Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Skleník Fata Morgana láká na nevšední zážitek – komentované prohlídky po setmění

Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravuje pro své návštěvníky oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Večerní prohlídky jsou unikátní a příchozím poskytují zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Na dobrodružnou výpravu noční džunglí se v tomto roce mohou zájemci vypravit od 10. listopadu do 16. prosince a znovu potom v zimních měsících na začátku roku 2024. Večerní komentované prohlídky se konají vždy v pátek a v sobotu v šesti skupinách postupně od 17 až do 20 hodin. Místo na prohlídku je třeba si předem rezervovat. Rezervační formulář a další informace najdete na www.botanicka.cz. Kromě tohoto lákadla přichází botanická zahrada také s nabídkou vánočních dárků.

Skleník Fata Morgana ani v zimě neusíná a má příchozím co nabídnout. Stává se oázou plnou života a zeleně a panuje zde klima exotických krajin. Návštěvníci se seznámí s rostlinami suchých tropů a subtropů, projdou se nížinným deštným lesem, kde mezi vzrostlými stromy a palmami mohou obdivovat kvetoucí begonie a orchideje, a svou pouť zakončí v části, která představuje flóru vysokých hor Jižní Ameriky, Asie i subtropické Afriky. „Večerní prohlídky, nazvané příznačně Džungle, která nespí, patří mezi velmi oblíbené akce, které v zimním období nabízíme. Pořádáme je již několik let a každoročně využije příležitosti vydat se do expozic po setmění okolo dvou tisíc návštěvníků. Zájemci by rozhodně neměli váhat s rezervací, termíny totiž bývají velmi rychle zaplněné,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Během večerních procházek exotickými expozicemi mohou návštěvníci kromě zraku zapojit i další smysly: sluch a čich. Upoutá je omamná vůně květů lákajících noční motýly. Jedinečným zážitkem je bezesporu hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková (Eleutherodactylus planirostris). Jedná se o malé nenápadné žabky pocházející z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů. Jsou zajímavé hlavně svým velice hlasitým nočním projevem. Dospělá žába není delší než tři centimetry, velmi dobře skáče a většinu života tráví na stromech a vyšších keřích, podobně jako naše rosnička. Pokud budou návštěvníci pozorní, mohou ji během procházky setmělou džunglí zahlédnout, zcela jistě ji ale uslyší – její hlasité pískání připomínající alarm totiž přeslechnout nelze.

Netradiční komentované prohlídky skleníkem Fata Morgana se uskuteční od 10. listopadu do 16. prosince a následně pak ještě od ledna do března 2024. Budou se konat každý pátek a sobotu v několika časech mezi 17. a 20. hodinou. Každá trvá přibližně jednu hodinu. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Na rezervovaný čas je třeba zároveň zakoupit online vstupenku. Dospělí zaplatí za prohlídku v rámci programu Džungle, která nespí 250 Kč, děti od 3 do 15 let 150 Kč. Návštěvníci by měli do skleníku přijít přibližně deset minut před začátkem. V jedné skupině je místo maximálně pro 18 osob a vzhledem k šířce cestiček ve skleníku není možné prohlídku absolvovat s kočárkem.

Botanická pod stromečkem
Období Vánoc se nezadržitelně blíží a botanická zahrada pro své fanoušky a jejich blízké připravuje originální vánoční dárky. Pod stromečkem může potěšit poukaz na degustaci vína z Vinice sv. Kláry nebo dárková vstupenka. K dispozici je i vinařský balíček, který obsahuje láhev vína, sektu nebo fortifikovaného vína a poukaz na návštěvu vinného sklepa přímo v areálu botanické zahrady. Mezi dárky se mohou objevit i zajímavé knihy, například nově vydaná Ďáblova zahrádka nebo knižní balíček obsahující hned tři publikace – Květy Faty, Botanická putování – Vietnam a Botanická putování Kyprem. Nechybějí pozornosti, jako jsou stolní hry, med od včel z botanické zahrady, a dámám jistě udělá radost unikátní parfém Fata Morgana No. 2, který voní dálkami. Botanická zahrada pro své příznivce připravila i nový kalendář na rok 2024, který bude zasvěcený tropům. Dárky mohou zájemci objednat prostřednictvím e-shopu nebo zakoupit přímo ve stánku se suvenýry v areálu botanické zahrady.

Zdroj a foto: www.botanicka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *