Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Svatomartinské rohlíčky

Všichni dobře známe fenomén svatomartinské husy, která je vrcholem stejnojmenné hostiny. Husa je podávána se zelím a čerstvými knedlíky či bramborovými lokšemi. Na stole nesmí chybět ani tradiční svatomartinská mladá vína. Některé domácnosti připravují také předkrm ve formě husích jater na chlebu, některé dávají přednost sladké tečce ve formě svatomartinských rohlíčků. Legenda praví, že v toto magické datum (11. 11.) svatý Martin proměnil podkovy svého koně v pečivo, které rozdával chudým. Sladké rohlíčky či podkovy jsou tedy tradičním dezertem, jehož náplň se napříč regiony různí. Makové jsou klasika, buďte však originální a zkuste s námi jejich méně známou verzi s ořechovo-jablečnou náplní.

Svatomartinské tradice s ořechovým nádechem
Ořechy jsou oblíbeným doplňkem sladkých pokrmů a svatomartinské rohlíčky na seznamu rozhodně nesmí chybět. Jsou skvělou podzimní ingrediencí nejen svou zemitou chutí, ale také množstvím živin, které překvapí každého milovníka pečení. Mohou se pochlubit obsahem bílkovin, vlákniny, vitaminů (např. vitaminy skupiny B, vitamin E), minerálů a antioxidantů. Radost by z nich mělo i naše srdce. Zdravé tuky včetně omega-3 mastných kyselin obsažené v ořechách totiž pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu a mohou tak pomoci snížit riziko srdečních onemocnění. Potěší i vegany a vegetariány, protože jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin. Zároveň mají nízký glykemický index a nerozhodí vám tak hladinu cukru v krvi. A kdyby vám při pečení náhodou trochu ořechů zbylo, nemáte se čeho bát, protože ve spižírně vám vydrží opravdu dlouho a budete se tak moci těšit na další sezónní pečení.

Óda na jablka
Jedno z nejpěstovanějších druhů ovoce ve střední Evropě a stará klasika s hromadou využití – to jsou jablka. Jejich původ sahá údajně až do dalekého Kazachstánu a pěstovat se začala před více než 4 000 lety. Dnes si můžeme vybrat z více než 7 500 odrůd s jedinečnou chutí, barvou a strukturou. Pyšní se dobrým zdrojem vitaminu C, vlákniny a různých antioxidantů. Podzim je navíc obdobím, kdy jablka zrají a ve velkém se sklízí. V kuchyni se poté skvěle kombinují s dalšími podzimními přísadami, jako je skořice, muškátový oříšek a dýně, a vytvářejí tak harmonickou směs chutí v sezónních pokrmech. Mezi nimi nesmí chybět ani svatomartinské rohlíčky s ořechovo-jablečnou náplní, které si zajisté oblíbíte i vy.

Kvalitní mouka aneb základ každého pečení
Magická podzimní chuť ořechů a jablek v křehkém těstě – jak toho lze dosáhnout? Využijte při pečení svatomartinských rohlíčků špaldovou mouku značky Babiččina volba, která je oproti mnohým jiným moukám na trhu přesně tím, co slibuje – kvalitní z pravých (prastarých) odrůd pšenice špaldy. Špaldová mouka obsahuje cenné složky z celého špaldového zrna (z obalu, endospermu i klíčku). Dalším plusem špaldových mouk je, že obsahují vysoké množství vlákniny, bílkovin a jiných minerálních látek. To ale bohužel neplatí pro všechny špaldové mouky na trhu. V České republice zatím neexistuje legislativa, která by regulovala množství pšenice špaldy, které musí tato mouka obsahovat. Tak se vám může jednoduše v regálech dostat pod ruku mouka s tímto názvem, obsahující genomy pšenice seté, která vám slíbenou oříškovou chuť a benefity špaldy rozhodně neposkytne. Pokud ale sáhnete po mouce značky Babiččina volba, můžete se spolehnout, že odpovídající kvalitu opravdu kupujete. Mouky této značky totiž pravidelně procházejí přísným testováním v nezávislé certifikované odborné laboratoři a udržují si tak svou naměřenou hodnotu pšenice špaldy.

Ingredience na 18 rohlíčků:
200 g hladké špaldové mouky Babiččina volba
120 ml smetany ke šlehání (30 % tuku a více)
120 g chladného másla
špetka soli

Ingredience na ořechovo-jablečnou náplň:
100 g mletých ořechů
70 g moučkového cukru
1 nastrouhané oloupané menší jablko
trocha skořice
1 lžička rumu
část bílku – zhruba lžíce

Ingredience na potření:
Trocha rumu a rozpuštěného másla
Moučkový cukr

Postup: 
Do velké mísy prosejte mouku, osolte. Nastrouhejte máslo a přidejte šlehačku. Ručně nebo v robotu zpracujte rychle hladké těsto, aby máslo příliš nepovolilo. Těsto je lehce lepkavé, ale další mouku nepřidávejte, takto zajistíte, že budou rohlíčky křehké. Těsto dejte uložit na hodinu do lednice. Mezitím si připravte náplň, stačí dobře promíchat všechny ingredience.

Těsto po vyjmutí z lednice rozdělte na 6 stejných bochánků. Každý z nich vyválejte do kruhu asi 5 mm silného. Každý kruh rozřízněte na 6 stejných výsečí/trojúhelníků. Do širšího okraje dejte lžičku náplně a zarolujte rohlíček směrem k cípu. Lehce ohněte do tvaru podkovy a stlačte, aby drželo těsto pohromadě.

Skládejte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v troubě rozpálené na 180 °C cca 20–25 minut do lehce zlatavé barvy. Ještě horké rohlíčky potřete rozpuštěným máslem s rumem a pocukrujte.

Zdroj a foto: GoodMills Česko, Babiččina volba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *