Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZe života

Tvoje cesta onlinem proškolila už 135 tisíc dětí

Policejní preventisté a bankovní experti pokračují ve spolupráci na projektu Tvoje cesta onlinem, která odstartovala na začátku roku 2020. Jde o společný výukový program ČSOB a Policie ČR, který pomáhá dětem druhého stupně základních škol a ukazuje rizika, se kterými se děti setkávají v digitálním prostoru. Tvoje cesta onlinem II navazuje na předchozí materiály, zaměřuje se na falešnou identitu, dezinformace, vylákání osobních dat či podvody na bazarech, zejména na sociálních sítích. Doposud tímto programem prošlo více než 135 tisíc dětí. Ty by měly být schopny rizikové chování v online prostředí rozpoznat, dokázat na to reagovat a zároveň umět edukovat i své nejbližší okolí.

Komunikace prostřednictvím internetu je fenoménem dnešní doby. Děti tráví na síti i několik hodin denně, v digitálním prostoru se pohybují velmi přirozeně, ale zároveň si nejsou vědomy rizik, která tu na ně mohou čekat. Jsou tak v tomto prostředí vůbec nejohroženější skupinou. Počet online trestných činů v Česku za posledních 10 let narostl více než desetkrát. A právě díky tomuto alarmujícímu nárůstu trestné činnosti se rozšířil preventivní program, který napoví, jak postupovat v krizové situaci a v případě, že již nastala, jak ji vlastně řešit.

ČSOB se dlouhodobě věnuje vzdělávání žáků základních a středních škol v oblasti finanční gramotnosti a odpovědného hospodaření s penězi. V loňském roce přišla s kampaní Volač a Klikač a letos si dala za cíl v oblasti kybernetické bezpečnosti proškolit společně s Policií ČR milion lidí. „Jako banka, která většinu služeb nabízí i v digitalizované podobě, známe rizika pohybu v online světě a víme, jak důležité je dodržování bezpečnostních pravidel. Proto se v posledních letech více věnujeme oblasti digitální bezpečnosti a prevenci rizik na internetu. Spolupracujeme s Policií ČR, která má v této oblasti největší zkušenosti i experty. Pokračujeme tak v unikátní spolupráci, díky které se děti i jejich rodiče naučí lépe se chránit před internetovými hrozbami,“ říká Aleš Blažek, generální ředitel skupiny ČSOB.

„Děti se stále častěji stávají terčem útoků na sociálních sítích a neuvědomují si, že odkrýváním svého soukromí útočníkům výrazně zjednodušují práci. Pachatel na počátku zahájí komunikaci přátelsky, často jako vrstevník, následně však přistoupí k manipulaci s dítětem a dojde třeba i k nátlaku, aby oběť zaslala další intimní fotografie nebo prozradila citlivé osobní údaje. V dnešní době si děti již osvojily základní bezpečnostní doporučení a při vystupování na sociálních sítích jsou obezřetnější oproti dřívějším rokům. Nicméně stále ještě nedovedou rozlišit, kdy si píší se svým vrstevníkem a kdy na ně útočí internetoví predátoři,“ říká Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Tvoje cesta onlinem je preventivní výukový projekt, který je určen druhému stupni základních škol. Jeho cílem je ukázat dětem na vybraných případech způsob, jakým internetoví predátoři oslovují své potenciální oběti, jak s nimi manipulují a jakých veřejně dostupných informací využívají. Speciálně proškolení policisté a odborně kompetentní ambasadoři z řad ČSOB přednáší žákům a také jejich rodičům.

Prevenci v oblasti kybernetické bezpečnosti vnímáme jako jednu z priorit a jsem velmi ráda, že projekt Tvoje cesta onlinem pokračuje a reaguje právě na často opomíjená rizika sociálních sítí. Zároveň je dobré vyzdvihnout, že nepracujeme pouze s dětmi, ale společně jsme se zaměřili také na jejich rodiče a dospělé osoby obecně. Děti zároveň dostanou doporučení, na koho se obrátit, a hlavně jakých rizikových ukazatelů si při komunikaci s osobou na internetu všímat,“ uzavírá Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia ČR.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *