Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Jak se dostat v 15 letech do databáze černých pasažérů?

Budete překvapeni, ale zcela jednoduše. Stačí dovršit 15 let a v den svých narozenin si udělat výlet autobusem nebo pražskou MHD. Máme kartičku od Dopravních podniků, kde je uvedena platnost od 6-15 let, takže z toho vyplývá, že je platnost do 15 let včetně. Jenže chyba lávky. Místo, aby zde Dopravní podnik uvedl platnost 6-14,9 let je pro ně jednodušší to mít takto a jen si to upravit v přepravních podmínkách. Dítě pravidelně MHD jezdí již několik let a vždy má poctivě kartičku u sebe. A to i v tento den – pro syna slavnostní den.

Dítě poctivě při přepravní kontrole kartičku ukázalo stejně jako ostatní cestující. Revizor ho zkontrolovat a nechal si kartičku ukázat ještě jednou a jásal, že se mu povedl zásah. Zavolal si kolegu a na celý autobus začas vyřvávat, že má neplatný doklad. Arogantní přístup druhého revizora, který využíval své jednání a dítě zastrašoval s tím, že mu napaří pokutu až 2000,- Kč, ale dá mu v tomto případě výjimečně slevu a pokutu jen 1000,- Kč, čímž mě poměrně šokoval. Hned mě sjezdil, že máme číst přepravní podmínky a dítě má již mít kartu juniora nebo má mít lístek. Přiznám se, že jsem si to jako rodič ani nějak neuvědomila, když je všude na tom napsané 15 let a já měla akci lítačka napsanou v diáři až na příští týden.

Vzhledem k tomu, že kartu vystaví DP pouze v pracovní době a nepomůže vám ani stáhnutí apky, protože musíte mít od nich ověřeno, že dítěti je skutečně 15. To lze jen na vybraných místech, abyste si koupili zvýhodněný kupón. (Musíte mít čas vše vyřídit s dítětem nebo může i dítě od 15 let samo!)

Po chvilkovém nátlaku od obou revizorů jsem kapitulovala a řekla jsem, že pokutu za chudáka syna zaplatím pokutu, protože dítě u sebe mělo pouze mobil a kartičku na MHD. Hotovost jsem neměla, ale pouze kartu. Revizor mi následně do přístroje rval kartu, tak, že mi poškodil magnetický proužek a rozčiloval se, že mi nefunguje karta. K tomu mu vyjel lístek, že platba nešla. Dle něj to není žádný problém a jedná se jen o vizuální poškození a mám si vyměnit kartu v bance. Když jsem mu řekla, že mám kartu jen jednu, tak přístroj restartoval a nakonec platbu projel přiložením. Jediným dokladem, který revizor předal je útržek z přístroje a jeho vítězný úsměv, jak nám to vytmavil.

Od 26.9.2023 do dnešního dne jsme od DP neobdrželi jejich vyjádření k uvedené situaci. Obrázek ať si tedy každý udělá sám.

Ještě osobní poznámka: Problém je i mít peníze v hotovosti v částce 200,- Kč a mít je jako jednu bankovku. V neděli na Kačerově nemáte šanci si koupit lístek, pokud nemáte kreditní kartu nebo mince a máte v mobilu zablokovanou možnost poslat si SMS. Tím pádem Vám opět zůstává problém, kde v neděli rozměnit, protože můžete pobíhat okolo a zkusit se doprosit, zda vám v trafice nerozmění nebo případně si případně musíte něco koupit. Rychlé řešení je mít u sebe platební kartu na koupení lístků v MHD a mít na ní dostatečnou částku na lístek, takže pozor na výši kapesného, které má dítě k dispozici, aby mělo dostatečný zůstatek.

Poznámka k Lítačce: Online žádost funguje jednoduše a rychle (foto uděláte mobilem), bohužel vyhotovení je do 14 dnů, pokud nemáte cestu do centra a jejich zákaznického centra. Ve Škodově paláci je v září narváno, jak českými, tak hlavně zahraničními studenty. Takže se Vám může stát, že na místě zjistíte, že je na přístroji umístěna cedulka o tom, že čísla pro osobní návštěvu již nejsou a máte přijít druhý den. Stalo se mi to, i když jsem si online ověřovala, že mají volno a mezitím dorazila hromada lidí. Tím pádem nezbývá než to zkusit znovu nebo vyčkat na zaslání. Ještě máte možnost si stáhnout aplikaci, kde udáváte veškeré osobní údaje s fotkou, ale nefunguje zde ověření věku. Nemůžete ani přijít bez telefonu kde máte nahranou aplikaci a mít pouze přihlášení do online aplikace a občanku, protože vám to tam nenahrají a nefunguje ani printscreen QR kódu. (Osobně jsem to vyzkoušela, když mi syn nechtěl půjčit telefon, abych mu to vyřídila). Ověření musíte provést osobně a je nutné přijít s občankou na prodejní místo, kde si skutečně ověří, že jste to vy a nahrají vám zvýhodněný kupón. Kupón je ale vázaný na telefon, takže ho nemůže mít současně nahraný na Lítačce, ale můžete si to nechat převést z telefonu na kartu nebo zpět.

Doporučení: Vyřizujte věci několik týdnů předem nebo je vhodné být ideální zákazník 26-59,9 let, který platí plnou cenu a má výhodu okamžitého vyřízení a aktivace.

Foto: archiv Lítačka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *