Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Vinařský rok 2023 ve Valpolicelle: Snížená sklizeň, ale nadstandardní kvalita

Navzdory obtížným klimatickým podmínkám, které panovaly v letošním roce, je Christian Marchesini, prezident konsorcia Valpolicella, nadmíru spokojen se současnou kvalitou letošní sklizně.

V oblasti Valpolicelle v Benátsku stále probíhá sklizeň, která začala až 13. září 2023, což je o 15 dní později než v minulém roce, čímž se období sklizně vrátí k průměru posledních 15 let. Již nyní se však ukazuje, že navzdory obtížným klimatickým podmínkám bude kvalita hroznů opět velmi dobrá, přestože se očekává snížení sklizně o 5 %.  „I přes menší výnosy jde o stabilní sklizeň, která si udržuje tržní rovnováhu a vysokou kvalitu,” potvrdil Christian Marchesini, prezident konsorcia.

V současné době se vinaři intenzivně věnují sběru nejlepších hroznů pro výrobu Amarone della Valpolicella DOCG. Pro odrůdy Valpolicella DOC se očekává svěží ročník s nižším obsahem alkoholu, což potěší milovníky svěžích ovocných vín.

Vinařský rok 2023 ve Valpolicelle byl poznamenán náročným počasím a agresivními chorobami révy. Přestože se objevila plíseň révová i práškovitá, která představovala další výzvu, zejména pro ekologické vinaře, odborníci díky svým znalostem a efektivním opatřením zajistili udržení kvality hroznů a zdraví vinné révy. Kromě toho byly byly pozorovány stále častější projevy komplexu nástrahových chorob, které lze z velké části přičíst klimatickým faktorům, jako jsou vysoké letní srážky, po nichž následovala období sucha a škody způsobené atmosférickými jevy, jako je krupobití.

Fenologie révy byla ovlivněna předčasným rašením v prvním dubnovém týdnu, avšak kvetení bylo normální a slibný výnos se potvrdil v období zrání. Po podprůměrných teplotách v květnu a hojných srážkách následoval teplejší červen a červenec, přičemž zejména červenec byl výrazně vlhký se srážkami, které třikrát převyšovaly sezónní průměr.

I přes výzvy způsobené rozsáhlým výskytem chorob a nepříznivým počasím zůstává kvalita hroznů v oblasti Valpolicella vynikající.

O kampani „Evropský životní styl: ochutnejte fantastické potraviny”
Tříletá kampaň (2022–2024) „Evropský životní styl: ochutnejte fantastické potraviny“ sdružení Vini Valpolicella, Formaggio Asiago, Vialone Nano Veronese a Associazione Interregionale Produttori Olivicoli CHOP, kterou financuje Evropská unie, hodlá spojit vzájemně se doplňující potravinářské produkty se stejným regionálním původem a přiblížit je příjemným a přirozeným způsobem konečnému spotřebiteli. Maximální důraz bude při tom kladen na chráněný původ ze severovýchodní Itálie. Slogan kampaně „That’s Amore“, který bude zaznívat napříč Itálií, Německem a Českou republikou, bude slyšet zejména při četných ochutnávkových kampaních v maloobchodním prostředí.

O sdružení Consorzio Tutela dei Vini Valpolicella
Consorzio Tutela dei Vini Valpolicella, neboli Konsorcium na ochranu vín Valpolicella, je sdružení vinařů, pěstitelů a stáčíren z vinařské oblasti Valpolicella, jež zahrnuje 19 obcí v provincii Verona. Konsorcium plní důležité institucionální úkoly: zabývá se propagací a informováním o vínech z území Valpolicella, ochranou značky a místního vinařství nebo dohledem nad označením a jeho ochranou.

O sdružení Consorzio Tutela Formaggio Asiago
Consorzio Tutela Formaggio Asiago, neboli Konsorcium na ochranu sýru Asiago, vzniklo v roce 1979, aby zajistilo, že jako Asiago budou označovány, uznávány a prodávány pouze sýry splňující přísné výrobní parametry. Institucionálními úkoly konsorcia jsou podpora výrobku, který je významným dědictvím národního zemědělsko-potravinářského průmyslu, včetně jeho propagace v Itálii i v zahraničí, a ochrana spotřebitelů před padělky. Dodavatelský řetězec sýra Asiago CHOP, čtvrtého nejčetněji prodávaného sýra z kravského mléka v Itálii, tvoří 36 výrobních závodů a 6 zráren, které ročně zpracují 2 200 00 tun mléka a vyrábí z něj čerstvý sýr Asiago CHOP (minimální doba zrání 20 dní) či jeho déle zrající variantu (doba zrání od 3 do více než 15 měsíců).

O sdružení Consorzio di Tutela della Nano Vialone Veronese
Chráněné zeměpisné označení Riso Nano Vialone Veronese se vztahuje pouze na rýži, která se pěstuje z přísně vybraných semen druhu Japonica, odrůdy Vialone Nano. Čistotu odrůdy, způsoby pěstování a zpracování rýže kontroluje Konsorcium pro ochranu CHZO Riso Nano Vialone Veronese, jež sdružuje podniky se závazkem dodržovat specifikaci produkce schválenou a registrovanou Evropským společenstvím.

O Associazione Interregionale Produttori Olivicoli (AIPO) Verona
Meziregionální sdružení producentů oliv (AIPO Verona) sdružuje více než 6 000 členů italského olivového průmyslu (pěstitelé oliv, lisovny oleje, konsorcia, družstva atd.), kterým nabízí technické, právní, regulační a agronomické poradenství či specializované kurzy. Je vybaveno laboratoří pro analýzu olejů, oliv a panenských výlisků s 15 000 údaji o různých druzích olejů z oblasti Středozemního moře a ročně provede přibližně 5 000 chemických analýz. Komise AIPO uznaná ministerskou vyhláškou provádí denně senzorické zkoušky a hodnocení olejů, spolupracuje také na regionálních a meziregionálních projektech.

Foto: archiv projektu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *