Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

U maloměšťáků bude veselka! Brecht v režii DAMU

Dne 17. listopadu 2023 uvede divadlo DISK premiéru inscenace Maloměšťákova svatba dle textu Bertolta Brechta. Pod režijním vedením Gabriely Gabašové se na půdě Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze odehraje groteska akcentující sebestřednost a bezohlednost moderního člověka. Jedná se o třetí absolventskou inscenaci studentů 4. ročníku herectví a 2. magisterského ročníku režie a dramaturgie katedry činoherního divadla DAMU.

Maloměšťákova svatba patří k Brechtovým prvním a méně uváděným textům. Brecht fascinovaný kulturním prostředím města Mnichov sepsal na kabaretním půdorysu aktovku, kterou reagoval na společenské poměry ve své domovině. V době vzniku hry (1919) se německé země potýkaly s všeobecným válečným vyčerpáním, sérií potlačených levicových revolucí i novými nacionalistickými vzepětími. Brecht se svou hrou vyhraňuje proti konzervativním a pohodlným měšťanům, kterým dával vinu za samotné vypuknutí války i následný poválečný chaos.

„Zajímají mě formy maloměšťáctví dneška, ve kterých se zrcadlí stav a směřování naší společnosti. Věřím, že komedii mravů vdýchneme i dávku grotesknosti. Svatba jako základ hry představuje zábavný tvůrčí prostor pro kombinaci přízemního a obřadního, aktivní přítomnost postav po celou dobu děje zase režijní i hereckou výzvu,“ říká režisérka Gabriela Gabašová.

K celkovému ladění inscenace dramaturg Kryštof Krejčí dodává: „Je otázkou, proč brechtovská tradice v českém divadle nikdy doopravdy nezakořenila. Zřejmě i proto, že osoba Bertolta Brechta mnohým evokuje zejména marxistického autora, didaktického moralistu. To způsobuje, že pak vnímají jeho tvorbu jako chladnou a ‚odlidštěnou’. Bylo tedy – mimo jiné – cílem inscenačního týmu ukázat, že Brecht není oním socialistickým inženýrem lidských duší, ale někým, kdo v sobě nesl lásku k životu, břitkost a vitální humor.“

Gabriela Gabašová v rámci svého studia na činoherní katedře DAMU již režírovala inscenace Tancovaczka od Slawomira Mroźka a Marná lásky snaha Williama Shakespeara. I tyto hry jsou v současné době v repertoáru Studiu Řetízek spadajícím taktéž pod Divadla DISK.

V rámci své premiéry a následných repríz doplňuje Maloměšťákova svatba  program k oslavám 34. výročí sametové revoluce a bude součástí platformy Týden svobody.

INFORMACE O INSCENACI
Autor: Bertolt Brecht
Překlad: Rudolf Vápeník
Režie: Gabriela Gabašová
Dramaturgie: Kryštof Krejčí
Výprava: Barbora Klenová, Julie Sztogrýnová
Hudba: Matteo Hager
Choreografie: Michaela Dzurovčínová
Produkce: Anna Křepínská, Dina Ibragimová

Hrají studenti 4. ročníku herectví katedry činoherního divadla

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU: MgA. Juraj Deák, prof. Mgr. Jan Hančil, MgA. Regina Rázlová, Mgr. Lenka Šestáková, MgA. Miroslav Hanuš, Mgr. Regina Szymiková, MgA. Michal Syrový, Mgr. Hana Fischerová

veřejná generální zkouška: 16. 11. v 11:00

premiéra: 17. 11. 2023 v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy: 19. 11. v 15:00 a 19:30; 22.11. v 19:30, 30. 11. v 19:30

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 17:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 250 Kč, zvýhodněné vstupné 130 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

Zdroj a foto: www.divadlodisk.cz 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *