Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Tradice farmářských trhů v Praze stále přetrvává

Trhy na pěší zóně Anděl mají kořeny hluboko zasazené v minulosti. Během více než deseti let své existence se staly místem, kam místní obyvatelé rádi chodí nakupovat čerstvé organické potraviny od českých farmářů a kvalitní rukodělné výrobky. Bohužel s příchodem pandemie Covid-19 musely trhy čelit přísným hygienickým opatřením, které omezily vystavování zboží a scházení se lidí na trzích, což mělo za následek úbytek zákazníků. Nicméně v posledních dvou sezónách se zákazníci pozvolna vrací, ale samotné obnovení původního stavu trhů si žádá ještě spoustu práce.

Růst inflace pro ně neznamenal růst cen
Změněné zákaznické preference jsou zjevné, zejména když jde o prioritizaci ceny před kvalitou. Tento trend způsobil odliv zákazníků do supermarketů, kde mohou nakupovat levněji, ale často za cenu nižší kvality. Farmářské trhy však stále zůstávají i nadále atraktivním místem pro nákup základních potravin, jako je zelenina, ovoce, pečivo a mléčné výrobky. „Ale například u masa či vajec jsme zaznamenali značný pokles zájmu kvůli rozdílu v ceně oproti běžným obchodům,” říká David Nachtigal, správce trhů Mercatus. Avšak růst inflace pro ně nebyl důvodem pro zdražení výrobků, stačilo pouze strategicky optimalizovat náklady.

Farmářské trhy jsou nejen o kvalitních výrobcích, ale i o celkovém zážitku
Páteční farmářské trhy Mercatus si přízeň svých zákazníků v městské části Praha 5 udržují nabídkou kvalitního a pestrého sortimentu. Jednou z dalších předností, která trhy odlišuje od konkurence, je jejich péče o estetiku a atmosféru. „Nejedná se jen o nákupní místo. Koncepce trhů vychází z vizí, že mohou sloužit i jako centrum pro posílení komunity a setkávání obyvatel v hektickém prostředí hlavního města,“ popisuje David Nachtigal, správce trhů Mercatus.

Nakupujte srdcem
V rámci Smíchovských trhů ovšem naleznete mnohem více než jen čerstvé ovoce a zeleninu. K partnerům organizace patří například i Nadace NFG, která se zaměřuje především na pomoc těžce hendikepovaným a postiženým dětem. Organizace se snaží zvýšit povědomí o obtížích, kterým tyto děti čelí, a finančně je podporuje prostřednictvím prodeje rukodělných výrobků. Prodej výrobků vyrobených přáteli nadace na trzích přispívá nejen k finanční podpoře rodin, ale také šíří povědomí o jejich problémech.

Příležitost k zakoupení podobných rukodělných produktů měli návštěvníci trhů například v pátek, 22. září a další možnost budou mít návštěvníci 9.12. na vánočních trzích na Andělu. Tato aktivita má význam pro celou komunitu a reflektuje hodnoty, které jsou podporovány městskou částí Praha 5 a organizátory trhů.

„Nadace NFG je hrdá na svou účast na trzích na Smíchově a je vděčná za podporu, kterou jí poskytujÍ obyvatelé městské části Praha 5. Zejména bychom chtěli vyjádřit naše poděkování panu Ing. Milanu Vrkočovi i všem radním Prahy 5 včetně paní starostky Mgr. Radky Šimkové a společnosti Mercatus Company s.r.o., která umožňuje fungování, úspěch a vysokou kvalitu trhů,” říká Šárka Černá, ředitelka Nadace NFG.

Zdroj a foto: Mercatus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *