Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZe života

Linda Rybová tváří kampaně proti tragédiím na kolejích!

Nová celostátní bezpečnostní kampaň Správy železnic BudešNámChybět.cz emotivním způsobem připomíná široké veřejnosti, že život jejich blízkých může skončit tragicky, pokud nebudou dávat pozor v prostředí železnice. Pomáhá s tím i speciálně sestavené osmero bezpečnosti”.

Svou tvář kampani propůjčila známá herečka Linda Rybová. Zapojit se rozhodla i z osobních důvodů. „Vyrůstala jsem v těsné blízkosti železniční tratě. S kamarády jsme u kolejí váleli sudy a bezstarostně běhali kolem. Vůbec jsme neřešili, že to může být nebezpečné a nikdo nás pořádně nepoučil,” vysvětluje svoji osobní zkušenost herečka. „Je čas, abychom všichni začali brát bezpečnost vážně. Nejde jen o nás, ale o budoucnost našich dětí. Nechci ani pomyslet na to, co vše se mohlo přihodit a kolik pravidel osmera bezpečnosti jsme jako děti s kamarády porušovali,” dodává Rybová.

Kampaň je postavená na myšlence prázdných židlí, do kterých už se jejich majitel nikdy neposadí. Tímto způsobem předává naléhavé sdělení, že lidé v blízkosti železnice stále riskují a chybují. Cílem kampaně není šokovat drastickými záběry, ale vyvolat pocit ztráty a přimět lidi, aby si dávali větší pozor a sami nehodám předcházeli.

„V loňském roce Správa železnic investovala do zabezpečení přejezdů rekordní částku – přes 3 miliardy korun. Ani sebelepší technologie za vás ale nebudou dávat pozor, jestli nebliká výstražné světlo na přejezdu. Proto jsme se ve snaze o zlepšení statistik rozhodli vsadit na plošnou osvětu,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Dlouhodobé úsilí Správy železnic má za cíl zvrátit počty tragických úmrtí, které neklesají. Jen v roce 2022 jich bylo celkem 238. Obzvláště negativní je tento trend mezi dětmi a mladistvými. V roce 2022 byla statistika pro věk do 26 let nejhorší od roku 2017, konkrétně zemřelo 44 mladých lidí a 17 se zranilo.

Specificky na mladou generaci byla zaměřena letní část bezpečnostní kampaně, která v sérii videí kreativně pracovala s „osmerem bezpečnosti”. Do něj patří např. varování, že elektrické vedení nad kolejemi může člověka zasáhnout a smrtelně popálit i na metrovou vzdálenost. Nebo připomíná, že před lokomotivou se tvoří vzdušný vír, který může nepozorného člověka stojícího příliš blízko tratě v mžiku stáhnout pod kola vlaku.

Osmero je dostupné i na speciálním webu BudesNamChybet.cz, kde návštěvníci najdou podrobnosti o kampani. Právě za účelem dlouhodobé edukace veřejnosti budou na web postupně přibývat další materiály, s jejichž pomocí mohou téma bezpečnosti na železnici atraktivní formou předávat například učitelé svým žákům.

Na celostátní preventivní kampani se kromě Správy železnic podílí i další klíčové organizace – České dráhy, Drážní úřad a Ministerstvo dopravy ČR. O kreativní zpracování a produkci se postaralo studio Brainz Disruptive z kreativní skupiny Brainz Studios s výrazným přispěním modelů umělé inteligence.

Foto: archiv projektu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *