Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

Český lev vstoupí do další dekády s moderátorem Markem Ebenem

Ceny Český lev České filmové a televizní akademie (ČFTA) budou v příštím roce předány filmovým tvůrcům již po jednatřicáté. Opět se tak stane v přímém přenosu České televize z Dvořákovy síně pražského Rudolfina, a to 9. března 2024. Slavnostním ceremoniálem bude provázet herec, hudebník a zkušený moderátor Marek Eben, průběh večera bude stejně jako v předchozích letech v rukou režiséra Michaela Čecha. Autory nového vizuálního stylu Českého lva jsou Jana Krchová a Ondřej Fučík.

Hlasování akademiků o nominacích pro ceny ČFTA za rok 2023 odstartuje již zítra 1. prosince. O sošky Českého lva se utká celkem 86 snímků i televizních děl, které splňují premiérové uvedení v letošním roce. Ceny jsou udíleny ve 21 statutárních kategoriích. Nominace budou vyhlášeny 15. ledna 2024 rovněž v přímém přenosu České televize.

Akademici z řad renomovaných filmových profesionálů z letošní filmové produkce budou od 1. prosince tohoto roku posuzovat 33 celovečerních hraných filmů, 15 dokumentárních filmů, které vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie z celkového počtu 31 snímků, 8 animovaných filmů a také 10 krátkých filmů, které komise složená z akademiků vybrala z celkem 18 přihlášených snímků. O lví sošku se také uchází 6 televizních filmů nebo minisérií a 14 seriálů, které byly uvedeny na televizních obrazovkách nebo na internetu. „Tvůrci televizních filmů, minisérií a seriálů mohou být již po několikáté oceněni i v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli i dalších kategoriích, jako např. kamera nebo hudba,“ dodává výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská. Každoročně dále oceňuje patnáctičlenné prezídium ČFTA mimořádný přínos české kinematografii a může udělit i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize.

„A je tu zase, šelma jedna. 31. Český lev letos zařve vtipně, elegantně a nenuceně díky Marku Ebenovi. Pozve Vás na opulentní hostinu z filmů, které pro nominace ulovil. Můžete se popást na napětí a zklamání v publiku. Na někdy neupřímných gratulacích těch, co sošku nezískali, a upřímných emocích těch, kteří ji budou třímat v rukou. Račte s námi vstoupit do dalšího Lvíhodesetiletí…,” říká režisér Michael Čech, který bude řídit slavnostní předávání prestižních filmových cen. A moderátor večera Marek Eben s úsměvem doplňuje: „Český lev není žádný vegetarián, možná i proto je tento večer vždycky takové maso. S tím holt musí každý, kdo se na něm podílí, počítat. Budeme k tomu všichni přistupovat se vší zodpovědností a budeme se snažit, aby to bylo jedlé.“

Podpora stabilních partnerů je pro udílení cen Českých lev nepostradatelná. Generálním partnerem je dlouhodobě minerální voda Magnesia společnosti Mattoni 1873. Hlavním partnerem je innogy, která patří k významným podporovatelům tuzemské kinematografie. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Pevnou oporou Českému lvu a zároveň spoluorganizátorem Ceny Magnesia za nejlepší studentský film, která je pravidelně předávána v rámci slavnostního večera, je společnost Mattoni 1873. “V Mattoni 1873 věříme v sílu mladých talentů a jsme rádi, že prostřednictvím Ceny Magnesia za nejlepší studentský film můžeme už po čtrnácté podpořit start filmařské dráhy nadaných režisérů. Je skvělé sledovat, jak se jim daří a sklízí i mnohé další úspěchy na mezinárodní úrovni jako v posledních letech například Diana Cam Van Nguyen nebo Daria Kashcheeva,” uvedl Ondřej Postránský, CEO Mattoni 1873.

„V roce 2023 innogy koprodukovala další čtyři snímky. Náš počet koprodukcí se blíží stovce. Když se u nás v innogy podíváme do budoucna i zpět, tak jednoznačně vidíme, že českému filmu svítá na lepší časy, protože se točí o sto šest! Mladí filmaři si troufnou na velké podívané s atmosférou a s jedinečným výtvarným pojetím. Televize a všechny platformy se plní novými tituly. Jen ten divák váhá a stále neví, zda vyrazit do kina nebo dát přednost domácí pohovce. Tam je třeba ještě zabojovat a s novými skvělými filmy vytáhnout lidi z domova,“ řekl Martin Chalupský, ředitel komunikace energetické firmy innogy.

Významným podporovatelem české kinematografie a hlavním mediálním partnerem Českých lvů je Česká televize. „Dlouhodobá podpora tuzemské kinematografie patří k jednomu ze základních pilířů moderní České televize. Námi podporované filmy zahrnují často ty nejsledovanější a nejlépe hodnocené tituly. A dokazují to nejen domácí ocenění, ale také mnoho zahraničních. Jen za poslední rok jsme se koprodukčně podíleli na třech desítkách filmů a budeme chtít v tomto tempu pokračovat i nadále. Filmy jsou u nás zkrátka jako doma,“ uvedl v souvislosti s oznámením dalšího ročníku cen generální ředitel České televize Jan Souček.

Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online.

PŘEHLED STATUTÁRNÍCH KATEGORIÍ VÝROČNÍCH CEN ČESKÝ LEV
1) nejlepší celovečerní hraný film
2) nejlepší režie
3) nejlepší scénář
4) nejlepší kamera
5) nejlepší hudba
6) nejlepší střih
7) nejlepší zvuk
8) nejlepší scénografie
9) nejlepší kostýmy
10) nejlepší masky
11) nejlepší herečka v hlavní roli
12) nejlepší herec v hlavní roli
13) nejlepší herečka ve vedlejší roli
14) nejlepší herec ve vedlejší roli
15) nejlepší dokumentární film
16) nejlepší televizní film nebo minisérie
17) nejlepší televizní seriál
18) nejlepší animovaný film
19) nejlepší krátký film
20) mimořádný přínos české kinematografii
21) mimořádný počin v oblasti audiovize

31. ČESKÝ LEV – POSUZOVANÉ celovečerní hranÉ filmy
á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN
Bastardi: Reparát
Bod obnovy
Bratři
Brutální vedro
Buď chlap!
Citlivý člověk
Cool Girl!
Děti Nagana
Dvě slova jako klíč
Erhart
Hadí plyn
Jak přežít svého muže
Její tělo
Lítá v tom
Muž, který stál v cestě
Můžem i s mužem
Němá tajemství
O malých věcech
ONEMANSHOW – The Movie
Ostrov
Perinbaba a dva světy
Piano na křižovatce
Pohani
Přání k narozeninám
Přišla v noci
Služka
Tajemství a smysl života
Tancuj Matyldo
Terezín: Láska za zdí
Úsvit
Zatmění
Život pro samouky

31. ČESKÝ LEV – PŘEDVÝBĚR DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ
BLIX NOT BOMBS
Černí Češi
Chybění
Moje nebe je horší než tvoje peklo
Moje nová tvář
More Miko
Návštěvníci
Nic bych neměnila
Pongo Calling
Stop Time
Šťastně až na věky
Útěk do Berlína
Velké nic
Všechno dobře dopadne
Vyšetřovatel

31. ČESKÝ LEV – PŘIHLÁŠENÉ ANIMOVANÉ FILMY
Deniska umřela
Electra
Jmenuju se Edgar a mám krávu
O krávě
Světla
Tonda, Slávka a kouzelné světlo
Whatman
Za tichem

31. ČESKÝ LEV – PŘEDVÝBĚR KRÁTKÝCH FILMŮ
Atestace
Fresh Memories: The Look
Ice Break
Jsme v tom spolu
Mořská Sůl
Osmý den
Tělo-duše-pacient
Všechno bude zase dobrý
Za polem
Zahrada ráje

31. ČESKÝ LEV – PŘIHLÁŠENÁ DÍLA TELEVIZNÍ TVORBY
#annaismissing
Banáni
Cesta do tmy
Dobré ráno, Brno!
Docent
Extraktoři
Iveta 2
Klíč svatého Petra
Malá velká liga
Matematika zločinu
Na vlnách Jadranu
Odznak Vysočina 2
OKTOPUS
Poslední oběť
Revír
Sedm schodů k moci
Sex O´Clock
Volha
Zákony vlka
Zlatá labuť

Zdroj a foto: www.ceskylev.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *