Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

5 nejčastějších chyb, které děláme při hledání práce

Práce je v Čechách dostatek. Jak jí najít co nejrychleji a nejefektivněji?  Kromě vzdělání a zkušeností uchazeče rozhoduje o úspěchu několik zdánlivých maličkostí.

Největší výzvou při hledání nové práce není cíl, ale start – tedy co nejpřesnější identifikace toho, jaká by to měla být práce. Od její definice se pak odvíjí úspěch při hledání. „Ano, je to tak.  Možná neznáte přesné pojmenování pozice, ale určitě je více než užitečné definovat oblast a obor, ve kterém chcete pracovat, stejně jako lokalitu, druh úvazku, pracovní dobu a výši odměny,” říká PhDr. Roman Kučera, PhD., CEO personální agentury MAXIN´S Group.

Co nejpřesnější představa o budoucí práci urychluje a usnadňuje její hledání, protože lépe vybíráte z nabídky na trhu, a i odeslání životopisů díky tomu zabere méně času. “Často se setkáváme s frustrací a reakcí lidí, kteří poslali desítky životopisů a práci si nenašli.  Důvodem může být právě to, že reagovali na nabídky, které pro ně ve skutečnosti nebyly až tak relevantní,” pokračuje R. Kučera.

Gól do vlastní brány
Když už víme, co chceme, musíme za tím jít. To znamená – dát o sobě vědět. Obvykle životopisem a někdy je požadován i motivační dopis.

“Odborníci na lidské zdroje a personální konzultanti opakovaně zdůrazňují důležitost řádně napsaného životopisu. Nicméně forma, struktura a obsah životopisu je to, co v této fázi výběrového řízení většinu uchazečů vyřadí,” podělil se o zkušenosti z praxe odborník z   MAXIN´S Group.

Životopis je zbytečně obsáhlý nebo naopak neúplný, je špatně strukturovaný a je v něm mnoho gramatických chyb. „Na přípravu životopisu je třeba si vyčlenit dostatek času. Nastudovat si, jak se v současné době píše, protože i v tomto se mění pravidla. Pokud máme starší životopis, je třeba ho přizpůsobit aktuálním požadavkům,” doporučuje PhDr. Roman Kučera, PhD., CEO personální agentury MAXIN´S Group.

Určitě není na škodu nechat si životopis zkontrolovat jiným člověkem, další oči si spíše všimnou chyby. A je třeba se na CV dívat
z perspektivy: Kdybych byl zaměstnavatelem, měl bych zájem?

Jeden základ, více variant
„Pokaždé, než posíláte životopis, přečtěte si ho znovu a zhodnoťte, zda jeho obsah splňuje požadavky na práci, o kterou se ucházíte. Zda obsahuje to, co bylo požadováno v nabídce práce. Nebo zda se jím dokážete „prodat“.  Pokud ne tak docela, upravte ho, samozřejmě, bez lhaní. Mějte při tom na paměti, že ten, kdo ho čte, dostává desítky, možná stovky životopisů a na každý z nich má jen několik minut. Takže je důležité již v této fázi pozitivně zaujmout,” pokračuje personalista. „Dalším nástrojem, jak zaujmout a získat pozvání na pracovní pohovor, je motivační dopis. Životopis je obvykle stručný a heslovitý, zatímco v motivačním dopise můžete odhalit více o sobě a svých schopnostech. Proto je mu třeba věnovat dostatek času. Doporučuji napsat samostatný motivační dopis ke každé pozici a nabídce na kterou reagujete.“

Podle personálního konzultanta je buď neposlaný nebo špatně napsaný motivační dopis druhou nejčastější chybou kandidátů při hledání zaměstnání.

Podtrženo a sečteno, je nutné mít koncept životopisu a motivačního dopisu a upravit je vždy na základě konkrétního pracovního inzerátu.

Ještě vás nepozvali
Poslali jste svůj životopis a motivační dopis. Uplynul den, dva, tři, stále žádná odpověď? “Důvodů může být několik. Buď je běžnou chybou kandidáta, že poslal hromadný e-mail na více e-mailových adres, že hledá práci, nebo přeposlal e-mail, kterým se ucházel o práci jinde a nevšiml si, že v něm nechal původní oslovení. To v personalistech nebudí důvěru,” domnívá se Roman Kučera z personální agentury MAXIN´S Group.

“Ale možná byl e-mail i jeho obsah v pořádku a adresát neodpověděl, protože…Dávám tři tečky, protože ať je člověk, jakkoliv zaneprázdněn, měl by najít minutu na napsání odpovědi. Je to elementární slušnost. Já osobně bych pravděpodobně nedůvěřoval potenciálnímu zaměstnavateli nebo personální agentuře, které pošlu
e-mail a nikdy nedostanu odpověď.”

Pohovor je jako první rande
V případě, že jste pozváni na pohovor, přípravy ještě neskončily. Je to jako jít na první rande.  Těšíte se, ale zároveň jste nervózní
a máte trému. “Setkali byste se znovu s člověkem, který by nepřišel v dohodnutý čas nebo by měl na sobě něco, v čem byl předtím na tréninku? Předpokládám, že ne. Přesto sed stává, že lidé přicházejí na pracovní pohovor pozdě nebo nejsou vhodně oblečeni. Určitě nemusíte mít vždy oblek s kravatou nebo šaty, ale demonstrování své nezávislosti absolutně nevhodným oblečením může druhá strana pochopit i tak, že o práci nemáte vážný zájem,” vysvětluje R. Kučera.

Přijít na pohovor včas a vhodně oblečený znamená nedělat čtvrtou nejčastější chybu při hledání práce.

Zvědavé otázky
„Pátou nejčastější chybou je, že uchazeč neumí odpovědět na otázky typu, proč chcete pracovat právě pro tohoto zaměstnavatele nebo kde se vidí za pět let,” pokračuje personální konzultant z MAXIN´S Group.  „Setkal jsem se dokonce i s názorem, že se jedná o zastaralé otázky. Je to omyl. Odpovědi jsou pro toho pro, kdo hledá vhodnou osobu pro svůj tým, velmi důležité.”

Podle nich dokáže například posoudit, zda jste si o zaměstnavateli něco nastudovali, tj. zda jste si na to udělali čas, a také jak se jeho filozofie, firemní kultura, cíle shodují s uchazečem o zaměstnání. Budete vhodným členem týmu, do kterého stojí za to  investovat, nebo je pro vás tato práce jen přechodným řešením? I to se personalista podobnými otázkami dozví.

“Moje poslední rada je nelhat, nezkreslovat a otevřeně komunikovat. Jakmile napíšete do svého životopisu, že něco umíte, měli byste to opravdu umět. V rámci pohovoru můžete být testováni. Pokud se ukáže, že jste přikrášlili realitu, je to velké faux pas, které vám navždy zavře dveře k danému zaměstnavateli nebo personální agentuře,” uzavírá PhDr. Roman Kučera, PhD., CEO personální agentury MAXIN´S Group.

5 + 1 nejčastější chyby při hledání zaměstnání

  • Nemáte zcela jasno v tom, co byste chtěli dělat, kde, kolik hodin a za kolik peněz
  • Nezvládnutý životopis
  • Špatně napsaný nebo zcela chybějící průvodní dopis
  • Zasíláte stejný životopis a motivační dopis na různé pracovní inzeráty
  • Podceníte přípravu na pracovní pohovor
  • V životopisu neuvádíte informace zcela pravdivě

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *