Kouříte a občas si dáte něco ostřejšího? Pozor, ovlivňuje to vaši plodnost
Založení rodiny je jedním z nejkrásnějších okamžiků v životě každého páru. Je však potřeba si uvědomit, že při plánování potomka je důležité dodržovat zdravý životní styl. Že by se v těhotenství neměl pít alkohol ani by se nemělo kouřit, aby nebyl ohrožen vývoj dítěte, se všeobecně ví. Na co se ale často zapomíná, je to, že by se cigaretám i alkoholu měly páry vyhýbat i v době, kdy se o miminko teprve začínají snažit. Tyto návykové látky totiž prokazatelně ovlivňují plodnost. Jak se negativní dopady liší u žen a mužů? A vadí i příležitostné požívání alkoholu? Jak jsou na tom vlastně Češi s kouřením a alkoholem?
Češi patří mezi největší konzumenty alkoholu na světě. Statistiky ukazují, že denně pije alkohol 10 % dospělých a průměrně se u nás spotřebuje 10 litrů etanolu na jednoho obyvatele za rok. Pití piva, vína, ale i tvrdého alkoholu je hluboce zakořeněno v kultuře a tradici. Přestože se ve společnosti udržuje pozitivní postoj k této návykové látce, je nezbytné si uvědomit, že právě pití alkoholu způsobuje závažné poruchy organismu.
Podle nejnovějších odhadů Světové zdravotnické organizace je zhruba každý šestý člověk na světě neplodný. Příčin, proč se párům nedaří otěhotnět, je celá řada, nadměrná konzumace alkoholu a kouření však mohou být jednou z nich.
Alkohol může rozhodit menstruační cyklus
Podle studie amerických vědců z roku 2021 mohou už tři alkoholické nápoje týdně ženě zkomplikovat pokusy o otěhotnění, zejména pokud je žena pravidelně pije v druhé polovině menstruačního cyklu.[1] Konzumace alkoholu má významný dopad na hypotalamus, což je část mozku, která vylučuje řadu důležitých hormonů. Například i těch, které jsou potřeba pro udržení pravidelného menstruačního cyklu a ovulace. V případě, že žena pije alkohol často, může docházet k hormonální nerovnováze. „Pokud je menstruace nepravidelná, je těžší určit ženě plodné dny a snižuje se tak její šance na otěhotnění. Kromě toho může alkohol ovlivnit kvalitu vajíček a zvyšovat riziko potratu. Proto je vhodné pití alkoholu omezit nebo se mu vyhýbat, a to ideálně tři až šest měsíců před plánovaným početím,“ doporučuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA.
Nadměrné pití snižuje aktivitu spermií
„Omezit alkohol nejlépe tři měsíce před početím by však měli i muži. Tato doba je totiž klíčová pro kompletní vývoj spermií,“ vysvětluje lékařka. „Chemické látky obsažené v alkoholu narušují produkci testosteronu, což může vést k nedostatečné tvorbě kvalitních mužských buněk,“ upozorňuje MUDr. Veselá. Není ale potřeba přestat pít alkohol úplně. Studie z roku 2016 ukazuje, že mužskou plodnost pravděpodobně neovlivní nízká nebo střední konzumace alkoholu. Pod tou si lze představit jeden, maximálně dva nápoje, jako je pivo nebo sklenice vína, denně[2]. V případě, že je denní dávka alkoholu vyšší nebo se často opakuje takzvané nárazové pití, je však snížená plodnost pravděpodobnější.
Nízká hladina testosteronu má za následek kromě problémů při produkci spermií také jejich deformaci a postupné snižování počtu. Je však nutné zdůraznit, že nadměrná konzumace alkoholu může mít na reprodukční zdraví mužů další negativní dopady. Kromě ovlivnění aktivity a tvorby spermií alkohol snižuje libido, zhoršuje kvalitu erekce či třeba průběh ejakulace. Těchto problémů se dá zbavit tím, že muž pít alkohol na nějakou dobu přestane, aby tělo opět začalo fungovat, jak má.
Za neplodností stojí i kouření
Kouření může ovlivňovat řadu onemocnění a způsobovat v lidském těle nemálo zdravotních problémů. Patří mezi ně i neplodnost. Stejně jako alkohol je kouření rizikové jak pro ženy, tak pro muže. Pokud je některý z partnerů kuřákem, a navíc i pravidelně pije alkohol, šance na bezproblémové početí se snižuje.
Škodlivost cigaret při početí miminka potvrdilo několik studií. Například u žen, které jsou pravidelnými kuřačkami, je 3x až 4x nižší pravděpodobnost otěhotnění než u nekuřaček.[3] „S poruchami plodnosti se u žen kuřaček setkáváme daleko častěji. Kouření totiž narušuje normální funkci vejcovodů, vaječníků a snižuje počet zralých vajíček, která lze oplodnit,“ přibližuje MUDr. Veselá.
Rizikové je také takzvané pasivní kouření
Problémy s otěhotněním ovšem mohou potkat i nekuřačky, které mají ve svém okolí pravidelného kuřáka. Toxiny, které cigaretový dým obsahuje, se totiž dostávají do těla i pouhým vdechnutím. Pokud je těmto látkám žena vystavena dlouhodobě, může to narušit hormonální rovnováhu v jejím těle a ovlivňovat schopnost vajíček být oplodněna. Pasivní kouření je nebezpečné rovněž pro těhotné ženy, může totiž zvýšit riziko potratu, předčasného porodu a dalších komplikací. Navíc ovlivňuje i vývoj dítěte.
Škodlivý nikotin ovlivňuje erekci
Cigaretový kouř obsahuje zhruba 4 000 chemických látek a řada z nich je pro lidský organismus škodlivá. K těm nejznámějším patří nikotin, kyanid vodíku a těžké kovy. Právě ty mohou u mužů narušit proces tvorby spermií a ovlivnit jejich morfologii a pohyblivost. To může znamenat, že spermiím bude chybět zdravá struktura a schopnost správného pohybu, což výrazně snižuje pravděpodobnost úspěšného oplodnění vajíčka. Konkrétně nikotin pak způsobuje rovněž zúžení cév, což zhoršuje prokrvení orgánů v těle. Toto poškození může ovlivnit i průtok krve do pohlavních orgánů a snížit kvalitu erekce.
[1] https://academic.oup.com/humrep/article/36/9/2538/6294415
[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28029592/
[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9688387/
Foto: archiv Shutterstock