Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Podzim je tady, jak se vyhnout nepříjemnému nachlazení?

S příchodem podzimu se dny krátí, teploty klesají a náš imunitní systém je vystaven novým výzvám. Je proto nezbytné udržet si silnou obranyschopnost organismu, aby se nedostavilo nepříjemné nachlazení. Jak si můžete s tímto úkolem během podzimního období pomoci?

Zima klepe na vrátka a chvílemi se už předvádí v celé své kráse. Stále ještě se ale střídá s typicky podzimním počasím s chladnými rány, teplejšími dny a opět chladnými večery, které může leckomu zamávat se zdravím. Zaměřte se na to, jak si udržet kondici a vyhnout se nemocem, a posilněte svůj imunitní systém. Přinášíme pár aktuálních tipů.

Imunitní systém je naší vnitřní obranou proti nemocem, které se snaží napadnout naše tělo. Jeho hlavním úkolem je identifikovat a zničit patogeny. Aby mohl fungovat efektivně, je potřeba poskytnout našemu tělu dostatečné množství vitaminů a minerálů, které jsou stavebními kameny jeho obranyschopnosti. Jak si tedy udržet silnou imunitu?

Ideální je dbát na dostatečný příjem všech potřebných živin a vitaminů preventivně, tedy dříve, než nějaké onemocnění vůbec zaútočí. Pokud je pozdě a něco na vás již ,lezeʻ, určitě je dobré zvolnit, zaměřit se na odpočinek a vitaminy a minerály začít užívat aspoň tehdy,“ uvádí Mgr. Martina Šímová, předsedkyně představenstva České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Klíčovými vitaminy pro podporu imunity jsou vitamin C a D. Vitamin C je silný antioxidant, který bývá často uváděn jako jeden ze základních pilířů imunitního systému. Není na to však sám. Vitamin D, jenž se v těle tvoří především vlivem slunečního záření, je stejně potřebný a během podzimu a zimního období není jeho příjem dostatečný. Jeho suplementace je proto během těchto období v podstatě nezbytná. Mezi důležité minerály patří zinek, který pomáhá imunitnímu systému bojovat proti bakteriím a virům, a selen, jenž má antioxidační účinky a podporuje imunitní reakce v těle.

Samozřejmostí by mělo být dodržování zdravého životního stylu v podobě pravidelné pohybové aktivity a příjem zdravé, vyvážené stravy bohaté na ovoce a zeleninu – ty jsou přirozenými zdroji potřebných vitaminů a minerálů. Pitný režim složený převážně z vody je možné doplňovat vhodnými bylinkovými čaji. Pokud si nevíte rady, zda je pro vás nějaký vitamin, bylinka či minerál vhodný, vždy je nejlepší konzultovat své zdravotní potřeby, případně i stravovací plán s odborníkem, který přesně poradí, co vaše tělo a imunita potřebují.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *