Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Studium v USA a Británii – 7 důvodů, proč se pro něj rozhodnout již na střední škole

Studium ve Spojených státech amerických a Velké Británii je velmi atraktivní pro mnoho studentů středních škol také z České republiky. Pokud se pro něj rozhodnou, mohou se těšit na mnoho výhod a zážitků, které by jinde nenašli a nezažili. Sepsali jsme pro vás těch nejdůležitějších 7.

Vyrazit studovat do zahraničí již na střední škole může žákům přinést spoustu zajímavých zkušeností, větší osamostatnění, možnost poznat jiné kultury, ale také seznámení se s jiným druhem výuky, než je v Čechách zvykem. Udělali jsme proto malou anketu mezi studenty, kteří v rámci programu Středoškolská stipendia vycestovali do zahraničí a sepsali věci, které si nejvíce pochvalují.

Kvalitní vzdělání
V USA a Británii existuje mnoho vynikajících škol, které nabízejí špičkové vzdělání a rozmanité studijní programy. „Díky studiu ve Velké Británii jsem dostala možnost objevit a vyzkoušet nové věci jak po akademické, tak mimoškolní stránce. Můžu se do hloubky věnovat matematice, fyzice a biologii a vedle nových znalostí jsem získala spoustu praktických experimentálních dovedností. V hudební sekci naší školy jsem dostala příležitost posunout se ve hře na housle, vyzkoušet si zpívání ve sboru a poučit se o britském humoru,“ popisuje Jana Kvapilová, která již druhým rokem studuje na Sutton Valence School v Británii.

Mezinárodní prostředí
Zahraniční zkušenost umožňuje seznámit se s lidmi z celého světa a objevit různé kultury. V těchto zemích najdete mnoho mezinárodních studentů, což vytváří multikulturní prostředí a umožňuje rozšířit vlastní obzory. Své o tom ví Berta Bašta, která letos studuje na Ethel Walker School v americkém Connecticutu: „Získávám nové perspektivy, jak už z amerického hlediska, tak mezinárodního – třetinu školy tvoří zahraniční studentky, jsou například z Číny, Koreji, Saudské Arábie nebo Ekvádoru. Sdílíme své kultury a zvyky napříč školou v podobě přednášek nebo ochutnávek národních jídel,“ popisuje studentka. Občas to ale není se zahraničními studenty zas až tak jednoduché. “Trochu mi vadí, když si někdo myslí, že Česko je v Asii a že tam nemáme supermarkety, i s tím jsem se setkala,” doplňuje Berta.  V neposlední řadě se čeští studenti shodují, že navázali nová přátelství, která mohou vydržet třeba na celý život.

Cesta k osamostatnění
Zdokonalení angličtiny je při takovéto zahraniční zkušenosti samozřejmostí. Dalším velkým benefitem je například také to, že se studenti musí osamostatnit. Než odjedou, jsou zvyklí na neustálou přítomnost rodiny. V rámci Středoškolských stipendií samozřejmě mají k dispozici lidi, kteří jim mohou se spoustou věcí pomoci a poradit, ale přeci jen toho musí dost zvládnout sami. „To, že se člověk vydá na takovou cestu ho osamostatní, a hlavně si vyzkouší nové věci a najde se v situacích, které nikdy nedělal. Mám příležitosti se zapojit do všemožných věcí, třeba já jsem se zapojila do tvoření hudby, environmentálního a surfařského klubu. Velká změna pro mě byla si dobře zorganizovat čas, abych vše stihla a starat se o sebe sama se vším všudy, třeba si i sama vyprat,“ popisuje svou zkušenost Anna Františka Hanzíková, studující Phillips Exeter Academy v americkém New Hampshire.

Rozmanité vybavení škol
Britské a americké školy, zvlášť ty soukromé, často disponují vybavením, o kterém se českým školám ani nezdá. Kristýna Říhová popisuje rozsáhlý kampus své nové školy Linden Hall v Pensylvánii: „Je to tu vážně krásné. Máme k dispozici například tenisové kurty, fotbalové hřiště, jezdecké stáje, taneční pokoj, hudební zkušebnu, vlastní divadlo, výborně vybavené laboratoře, či posilovnu.“

Možnost jít do hloubky i do šířky
Obzvlášť v britských školách platí, že studenti mají méně předmětů než jejich vrstevníci na českých školách. To jim umožňuje jít v nich více do hloubky a věnovat se oborům, které je baví, směřují v nich k maturitě a možná je jednou budou studovat na vysoké škole. Americké školy jsou zase známé tím, že nabízejí studentovi opravdu širokou škálu možností a předmětů, z kterých si může vybrat. Díky tomu si mladý člověk může vyzkoušet maximum a rozhodnout se, kterým směrem se skutečně chce vydat. Samuel Sypták, který studuje na Dunn School v Kalifornii, si například chválí rozličný výběr předmětů: „Mezi sedmi předměty, kterým se věnuji, mám pokročilou matematiku, angličtinu a španělštinu, americkou historii, biologii, ale i „business“, kde se učíme, jak založit vlastní firmu a stát se podnikatelem. Také mě hodně baví robotika, tam se učíme programovat a stavět roboty.“

Bohatá nabídka školních „kroužků“ a aktivit
Školy nabízejí široké spektrum tzv. clubs neboli extra kurikulárních aktivit, které probíhají v gesci školy v jejích prostorách. Studenti si mohou vybrat aktivity, které by jinak možná neměli možnost si vyzkoušet. Berta Bašta na své americké škole například navštěvuje investiční klub. „Škola nakoupila akcie za tisíc dolarů, které mají studenti za úkol co nejlépe investovat. Když se nám v investicích bude dařit, část výnosů získáme i my studenti,“ říká Berta.

Důležitý je také sport. „Každý ze tří trimestrů si povinně vybíráme sport, kterému se budeme intenzivně věnovat. Nyní se zabývám cyklistikou, v zimě budu dělat lyžování a na jaře zřejmě lakros,“ vyjmenovává Lucie Ježková, aktuálně studentka Gould Academy v americkém státě Maine.

Není vše jen růžové
Důvodů pro studium je mnoho, ale je třeba myslet i na to, že vycestovat na zahraniční studium s sebou přináší i výzvy. Přes všechny úžasné zážitky a nové věci, které studenti zažívají, se přeci jen občas objeví mráček na nebi. Zvyknout si na náročnější studium a jiné přístupy není jednoduché a zapadnout do úplně nového prostředí jakbysmet. Nejčastěji studenti mluví o tom, že se jim stýská. Jsou daleko od rodiny, kterou byli do té doby zvyklí vídat každý den, i svých českých přátel. „Kompletní samostatnost někdy nemusí být pouze skvělá věc. Nikdo se o vás nepostará, procházíte culture shockem, ještě nechápete zdejší mentalitu a chybí vám domov. Pak se ale rozhlédnete kolem sebe, připomenete si, proč jste do toho šli, připomenete si, co jste dokázali, a uvědomíte si, že byste to rozhodnutí nikdy nezměnili,” říká Kristýna Říhová.

Životní zkušenosti jsou nepřenositelné
Studium v USA a Velké Británii umožní studentům prožít jedinečné životní zkušenosti, z kterých budou čerpat mnoho let. Budou mít příležitost zdokonalit si angličtinu, prozkoumat nové země, poznat nové lidi, zvyky a kultury. Toto studium pomáhá mladým lidem nejenom s akademickým, ale i osobním růstem.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *