Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Gastro trendy se nevyhýbají ani obloženým chlebíčkům

Vepřová panenka s karamelizovanou cibulkou, husí prso se zelím a povidly nebo roastbeef. Zní vám to spíše jako hlavní jídlo? Věřte, nebo nevěřte, jedná se o druhy obložených chlebíčků. Ty tam jsou časy, kdy se do lahůdkářství chodilo pouze na chlebíček s bramborovým salátem, šunkou, vajíčkem a nakládanou okurkou nakrájenou do vějířku. Vedle originálních variant jsou dnes v kurzu především ty zdravé, které podporují zdravý životní styl.

Lahůdka v podobě obloženého chlebíčku zažila svůj největší rozmach ve 20. letech 20. století a od té doby patří mezi oblíbené pochutiny nejen na rodinných oslavách, ale i na firemních rautech či v bistrech. Od chlebíčků obložených kaviárem, šunkou od kosti nebo lososem se v dnešní době dostáváme až k takovým, u nichž hrají prim sezónní potraviny a tradiční bramborový salát nahrazují zdravější varianty. Gastro trendy a přání zákazníků se tak nevyhýbají ani takovému sortimentu, jako je obložený chlebíček.

Bramborový salát vystřídalo avokádo nebo dýně
Obložený šunkový chlebíček je klasika, která asi nikdy nezestárne a je mezi lidmi stále velmi oblíbená. Čím dál častěji se ale do popředí dostávají chlebíčky, které můžeme s klidem prohlásit za zdravou svačinu. Že si na ně lidé rádi zajdou, potvrdila manažerka pražského Bistra Sisters Kateřina Čížková: „V poslední době je velký zájem o žitný chlebíček s vajíčkovou pomazánkou, bramborový chlebíček s avokádovou pomazánkou, pršutem a zrníčky z granátového jablka nebo chlebíček ze žitného chleba s petrželovým pyré, vepřovou panenkou a karamelizovanou cibulkou.“

Pro současný obložený chlebíček už není typická jen čerstvá bílá veka. Sortiment pečiva, na který se mažou pomazánky, se v mnohém rozšířil. Není už tedy výjimkou zakoupit chlebíček na žitném chlebu či chlebu z chia semínek či brambor.

V kurzu jsou sezónní potraviny a moderní recepty
Pro současnou gastronomii je typické, že připravuje pokrmy ze sezónních surovin. Tomuto trendu se snaží přizpůsobit i lahůdkářský sektor. „My v Sisters ze sezónních surovin připravujeme především chlebíček měsíce. Každý měsíc tak přineseme něco, co je typické pro konkrétní období. V září jsme například měli dožínkový chlebíček, v říjnu chlebíček s dýňovou pomazánkou, sušenou jelení kýtou a brusinkami a v listopadu zase chlebíček se zelím, husím prsem a povidly,“ přibližuje, jak se sezónnost odráží v receptech Bistra Sisters Kateřina Čížková.

Současná lahůdkářství potěší nejen milovníky klasických receptů, ale i ty, kteří rádi ochutnají něco nového. Například do Bistra Sisters si můžete zajít na chlebíček s vepřovou panenkou, roastbeefem, se zvěřinou i rybami. Vybere si skutečně každý.

Bistro Sisters u vás doma – udělejte si Chlebíček s dýňovou pomazánkou, sušenou jelení kýtou a brusinkami
Jako základ tohoto chlebíčku jsme zvolili klasickou chlebíčkovou veku– kombinace vláčné máslové veky a dýňové pomazánky je fantastická. Jestli ale upřednostňujete tmavé pečivo před světlým, můžete sáhnout po celozrnném žitném chlebu.

Dýňová pomazánka: očištěnou dýni hokkaido nakrájíme na kostky, lehce osolíme (dosolit dle chuti můžeme případně po rozmixování), zastříkneme olivovým olejem a pečeme 30 minut na 160 stupňů. Upečenou dýni ihned rozmixujeme do hladka. V rendlíku rozpustíme máslo (na 1 kg dýně potřebujeme 200 g másla), které ještě teplé opatrně vmícháme do teplého dýňového pyré. Pozor: dýňové pyré nesmí vychladnout, aby se obě ingredience spojily do hladké hmoty. Hotovou pomazánkou naplníme cukrářský rukáv a dáme do lednice.

Zatímco nám bude chladnout dýňová pomazánka, opražíme na sucho dýňová semínka a rozmixujeme zavařené brusinky. Sušenou jelení kýtu nakrájíme na velmi tenké plátky. Poté už jen šikmým řezem nakrájíme veku, pomocí cukrářského rukávu na každý chlebíček naneseme vrstvu dýňové pomazánky, naaranžujeme plátky jelení sušené kýty, pokapeme brusinkovým gelem (pomůže nám buď dávkovací lahev, nebo obyčejná kávová lžička) a zasypeme praženými dýňovými semínky. Do středu chlebíčku zapíchneme kytičku řeřichy a náš dokonalý podzimní chlebíček je připravený sklízet obdiv a chválu.

Zdroj a foto: Bistro Sisters

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *