Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Móda

Liběna Rochová představuje novou limitovanou kolekci pro sezónu podzim/zima 2023 s názvem Tapiserie + Oděv

Ikona české módy a vítězka kategorie Módní designér roku na Czech Grand Design 2022, Liběna Rochová, představuje svou nejnovější oděvní kolekci pro sezónu podzim/zima 2023. Jmenuje se Tapiserie + Oděv a je inspirována tapiseriemi Jaroslavy Těšínské a její tvorbou. Nejnovější modely oblíbené návrhářky si spolu s vybranými díly textilní výtvarnice můžete prohlédnout ve Studiu LR (Malostranské nábřeží 1) na speciální výstavě v termínu od 26. října do 15. listopadu 2023.

Nová kolekce zahrnuje 20 modelů, inspirovaných vybranými tapiseriemi z tvorby Jaroslavy Těšínské. „Textilní nástěnné obrazy a tvorba textilní výtvarnice mě vždy velmi inspirovaly. Speciálně pro tuto výstavu Jaroslava Těšínská utkala velkoformátovou tapiserii v černobílé barvě s akcenty barevných detailů. Tato tapiserie byla hlavním myšlenkovým zdrojem a výchozím momentem pro zásadní část mé kolekce“, popisuje Liběna Rochová.

Menší tapiserie se stejným motivem je upravena jako přehoz, který dotváří elegantní celek s koženými kalhotami. V kolekci dále najdeme dlouhé i krátké šaty ze vzdušného mušelínu, kde je tapiserie převedena do podoby tisku. Další modely jsou koláží struktur, látek, pletenin a grafických detailů z tapiserie.

Jeden z detailů tapiserie opakují široké kalhoty z látky utkané do diagonály, stejně jako melírovaná vlna na pouzdrových minimalistických šatech. Kalhoty vkusně doplňuje potištěná halenka a svetr, jehož díly jsou upleteny technikami, vizuálně korespondujícími s technikami použitými na tapiserii.

Inspirací pro další tři oddíly kolekce se staly čtyři tapiserie vybrané z tvorby textilní výtvarnice. Tři komplety jsou složené z šatů a palet v technicky náročných střizích, u nichž jsou střihové linie zdůrazněny výrazným ručním štepem. Jedná se o skutečně nadčasové a nevtíravě elegantní modely. Barvy jsou zemité a odpovídají odstínům tapiserie v druhé výstavní místnosti. Látky, použité v této části kolekce, jsou vyráběny v přísném režimu recyklace v italské firmě, která se této technologii věnuje již od roku 1943.

Barevné akcenty na tapiserii byly výchozím bodem také pro další část kolekce, která zahrnuje 3 kabáty raglánového střihu z mohéru ve velkých oděvních formách. Působivost modelů ještě umocňuje zvolená látka ve žluté, červené a fialové barvě. Kabáty doplňuje trio šatů v totožných barvách z recyklované látky stejného italského výrobce. Střihové řešení raglánového typu je zvýrazněno ručním štepem.

Poslední skupinou jsou modely v klasickém pojetí. Velmi elegantní je oblek v pánském střihu z vlny a látky typu „rybí kost“, která se objevuje na tapiserii v zemité barvě a podtrhuje klasiku a pánský styl. Paleta z vlněného tvídu vychází z barev stejné tapiserie, charakter použité látky je blízký jedné její části. Součástí jednoho paleta je také kožená sukně ze „zbytků“. Barvy modelů jsou zemité s barevnými akcenty. Z materiálů se objevuje recyklovaná vlna, mohér, kůže a hedvábí. Styl je nadčasový, ležérně elegantní, v dokonalém zpracování řemesla s akcentem na precizní ruční práci.

Zvláštní poděkování autorky Liběny Rochové náleží Prague Make Up Institut za make-up a hair styling při prezentaci nové kolekce a šampaňskému Mumm za zajištění welcome drinku na přehlídku a vernisáž výstavy.

Výstavu modelů z nové kolekce a tapiserií Jaroslavy Těšínské můžete navštívit ve Studiu LR od 26. října do 15. listopadu 2023 (po – pá: 12:00 – 18:00). Termín prohlídky pouze po předchozí rezervaci na: studio@libenarochova.cz.

Liběna Rochová
Curriculum Vitae tvůrčí činnosti Liběny Rochové je velmi obsáhlé. Na české scéně, kterou velmi často zastupuje v zahraničí /výstavy a přehlídky ve Vídni, Paříži, Lyonu, New Yorku, Dusseldorfu, Los Angeles/ působí řadu let. Její odborné předpoklady a schopnosti ji dovolily navrhovat divadelní, filmové a scénické kostýmy, umělecké objekty na tělo, toalety pro vystoupení zpěvaček i běžné civilní zakázky, kolekce pret-a-porter a konečně oblast nejprestižnější pro každého módního tvůrce, kolekce unikátních modelů. Zaměřuje se na volnou a individuální tvorbu, která je více otevřená výtvarné než ryze oděvní formě. V roce 1999 založila Studio LR pro konzultační činnost a ateliér na realizaci oděvů na zakázku. V letech 2005 až 2010 provozovala Studio LR-galerie, které se cíleně věnovalo podpoře mladých designérů. Od roku 2008 do roku 2023 vedla Ateliér designu oděvu a obuvi na UMPRUM. Každoročně představuje svou tvorbu prostřednictvím autorské módní přehlídky. Zabývá se také navrhováním skleněných šperků. V říjnu roku 2017 získala profesuru v oboru Architektura a design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Je nositelkou několika prestižních ocenění. Každoročně se její jméno objevuje v nominaci na ceny Czech Grand Design, v roce 2022 se v rámci předávání těchto ocenění stala Módní designérkou roku. V roce 2015 získala ocenění Módní designér roku a Grand designérka roku v rámci předávání cen Czech Grand Design. V rámci spolupráce s nadací DEBRA ČR vytvořila spolu s výtvarníkem Lukášem Musilem oděvní značku NADOTEK na podporu osob s nemocí motýlích křídel. Díky tomuto počinu se v roce 2019 zařadila do finální trojice nominovaných na cenu Czech Grand Design v kategorii Módní designér roku. V roce 2020 byla časopisem Forbes zařazena mezi nejvlivnější a nejvýznamnější ženy České republiky. V roce 2022 vstoupila do síně slávy Czech Grand Design. Spolupracuje s organizací UNICEF v rámci projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě – je patronkou benefiční aukce panenek známých osobností, jejíž výtěžek pomáhá dětem v zemích třetího světa.  Detaily naleznete na: www.libenarochova.cz

Jaroslava Těšínská
Textilní výtvarnice Jaroslava Těšínská se zabývá autorskou tapiserií, tkaným oděvem a doplňky. Je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Brně. Od roku 1979 zrealizovala mnoho samostatných výstav, participovala na skupinových výstavách doma i v zahraničí, oborových přehlídkách tapiserie i oděvních přehlídkách. Je členkou Sdružení textilních výtvarníků. V letech 1972 až 1979 získala tři ocenění za design, v roce 2004 obdržela v rámci výstavy Intersalon České Budějovice cenu Asociace jihočeských výtvarníků. Její tvorba je zastoupena ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské Galerie v Brně i u tuzemských a zahraničních soukromých sběratelů. Výtvarnice v současné době trvale spolupracuje s obchody Faktor Traktor, Manus a Šatník store. Další informace naleznete na: www.tesinska.cz a www.tapiserie.kub.cz

Foto: archiv L. Rochové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *