Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Nadčasový kalendář Pirelli 2024 od Prince Gyasiho byl představen v Praze

 Kalendář Pirelli 2024 od Prince Gyasiho, který byl dnes představen v Praze, nese název Timeless a oslavuje lidi, kteří podle něj zde zanechali výraznou stopu a jsou předurčeni inspirovat budoucí generace. Jako každý rok, v Čechách bude jeden výtisk vydražen a výtěžek pomůže tam, kde je to potřeba. Aukce proběhne 7. prosince.

„Nadčasovými se nerodíme, ale stáváme se jimi,“ říká ghanský vizuální umělec a vysvětluje, že jeho objekty fotografované v živých barvách a ostrých kontrastech, které ho proslavily, jsou pro něj „jako superhrdinové, ale zároveň důvěrně známými“.

Prince Gyasi je posledním z řady 39 umělců, kteří vytvářeli kalendář Pirelli. Jeho dílo je padesátou edicí v šedesátileté historii kalendáře, tedy od roku 1964 do roku 2024 – s přihlédnutím k létům, kdy kalendář nebyl vydáván.

Kalendář Pirelli podle Prince Gyasiho
Když Prince Gyasi dostal zakázku na kalendář Pirelli pro rok 2024, začal uvažovat o tom, koho by v něm chtěl mít a co pro něj tito lidé představují, přičemž vycházel ze svého vlastního pocitu sounáležitosti k západoafrické komunitě. V případě jednoho z nejmladších umělců, který kdy byl k účasti na kalendáři přizván, to znamenalo vrátit se do dětství a přemýšlet o lidech, kteří ho během 28 let jeho života inspirovali.

Stal se z toho příběh o tom, co v umělcových očích dělá lidi „nadčasovými“ – Gyasi věří, že jde především o vytrvalost a poctivost. O supermodelce Naomi Campbellové, která se v kalendáři objevuje pod titulem „Time Stopper“, říká: „Když se podíváte na osobnosti jako Naomi – nepatří do mé generace, přesto je i naší ikonou. Něco takového se může stát jen tehdy, když jste opravdu oddaní své práci.“

Pro kalendář ghanský umělec tyto myšlenky vyložil v manifestu věnovaném „těm, kteří chtějí být nadčasoví“. Jeho cílem je povzbudit lidi, především ty mladé, aby se učili, tvořili, a tím sami sebe inspirovali. „Doufám, že jim dám najevo, že mohou dělat, cokoli chtějí, pokud se do toho pustí a budou dostatečně důslední,“ vysvětluje.

Obsazení
„Všichni fotografovaní dokázali poznat své schopnosti a prosadit se. Našli svou sílu a změnili vlastní osud. To je to, co znamená být nadčasový. Lidé, kteří představují výzvu, nejdou s tím, co si společnost myslí, nejsou ovlivněni věkem, slávou ani penězi a rozvíjejí svůj vlastní talent autentickým způsobem. Dělají věci, které se mnohým zdají výjimečné, ale pro ně jsou normální. Aniž by byli středem pozornosti, mohou ve svých oborech měnit narativ nebo dělat úplně něco jiného, a tím inspirovat další lidi.“

V kalendáři najdeme fotografii Jeho Veličenstva Otumfua Osei Tutu II., krále historické západoafrické říše Asante, a jeho královské delegace v paláci Manhyia pod názvem „Royalty“. Americká herečka Angela Bassettová představuje „Altruistku“, spisovatelka Margot Lee Shetterlyová a básnířka Amanda Gormanová jsou „Plánem“ a současný ghanský umělec Amoako Boafo je „Vyvoleným“.

Gyasi věnoval měsíc sám sobě v „Detailech“. Na obálku – a zároveň pro jeden z měsíců – byl vybrán obrázek „Studijního“ mladíka Gyasiho, kterého představuje dětský model Abul Faid Yussif.

Na zářivě tyrkysovém pozadí si Yussif hraje s miniaturami předmětů, které se objevují na stránkách kalendáře – klíčem, který drží Bassettová, částí hodin ze setu Campbellové, růžovými žebříky, po kterých šplhá Gorman, modrým kufrem, který nese „čestný muž“, herec, režisér, DJ a producent Idris Elba.

Globální superhvězda a herečka Tiwa Savage představuje „Odolnost“ spisovatel, režisér a producent Jeymes Samuel je „Vizionář“, podnikatel a bývalý fotbalista Marcel Desailly je „Focus“ a zpěvačka, umělkyně a herečka Teyana Taylor je „Budoucnost vpřed“.

Focení
Gyasi pečlivě plánuje každý svůj záběr a komponuje snímky, které připomínají spíše malbu než fotografii. Pečlivě vybírá jednotlivé osoby, rozvíjí myšlenku scénografie a nakreslí ji, než se vytvoří rendery a postaví kulisy. Pro focení kalendáře tento proces zahrnoval vytvoření různorodých prvků, od tajícího orloje po obří červené srdce. „Všechno je hotové předem. Člověk musí vždy mít v záloze plán B, nerad ale dělám věci jen v danou chvíli, protože to mi připadá trochu chaotické.“

Po jednom focení v Londýně se Gyasi rozhodl to další realizovat v Ghaně, a to se záměrem představit kulturu a přírodní zdroje své země. „Ghana je zvláštní země,“ vysvětluje. „Je to vstupní brána do Afriky, kde najdete všechno – kakao, zlato, bauxit, ropu… Chtěl jsem tam přivést společnost Pirelli a prostřednictvím kalendáře, který přetrvá navždy, odhalit nový svět a možná i vytvořit nové příležitosti pro rozvoj.“

„Po Botswaně, kde se fotil kalendář Pirelli 2008, je krásné vydat se do další africké země, objevit její kulturu a setkat se s tamními lidmi. Jde o nejklidnější zemi v Africe. Myslím, že je to výjimečné místo, a když tam přijedete, pocítíte jeho energii. Bylo inspirativní fotit přímo na místě a mít možnost zprostředkovat, jak tato země funguje.“

Prince Gyasi
Ačkoli Gyasi v začátcích experimentoval s fotoaparáty, zjistil, že nejlepší způsob, jak zachytit některé z prvních snímků, je chytrý telefon. Fotografoval mladé lidi v chudé čtvrti Jamestown, kde se narodila jeho matka a kde pak založil neziskovou vzdělávací organizaci Boxed Kids. Jeho snímky vyprávějí vizuální příběhy, které zachycují atmosféru a živost této komunity a představují tradice západní Afriky. Klíčovým prvkem Gyasiho tvorby je barva. Na svých snímcích používá jasné blokové barvy a výrazný kontrast, často vedle fotografovaných lidí staví zářivě červenou, modrou nebo růžovou. Jeho odvážná estetika předkládá divákům hyperbarevnou realitu, která je někdy digitálně vylepšená a odráží umělcovy zážitky ze světa, filtrované prostřednictvím neurologického fenoménu synestézie. Vzniká tak netradiční souhra smyslů, takže někdo může „ochutnat“ tvar nebo „slyšet“ barvu. U Gyasiho tento jev způsobuje, že si slova spojuje s barvami. Svou práci považuje za „terapii barvami“ a věří, že zrovna ony mohou mít pozitivní vliv na duševní zdraví a štěstí lidí.

PRINCE GYASI MANIFEST

Ne vždy jsem věřil, že bych mohl být tam, kde jsem dnes. Jako dítě vyrůstající v Ghaně jsem nepřemýšlel o věcech, jako je odkaz nebo nadčasovost.

Svět byl to, co bylo před vámi, a já jsem tyto možnosti ve svém okolí neviděl. Ale když jsem se podíval ven, viděl jsem umělce a vůdce. Viděl jsem tvůrce změn. Provokovali mě k novým způsobům myšlení. Jejich nebojácnost, pracovní morálka a oběti, které přinášeli, mě inspirovaly a byly pro mě výzvou. Snahu a ducha, které jsem v nich viděl, jsem začal vnímat
i v sobě.

Začal jsem se dívat mimo svůj vlastní svět, přes všechny překážky a stropy, přímo do nebe. Tito lidé mě naučili nejen snít o jiném životě, ale také ho uskutečnit.

V průběhu let mě na mé vlastní cestě zasáhlo mimo jiné to, že mnoho z těch lidí, kteří mě inspirovali v dětství, mě inspiruje dodnes. A zároveň se z nových osobností, ještě mladších než já, stali velikáni, nové inspirace. Uvědomil jsem si, že nejde o to být mladý nebo starý, neotřelý nebo moudrý. To, co dělá tyto ikony tím, čím jsou, spočívá jinde. Je to v jejich soustředění, oddanosti, vášni. Nikdy se nezastaví. Nikdy se nevzdávají.

Zdá se, že jsou nesmazatelní, že jsou schopni nadále tvořit, dosahovat úspěchů a představovat si věci způsobem, který se téměř vymyká času. Jsou nadčasoví. To je mé téma. To je příběh, který chci vyprávět. Tento projekt je kalendářem, ale není to kalendář s velkým respektem k času. Je to antičas. Je to oslava těchto ikonických osobností, které si každým krokem vytyčují svou vlastní nadčasovou cestu. Mým cílem je na těchto snímcích prozkoumat a znovu si představit, jak jsem tyto zásadní postavy vnímal jako dítě vyrůstající v západní Africe.

Chci vyprávět příběh, který zkoumá sílu toho, jak jsou naše úspěchy vnímány v očích těch, které inspirujeme. Nakonec tento projekt není o mé nebo vaší cestě; je o jejich cestě, o mé komunitě, o mládeži. Jde o to, abychom poskytli šanci dalším dětem, jako jsem já, vidět tyto snímky
a inspirovat seje k tomu, aby se staly nejlepší verzí sebe sama.

Prince Gyasi

Kalendář v ČR pomáhá více než 20 let
Dražba kalendáře Pirelli se uskuteční v České republice již po dvacáté čtvrté a jeho prostřednictvím se už vybralo 4 640 329 korun českých. „Každý rok byl její výtěžek věnován Masarykovu onkologickému ústavu v Brně, který patří ke špičce ve svém oboru nejen v ČR, ale i v zahraničí. Nejinak tomu je i tentokrát,“ říká Zdeněk Vacl z Pirelli. V minulých letech byly finanční prostředky využity například na rozvoj oddělení magnetické rezonance či na nákup kryochirurgické jednotky, s jejíž pomocí se léčí i rakovina kůže.

O společnosti Pirelli: 
Pirelli, založená 1872, je předním světovým výrobcem pneumatik. Specializuje se na spotřební pneumatiky pro automobily, motocykly a jízdní kola včetně souvisejících služeb. S vyspělou technologií a více než 3 900 homologacemi od předních automobilových výrobců se Pirelli etablovala jako lídr v segmentu high-value pneumatik. S cílem dosáhnout excelentního výkonu, bezpečnosti a ochrany životního prostředí investovala v roce 2022 přibližně 5,5 % příjmů ze svých produktů do výzkumu a vývoje. S více než stoletou historií v motorsportu je Pirelli zapojeno do více než 350 soutěží. Je „spolusponzorem“ týmu Luna Rossa Prada Pirelli, je globálním partnerem FC Internazionale a podporuje zimní sporty a dobrodružství navigátora Ambrogia Beccaria. Kromě toho Pirelli vydává kalendář zachycující společenské změny, provozuje umělecký prostor Pirelli HangarBicocca a prostřednictvím své nadace se stará o kulturní dědictví společnosti. Pirelli je oceněna za svůj závazek k udržitelnosti a zařazena do významných indexů, včetně Dow Jones World a Europe Sustainability.

Zdroj a foto: Pirreli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *