu.cz.

Foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *