Společnost Sony Electronics a agentura Associated Press dokončily testování pokročilé technologie pro ověřování pravosti snímků ve fotoaparátu, která řeší rostoucí obavy z falešných fotografií
Společnost Sony ve spolupráci s agenturou Associated Press oznámila dokončení druhého kola testování technologie ověřování pravosti fotografií ve fotoaparátech od společnosti Sony. Tento digitální podpis, který připojuje přímo fotoaparát, umožňuje vytvořit „rodný list“ snímků a ověřit tak původ daného záznamu.
Nové řešení podpisu ve fotoaparátu připojuje digitální certifikát k fotografiím v okamžiku pořízení a potvrzuje tak jejich pravost
Technologie ověřování pravosti od společnosti Sony přináší strojový digitální podpis, který eliminuje možnost skryté manipulace se snímky hned na začátku. Digitální podpis vygeneruje fotoaparát v okamžiku snímání pomocí hardwarové čipové sady. Tato bezpečnostní funkce je určena profesionálům, kteří chtějí chránit pravost jimi pořizovaného obsahu, a poskytuje další úroveň zabezpečení, která pomáhá zpravodajským agenturám v boji proti upraveným nebo uměle generovaným snímkům.
„Rychlý vývoj generativní umělé inteligence (Artificial Intelligence) přináší nové možnosti kreativního vyjádření, ale zároveň vede k rostoucím obavám z dopadu upravených nebo zmanipulovaných snímků v žurnalistice,“ uvedl Yann Salmon Legagneur, marketingový ředitel divize Imaging and Product Solutions společnosti Sony Europe. „Šíření nepravdivých informací a falešných snímků má skutečný společenský dopad, který způsobuje škody nejen našim partnerům z řad fotoreportérů a zpravodajských agentur, ale také celé společnosti. Tento problém je pro nás zásadní, proto jsme odhodláni využít naše zdroje k jeho řešení. Díky práci společnosti Sony v řídicím výboru organizace C2PA (Coalition for Content Provenance and Authenticity) jsme pomohli stanovit současný průmyslový standard pro sledování úprav a manipulací s obrazovým materiálem. Kromě toho přináší naše technologie pro ověřování autenticity přímo ve fotoaparátu cenné výsledky a my budeme i nadále prosazovat její další rozšíření.“
„Zpravodajské agentury mají velké obavy z falešných a zmanipulovaných snímků. Nejenže přispívají k dezinformacím, ale v konečném důsledku podkopávají důvěru veřejnosti v reálné a přesné snímky,“ uvedl David Ake, ředitel fotografického oddělení agentury AP. „Jsme hrdí na to, že se nám daří vytvořit ve spolupráci se společností Sony Electronics řešení pro ověřování pravosti, které může pomoci v boji s tímto problémem.“
V říjnu 2023 dokončily společnosti Sony a AP nejnovější provozní test. Během tohoto měsíc trvajícího testu bylo vyhodnoceno ověřování snímání i pracovní postup. Na projektu spolupracovala společnost Sony s Camera Bits – společností, která stojí za standardním nástrojem pro pracovní postupy Photo Mechanic. Společnost Camera Bits společně se Sony a agenturou AP vytvořila v programu Photo Mechanic technologii, která zachovává digitální podpis fotoaparátu po celou dobu procesu úprav metadat.
„Jsme si vědomi toho, že manipulované snímky představují pro naše partnery významný problém, a máme velkou motivaci podílet se na jeho řešení,“ prohlásil Dennis Walker, prezident a zakladatel společnosti Camera Bits. „Nástroj Photo Mechanic se v odvětví fotožurnalistiky používá již 25 let a stále se vyvíjí spolu s tím, jak odvětví zavádí nové technologie. Naším cílem je zajistit, aby nástroj Photo Mechanic zůstal důvěryhodným a autentickým řešením pro pracovní procesy.“
Na jaře 2024 se plánuje nová aktualizace firmwaru pro podpis ve fotoaparátu a ověřování C2PA u nedávno představeneného fotoaparátu Alpha 9 III, dále Alpha 1 a Alpha 7S III [i].
[i] Termíny pro jednotlivé země a regiony se mohou lišit. Podpora firmwaru pro formáty C2PA může být zpočátku dostupná pouze partnerům zpravodajských agentur.
Zdroj a foto: Sony Electronics