Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZdraví

Podzim je tu. Nakopněte svoji imunitu a užijte si podzim na maximum!

Žít zdravě, pečovat o sebe zevnitř i z venku, má nespočet výhod. Mimo jiné je to cesta, jak předcházet srdečním chorobám, cukrovce II. typu, obezitě a dalším chronickým onemocněním. Ale další a velmi důležitou výhodou je, že zdravý životní styl posiluje imunitu. Tou správnou péčí si zajistíte, že bude podzim plný zábavy a energie, nikoliv ležení s chřipkou v posteli. Takže, směle do toho správného posilování!

Existuje spousta doplňků stravy a produktů, které údajně pomáhají posilovat imunitu. Podpora zdravého imunitního systému je však složitější a komplexní záležitostí. Imunitní systém funguje na velmi křehké rovnováze a je potřeba o něj dobře pečovat. Díky tomu pak můžete proplout všemi sezonami, přechody z horka do klimatizovaných místností a zase zpět a odolávat nachlazeným kolegům, členům domácností nebo spolucestujícím v hromadné dopravě.

Spěte a dobře jezte!
Staré rčení tvrdí: „Jedno jablko denně drží choroby a doktora dál od těla.“ Stejně jako u většiny věcí ve vašem těle, je zdravá strava klíčem k silnému imunitnímu systému. To znamená, že musíte jíst dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných výrobků, kvalitních bílkovin a zdravých tuků. Nicméně, nelze očekávat, že když si jeden den dáte k snídani čtyři pomeranče, budete odolní celou sezonu. Imunita se buduje postupně.

Čím častěji si tedy pravidelně vybíráte stravu bohatou na vitaminy a minerály, tím je pravděpodobnější, že svůj imunitní systém dlouhodobě posílíte. Pokud máte pocit, že na nákupy a vaření není dostatek času, co takhle zapojit do boje za zdravé tělo ještě jednoho pomocníka? Využijte platformu foodora a objednejte si nejen teplé a vyvážené jídlo, ale také díky foodora MARKET klidně celý nákup! Tyto ingredience vám pomohou být fit!

Vitamin C
Žádná novinka. „Céčko“ je taková klasika mezi vitaminy a je jedním z největších posilovačů imunitního systému. Vědci tvrdí, že jeho nedostatek může zvýšit náchylnost k onemocnění. Vitamin C působí jako antioxidant, což znamená, že dokáže chránit vaše tělo před toxiny, které způsobují záněty v těle.  Pravidelný přísun „céčka“ je pro dobré zdraví nezbytný, protože tělo si ho samo nevyrábí. Také si ho neukládá pro pozdější použití. Dobrou zprávou je, že je obsažen v tolika potravinách, že ho většina lidí nemusí užívat jako doplněk stravy, pokud jim to nedoporučí lékař. Doporučené denní množství pro většinu dospělých je 75 mg pro ženy a 90 mg pro muže.

Vitamin C je nejčastěji spojován s citrusovými plody, ale můžete ho získat i v mnoha jiných a chutných potravinách. Velké množství „céčka“ nejdete například v červených a zelených paprikách, kiwi, brokolici, jahodách, v růžičkové kapustě nebo třeba ve špenátu.

Vitamin B6  
B6 je nezbytný pro podporu biochemických reakcí v imunitním systému. Jednou z jeho hlavních rolí je tvorba bílých krvinek a tzv. T-buněk. To jsou buňky v těle, které reagují na útočníky, jako jsou viry a bakterie. Vitamin B6 obsahuje například: cizrna, hovězí maso a hovězí játra, losos nebo tuňák, kuřecí prsa, brambory, banány, bulgur, tvaroh nebo například dýně.

Vitamin E
Vitamin E je silný antioxidant, který pomáhá tělu bojovat proti infekcím. Podle vědců je jednou z nejúčinnějších živin pro funkci imunitního systému. To proto, že pomáhá udržovat zmiňované T-buňky v maximální výkonnosti. A kde „éčko“ najdete? Ve slunečnicových semínkách, hlávkovém zelí, mandlích nebo v arašídech, v mangu, rajčatech, a také ve špenátu.

Zinek
Zinek působí protizánětlivě a antioxidačně. Vědci ho nazývají “strážcem” imunitního systému, protože je zodpovědný za správné fungování všech imunitních buněk. Největším zdrojem zinku v potravinách jsou ústřice. Mezi další potraviny, které zvýší váš příjem zinku hovězí maso, dýňová semínka, krůtí maso, krevety, čočka, sardinky, řecký jogurt nebo například mléko.

Selen
Selen ve stravě je jedním ze dvou faktorů, které vás udržují fit. Podle vědců nejenže aktivuje imunitní systém v případě ohrožení, ale také mu říká, kdy má brzdit. To znamená, že dokáže zabránit tomu, aby přehnal svou aktivitu, a chrání vás tak před chronickými záněty a autoimunitními chorobami, jako je revmatoidní artritida, Crohnova choroba nebo lupénka. A kde selen najdete? Obsahuje ho tuňák, cottage, hnědá rýže, vejce, ovesné vločky a také třeba hrách.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *