Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Festival Made in Prague je londýnskou oslavou současné české kultury

České centrum Londýn pořádá letos již 27. ročník oblíbeného multižánrového festivalu Made in Prague, jenž Londýňanům každoročně představuje pečlivě sestavený program toho nejlepšího ze současné české kultury. Letošní ročník je pak jeden z nejambicióznějších vůbec, jelikož je zároveň oslavou 30 let působení londýnského Českého centra. Kromě skvělého programu a zajímavých hostů se tak návštěvníci mohou těšit také na atraktivní prostory na mnoha prestižních londýnských adresách.

„Letošní ročník programově velmi rozmanitého a žánrově obsáhlého festivalu Made in Prague je vyvrcholením oslav skvělých česko-britských kulturních vztahů, uměleckých inspirací, vzájemné spolupráce a porozumění, kterým České centrum Londýn, jako jeden z nejvýznamnějších hybatelů rozvoje kulturních vztahů, svou již třicetiletou činností přispívá“, uvádí Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.

Peter Hames, britský kurátor, dramaturg a autor knihy The Czechoslovak New Wave (University of California Press, 1985), hodnotí:

„Festival Made in Prague přináší do Londýna českou kulturu již mnoho let. Obzvlášť filmový obsah festivalu, který je ve své podstatě dalším individuálním festivalem, poskytuje návštěvníkům jedinečný vhled to české kultury od Hrabala a Suchého až po Švankmajera či Zelenku. Made in Prague je tak nepostradatelnou přehlídkou odhalující úžasnou kontinuitu a hloubku české umělecké kreativity.“

VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Festival zahájí 3. listopadu vernisáží multimediální výstavy Ultra-Super-Natural Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina. Výstava, kterou mohli čeští návštěvníci vidět v roce 2020 v DOXu, je výsledkem 25letého projektu, kdy oba umělci pravidelně navštěvovali jedny z posledních prehistoricky žijících kmenů na Papui-Nové Guinei a zaznamenávali jejich postupný přechod do 21. století. Během této společné cesty vyslovili papuánští náčelníci přání setkat se s nejvyšším českým náčelníkem, či obdržet zprávu z nejvyššího patra planety. A tak byl do projektu zapojen Václav Havel nebo astronaut z NASA, který papuánským náčelníkům volal přímo z vesmírné stanice… Výstava, která obsahuje fotografie, kresby, animace a experimentální filmy Šlapetové a sochy Rittsteina, otevírá nejen letošní festival, ale také nový výstavní prostor Českého centra Londýn, zvaný Bouda.

FILM
Film je tradičně hlavním lákadlem festivalu a nejinak tomu bude i letos. V nabídce je 14 filmů a na své si přijde opravdu každý – diváci se mohou těšit na neotřelé dokumenty, současnou českou kinematografii, animaci pro celou rodinu, němý film, ale i české klasiky.

Nejočekávanější jsou tři speciální galaprojekce:
18. listopadu bude v oblíbeném nezávislém kině v Leicester Square v centru Londýna uveden snímek Il Boemo představující životní příběh a strhující hudbu Josefa Myslivečka, který byl v 18. století nejvyhledávanějším operním skladatelem v Itálii a obdivoval ho i samotný Mozart. Po projekci proběhne v kině debata s diváky, které se zúčastní i filmový představitel Myslivečka, herec Vojtěch Dyk, a režisér filmu Petr Václav.

Další galaprojekce proběhne ve futuristickém kině BFI IMAX 2. prosince a uvede nový český sci-fi thriller Bod obnovy, který měl premiéru na letošním festivalu v Karlových Varech. Po projekci bude následovat debata s režisérem filmu Robertem Hlozem, herečkou Andreou Mohylovou
a producentem Janem Kallistou.

Pomyslnou třešničkou na dortu k oslavám 30. narozenin Českého centra Londýn pak bude finální gala v kině Curzon Soho v londýnské čtvrti West End. 10. prosince zde letošní Made in Prague Festival vyvrcholí speciální projekcí dlouho očekávaného filmu One Life režiséra Jamese Hawese, který měl premiéru na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a do kin půjde až 1. ledna 2024. Životopisný film je ohlédnutím za odvážným konáním britského humanisty Sira Nicholase Wintona, kterému se podařilo převézt 669 židovských dětí z okupovaného Československa do bezpečí Velké Británie před vypuknutím druhé světové války. Wintona, který se zpětně ohlíží za svým konáním, ve filmu ztvárnil velšský herec Anthony Hopkins.

Mimo stříbrné plátno čeká návštěvníky festivalu také pestrý literární program v podobě tří knižních křestů. 5. listopadu představí sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková anglické vydání své knihy o norských Špicberkách. Kniha The Paradox of Svalbard: Climate Change and Globalisation in the Arctic, kterou letos vydalo britské nakladatelství Pluto. Křest knihy proběhne na akademické půdě prestižní University College London.

16. listopadu představí dvojnásobný vítěz ceny Magnesia Litera, autor Marek Šindelka, knihu sbírek o Praze The Book of Prague: A City in Short Fiction, kterou letos v říjnu vydalo nakladatelství Comma Press. Společně s Markem Šindelkou se křestu zúčastní spisovatelka Veronika Bendová a jeden z editorů knihy Jan Zikmund.

Trojici knižních křestů uzavře 28. listopadu debata k britskému vydání nejlepšího českého komiksu roku 2018 s názvem Sestry Dietlovy (The Sisters Dietl, Centrala Books). Autor komiksu, scénárista a režisér Vojtěch Mašek promluví o knize a uvede také svůj film Arvéd.

DIVADLO
Fanoušky divadelní produkce čeká scénické čtení poslední hry Petra Zelenky Fifty. Hru, která se na domácí scéně dočkala hned dvou cen divadelní kritiky, uvede festival v podání britských herců v netradičních prostorách viktoriánského divadla The Coronet 20. listopadu za účasti Petra Zelenky.

HUDBA
Pro hudební fajnšmekry je připraven již pátý ročník večera elektronické hudby a audiovizuálních efektů Electronica: Vision of Sound V, na které vedle slovenského a maďarského interpreta vystoupí český hudebník a etnomuzikolog Tomáš Reindl, známý jako Omnion.

Milovníky vážné hudby pak potěší dokumetární opera o životě a tvorbě hudebního skladatele, inovátora a experimentátora Jana Kapra KaprKód a již zmíněný film Il Boemo, ve kterém strhující hudba Jana Myslivečka ožívá v podání dobového souboru Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse.

Kompletní program festivalu najdete na webových stránách Českého centra Londýn:
https://london.czechcentres.cz/en/projects/27th-made-in-prague-festival

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *