Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Pořizujete si domácího mazlíčka? Super zoo radí, na co nezapomenout

Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte nového člena domácnosti? Super zoo vám poradí, na co byste určitě neměli zapomenout, než ho přivedete domů. „Ať už uvažujete nad psem nebo kočkou, vždy byste si měli nejdříve zjistit dostatek informací o tom, co vše bude váš budoucí mazlíček potřebovat,“ říká Alena Bartoníčková, produktová specialistka Super zoo. Nezapomeňte na kvalitní krmivo, pelíšek, misky a hračky.

Než se začnete plně radovat z příchodu nového roztomilého chlupáče, je potřeba promyslet spoustu věcí. V první řadě by s novým členem domácnosti měla souhlasit celá rodina. Jako další by měla následovat diskuze nad tím, jaký mazlíček je pro vás vhodný. Toužíte po psovi nebo kočce? Každé z těchto zvířat má své potřeby, nad kterými je potřeba se zamyslet. „Ať už si vybere jakékoli zvíře, nezapomeňte na fakt, že jde o živého tvora, který vyžaduje dostatek péče. Důkladně si tedy promyslete, zda budete mít dostatek času a také financí se o něj postarat. Dále byste měli zvážit, kdo vám v případě dovolené mazlíčka pohlídá,“ dodává Alena Bartoníčková. Svůj výběr byste měli také přizpůsobit místu, kde bydlíte. Pokud bydlíte v bytě, dobrou volbou je menší psí plemeno nebo kočka. Oproti tomu dům se zahradou je vhodný i pro vetší psí plemena, která vyžadují více prostoru. Ať už si vyberete jakkoli, nesmíte zapomínat na pravidelný pohyb, který u psů zajistíte každodenním venčením, delšími procházkami či výlety. Kočky budou potřebovat uspokojit své přirozené lovecké instinkty například chytáním různých hraček. Pokud jste se již doma shodli, jakého mazlíčka si pořídíte a zvážili jste všechna pro a proti, je na čase se na jeho příchod náležitě připravit.

Než přivedete mazlíčka domů
Do základní výbavy, kterou byste před příchodem mazlíčka měli mít, patří kvalitní krmivo. Pro začátek doporučujeme pokračovat se stejným, kterým krmil chovatel. Postupně je samozřejmě možné přejít na jinou značku. U psů dále nezapomeňte na vhodný pelíšek, pamlsky, vodítko, obojek, identifikační známku a misku na krmivo a vodu. U koček nesmí v základní výbavě chybět miska na krmivo, fontánka na vodu, škrabadlo, záchodek, kočkolit a přepravka. Vše potřebné pro domácí mazlíčky najdete v prodejnách Super zoo, na e-shopu superzoo.cz či v nové mobilní aplikaci. Než mazlíčka přivedete, projděte svůj domov a odstaňte všechny nebezpečné předměty, jako jsou kabely, toxické látky a jedovaté rostliny.

První společné dny a čemu věnovat pozornost
Je to tady, vaše radost z nového člena rodiny může plně propuknout. Nyní vás čekají první společné dny a zvykání si nejen mazlíčka na nové prostředí, ale i vaše na nový režim. „První dny v novém prostředí jsou pro jakékoli zvíře stresující. Setkávají se s novými věcmi, pachy a zvuky. Doporučujeme s sebou domů vzít hračku či deku z předchozího domova, ze které ucítí pachy, které důvěrně zná. Velmi důležité je v začátcích mazlíčka nechat v klidu v novém domově rozkoukat,“ uvádí Alena Bartoníčková.

Máme doma štěně
Od prvního dne se začněte věnovat výchově a učení mazlíčka k čistotě. Pokud jste si pořídili štěně, vezměte ho ven po každém spánku i krmení a odměňte ho pokaždé, když se mu podaří venku potřebu vykonat. Štěně je velmi učenlivé a rychle pochopí, za co odměnu dostalo. Pokud u sebe zrovna nemáte psí pamlsek, může odměnou být i nadšený a povzbudivý tón hlasu a velká pochvala. Během prvních dnů je také důležité ukázat mazlíčkovi, kde bude spát. Naučte ho, že pelíšek je místem, kde se může schovat a v klidu odpočívat. Po pár dnech společného soužití můžete začít učit základní povely jako je přivolání, sedni, lehni a zůstaň. „Při učení povelů se zaměřte nejen na jejich správné vykonání. Všímejte si také, kdy je štěně unavené a ztrácí pozornost. V tomto momentě je lepší na chvíli přestat a nechat pejska oddechnout,“ dodává Alena Bartoníčková. Postupem času začněte štěně učit být o samotě. Začít můžete tak, že odejdete do jiné místnosti, poté můžete vyjít ze dveří a v případě úspěchu prodlužujte intervaly. Během prvního týdne také navštivte veterináře, aby štěně prohlédl a domluvil se s vámi na dalším očkování a odčervení. Správné očkování je navíc velmi důležité před tím, než začnete své štěně seznamovat s jinými psy. Poté již můžete začít se socializací s jinými psi, lidmi ale i zvuky, předměty, pachy a dopravními prostředky, se kterými se může v budoucnu setkat. Pokud jste začínající chovatel, můžete se obrátit na specializované cvičitele, kteří vám pomohou s výchovou a výcvikem.

Zabydlení kotěte
Během prvních dnů s kotětem je to velmi podobné jako u štěněte. Nechte kotě v klidu rozkoukat v novém domově, kde je spoustu jiných pachů a předmětů, které ještě nezná. V prvních dnech je velmi důležité ukázat mu, kde má toaletu, vodu a krmivo. Při učení kočky na toaletu dbejte na to, aby nebyla ve stresu. Pokud svou potřebu vykoná mimo záchodek, rozhodně ji netrestejte. Hromádku přeneste pomocí lopatky do záchodku a poté tam přeneste i kočku. Toto opakujte, dokud kočka nepochopí, kde potřebu vykonávat. „V případě, že kočka odmítá na záchodek chodit, je možné, že jste zvolili nevhodnou podestýlku. Doporučujeme od předešlého majitele zjistit, na jaký druh je kočka zvyklá,“ říká Alena Bartoníčková. Jestliže ani po výměně kočka na záchodek nechodí, je pravděpodobné, že se jí nelíbí jeho umístění. Kočky jsou velmi citlivé, kde se toaleta nachází. Neměla by být na rušném místě ani v blízkosti misek s vodou a krmivem. Nezapomeňte ani na návštěvu veterináře. Kotě by mělo od předchozího majitele odcházet očkované i odčervené, i přes to byste ho ale měli nechat v prvním týdnu prohlédnout.

Zdroj a foto: Super ZOO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *