Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Jak v zimě podpořit metabolismus? Úpravou jídelníčku i pravidelným pohybem

S blížící se zimou a čím dál chladnějšími dny se proměňuje také chování a reakce našeho těla. Zatímco v létě jsou lidé častěji plní energie a nemusejí bojovat s celodenní únavou, zima bývá naopak obávaným obdobím, co se fyzického a psychického zdraví týče. Změna ročního období totiž mívá na fungování metabolismu výrazný vliv. Víte, jak své tělo v chladných měsících co nejlépe podpořit?

Metabolismus je soubor chemických reakcí, díky kterým naše tělo funguje tak, jak má. Umožňuje mu růst, udržovat a opravovat buňky, získávat energii z potravy a odstraňovat odpadní látky. Pokud se z nějakého důvodu fungování metabolismu zpomalí, projeví se to únavou, zimomřivostí, zvýšeným ukládáním tuků nebo zhoršením kvality vlasů a nehtů.

Pomáhá pohyb
Rychlost metabolismu ovlivňují nejen faktory, jako je pohlaví, věk a genetika člověka, ale také strava a fyzická aktivita. Aby metabolismus fungoval správně, je dobré jej podpořit pravidelným pohybem a rozvojem svalové hmoty. „Svaly jsou velmi metabolicky aktivní, což znamená, že když jich máme více, spálíme více kalorií i v klidu nebo když spíme,“ vysvětluje výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová.

Kromě fyzické kondice patří k důležitým faktorům správného fungování metabolismu také okolní teplota. V zimě, kdy bývá tělo častěji vystavené chladu, se musí více zahřívat. A má tak tendenci k vyššímu energetickému výdeji. „Pokud se například rozhodneme běhat venku, spálíme více kalorií než při stejně intenzivním běhu na páse ve vytápěné tělocvičně. Takže i proto může být snaha o zhubnutí úspěšnější v zimě než v létě,“ popisuje Monika Rychlovská Tělupilová.

Základem je pravidelné stravování
Předpokladem pro zdravé tělo plné energie je pravidelná a pestrá strava. Kdo chce podpořit růst svalů, může vyzkoušet některý z doplňků stravy s obsahem proteinu. „V dm neustále rozšiřujeme sortiment doplňků stravy, abychom podpořili naše zákazníky v cestě k aktivnímu a zdravému životnímu stylu. Najdou u nás například proteinové produkty, které pozitivně ovlivňují tvorbu svalů. Zákazníci mohou vybírat z tyčinek mnoha příchutí i oblíbených proteinových koncentrátů rozpustných ve vodě,“ vysvětluje Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.

Strava se celoročně podepisuje na psychické i fyzické pohodě, na což je v zimních měsících obzvlášť důležité myslet, abychom tělo udrželi v kondici a měli dostatek energie. Jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství minerálů, vitamínů, bílkovin, vlákniny a zdravých tuků.

Co se týče stravovacích návyků, má zásadní význam pravidelnost. Při pravidelném stravování nemá tělo obavy z nedostatku stravy a nemusí ukládat tuk na horší časy. Zapomínat by se nemělo ani na hydrataci. Zvýšit příjem vody by měli především lidé, kteří sportují nebo vykonávají náročnou práci.

Polévky v zimě zahřejí
A jak v zimě upravit jídelníček tak, aby podpořil správný chod metabolismu? Na talíři by se měla častěji objevovat kořenová zelenina, která se řadí k takzvaným hřejivým potravinám. Kromě mrkve, batátů či řepy je vhodné zařadit do jídelníčku také zelí nebo dýni. Odborníci doporučují i přísun vařených obilovin a polévek.

„Klíčové nejsou jen správné potraviny, ale také jejich úprava. V zimě doporučuji více vařit, dusit, péct, zapékat, restovat. Syrového ovoce a zeleniny si dopřávat o něco méně než v ostatních obdobích roku. Přidat se do jídla dá i mírně pikantní koření, které lehce zahřeje,“ uvádí Monika Rychlovská Tělupilová.

Bylinky proti únavě a dostatek vitamínů
Když je metabolismus zpomalený, tělo nezpracovává živiny efektivně. I to může mít za následek dlouhodobý pocit únavy a nedostatku energie. Celý metabolismus pomohou nastartovat doplňky stravy obsahující ostropestřec mariánský. Tato bylina z čeledi hvězdnicovitých podporuje zdraví jater, která hrají důležitou roli při regulování metabolismu. K normálnímu fungování procesů v těle přispívá také vitamín C, jenž se využívá ke snížení únavy a dlouhodobého vyčerpání.

Kvalita spánku ovlivňuje náladu
Společně s úpravou stravovacích návyků je nutné soustředit se na spánek. Kvalita a délka spánku totiž ovlivňuje každodenní náladu a fungování člověka. Dospělí by měli spát ideálně 7 až 9 hodin, dětem prospívá i více než 10 hodin spánku denně.

Ke kvalitnímu spánku dopomohou také některé doplňky stravy. „Pro klidný spánek se využívá hned několik bylin, které obsahují i produkty ze sortimentu dm. Známými pomocníky jsou meduňka, levandule nebo kozlík. Pro zklidnění organismu před spaním je vhodné si dát čaj z bylinné směsi, který nám pomůže se uvolnit a naladit na brzké usínání. Celou řadu bylinných čajů nabízí naše privátní značky dmBio i Mivolis,“ popisuje Jiří Peroutka.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *