Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

🎄 Vánoce

Vánoční stolování: vyrobte si etažér na cukroví

Napekli jste na Vánoce hned několik druhů cukroví? A už víte, jak je budete servírovat? Máme pro vás tip! Vyrobte si etažér z dřevěných kulatin. Jednoduchý a stylový stojan nejen na cukroví dovede vaši vánoční výzdobu k dokonalosti, a navíc ušetříte místo na stole.

V hlavní roli kulatiny
Na výrobu podnosu budete potřebovat tři různě velké dřevěné kulatiny (ideálně s viditelnými letokruhy na řezu). Široký výběr kulatin různých druhů dřeva je k dostání na internetu. Pokud použijete vlastní dřevo, nechte ho nejprve pořádně vyschnout, jinak vám kulatina popraská.

Dále si připravte kulatou dřevěnou tyč (průměr asi 1,5 cm), pilku, akuvrtačku se speciálním nástavcem zvaným sukovník, brusnou houbu, lepidlo na dřevo, štětec (vel. 1,5″) a akrylátový lak Balakryl Sportakryl, který má atest pro styk s potravinami.

NÁŠ TIP: Stojan z dřevěných kulatin se určitě neztratí ani po skončení adventu. Můžete na něj servírovat například cupcaky nebo jednohubky. V kombinaci s dalším přírodními dekoracemi se také stane ozdobou sváteční i svatební tabule ve venkovském stylu.

Pusťte se do díla
Nejprve pomocí sukovníku vyvrtejte do středu všech tří kulatin otvor o průměru asi 14 mm. Dřevěnou tyč dle potřeby pilkou zkraťte přibližně na délku 45 cm. Následně kulatiny i tyč natřete bezbarvým lakem, který krásně zvýrazní kresbu dřeva a prodlouží jeho životnost. Balakryl Sportakryl navíc rychle schne a na povrchu dřeva vytvoří omyvatelný film, takže se etažér bude snadněji čistit. Zvolit můžete lesklé nebo matné provedení.

Použijte bezbarvý lak
Než se pustíte do natírání, omeťte dřevo od pilin, prachu a dalších nečistot. Povrch musí být suchý, hladký a zbavený vosku a mastnoty. Lak opatrně promíchejte tak, aby v něm nevznikly vzduchové bubliny. Aplikujte ho pomocí plochého štětce z obou stran po směru dřeva. Aby se vám při natírání kulatiny lépe držely, můžete použít dřevěnou tyč, kterou provléknete vyvrtaným otvorem. Tyč na závěr nezapomeňte také natřít. První vrstvu nechte zaschnout asi 1–2 hodiny. Poté povrch jemně zdrsněte pomocí brusné houby a na všechny části etažéru naneste druhou vrstvu nátěru.

Jednotlivá patra upevněte
Po zaschnutí laku zbývá už jen etažér sestavit. Na okraj tyče naneste lepidlo a vložte ji do otvoru uprostřed kulatiny s největším průměrem. Až lepidlo zatvrdne, navlékněte na tyč i zbylé dvě kulatiny, které opět pomocí lepidla připevněte do výšky tak, aby vytvořily jednotlivá patra. Po zaschnutí lepidla je podnos hned připravený na servírování. Na každé patro přitom můžete vyskládat jiný druh cukroví nebo další pochutiny.

Výhody vodou ředitelných barev

  1. Rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry a ještě tentýž den je povrch suchý.
  2. Jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.
  3. Jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.
  4. Jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.
  5. Jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.
  6. Neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.
  7. Nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.
  8. Jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.
  9. Neničí pomůcky: Štětce po natírání jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.

Balakryl Sportakryl je akrylátový lak pro nové i renovační bezbarvé nátěry všech druhů dřeva, korku a podobných materiálů v interiéru. Hodí se na nátěry dveří, okenních rámů, dřevěného i ratanového nábytku, dřevěných obložení, parapetů, sportovních potřeb apod. Je velmi odolný, rychleschnoucí, snadno se udržuje a zvýrazňuje přírodní vzhled dřeva. Lakovaný povrch je lehce omyvatelný. Sportakryl má navíc atest pro hračky i přímý styk s potravinami. Na výběr je bezbarvý mat a bezbarvý lesk. Prodává se v baleních o hmotnosti 0,7; 2,5 a 4 kg.

Zdroj a foto: Balakryl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *