Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Česká mincovna vydává slavnostní svatomartinskou minci

Svatý Martin z Tours byl světec, jehož život si spojujeme hned s několika tradicemi. Na bílém koni symbolicky zahajuje zimu, vinaři nabízejí svatomartinské víno, restaurace pečou svatomartinské husy a někdo si dopřeje i svatomartinské rohlíčky. Česká mincovna tohoto velikána světových dějin oslaví emisí zlaté mince, a to v rámci edice Patroni v nákladu tisíc kusů.

Sv. Martin se narodil v roce 316 nebo 317 v Panonii, provincii tehdejší římské říše. Od 15 let byl vojákem a díky své spolehlivosti se dostal až do Galie, kde sloužil v gardě chránící císaře. Když jej jednoho mrazivého večera požádal spoře oděný chudák o almužnu, Martin byl bez peněz, a tak mu dal půlku svého pláště. Pro svou skromnost, pokoru a lásku se stal oblíbeným a lidé jej chtěli zvolit biskupem. On se jim schoval mezi husy, které ho však prozradily, a tak se v rámci svého symbolického trestu staly hlavní součástí svatomartinské tabule. Dalším tradičním pokrmem jsou rohlíčky, které se 11. listopadu, v den odchodu služebnictva z téměř celoroční služby, dávaly na cestu.

Martin z Tours patří mezi nejpopulárnější světce u nás, lidé si jej spojují zejména s příchodem zimy a prvním sněhem. Česká mincovna se mu proto rozhodla vzdát hold právě na jeho svátek, a to prostřednictvím zlaté mince, ražené v limitovaném počtu a uložené ve sběratelském blistru,“ říká obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix a dodává: „Zlaté mince a medaile, ať už sbírkové, či investiční, získávají na oblibě nejen mezi sběrateli, ale také mezi investory do drahých kovů. Její budoucí hodnotu ještě zvyšuje to, že jsme ji vyrazili v nákladu pouhého tisíce kusů, a většina z nich již zná své majitele.“

Autorem půlgramové zlaté mince je medailér David Kružliak. Reverzní strana ukazuje světce ve chvíli, kdy roztíná mečem svůj vojenský plášť, averz zobrazuje státní znak, nominální hodnotu mince a rok jejího vydání. Mince má průměr 11 mm a ryzost 999,9/1000. Její cena je 1 750 Kč, mince je osvobozena od DPH.

Medailér David Kružliak sbíral zkušenosti na bratislavské Škole uměleckého průmyslu Bohumila Bači. Mezi jeho největší díla patří zlatá medaile Navždy spolu v hodnotě deset tisíc korun či Želva – symbol dlouhověkosti.

Zdroj a foto: Česká mincovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *