Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Šlechtické peripetie, venkovská zabíjačka, návrat zvěrolékaře a srpen 1968 na vlnách rozhlasu

Do své 19. sezony vstoupí v příštím roce projekt innogy – energie českého filmu. Energetická firma bude koprodukovat filmy Aristokratka ve varu scenáristy a režiséra Jiřího Vejdělka, Mord scenáristy a režiséra Adama Martince, Teorie tygra – zlatá svatba scenáristy a režiséra Radka Bajgara a Vlny herce a režiséra Jiřího Mádla. innogy je dlouhodobě nejvýznamnějším komerčním partnerem českého filmu. Dosud pomohla na plátna kin téměř stovce celovečerních hraných i dokumentárních snímků.

„Dlouhodobě fandíme českému filmu a pomáháme mu v každé době. Tentokrát jsme podpořili mladé a talentované tvůrce i snímky zavedených autorů. V příštím roce se na plátna kin díky naší podpoře dostanou dvě pokračování divácky velmi úspěšných filmů, zajímavé a neotřelé téma třetího filmu Jiřího Mádla a tragikomedie v duchu československé nové vlny vystavená na pozadí tradiční venkovské zabíjačky,” uvedl Tomáš Varcop, předseda představenstva innogy Česká republika, a dodal: „Z letošních námi koprodukovaných filmů musím zmínit drama Matěje Chlupáčka Úsvit, jehož protagonistka Eliška Křenková na karlovarském festivalu obdržela za mimořádný herecký výkon innogy Modrou kostku. Kromě Karlových Varů byl snímek úspěšně uveden rovněž na dalších tuzemských i zahraničních přehlídkách.”

Partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, včetně projektu Kino bez bariér, bude v roce 2024 innogy poosmadvacáté. Firma také opět podpoří konání Cen české filmové kritiky a předávání Českých lvů. Granty poskytne studentům FAMU a s Českou televizí a Barrandov Studio bude nadále spolupracovat nejen v oblasti rozvoje tuzemské filmové tvorby, ale také při řízení společného projektu FILMOVÉ NADACE.

O finanční podporu innogy zažádali pro příští rok producenti tří desítek připravovaných filmových projektů. Kromě umělecké kvality nás zajímá i divácký potenciál a důraz vždy klademe také na finanční zajištění a smlouvu o koprodukci s televizí,“ sdělil Martin Chalupský, ředitel komunikace innogy.

Film Aristokratka ve varu zahájí svoji pouť po kinosálech v půlce ledna. Je pokračováním úspěšné komedie Poslední aristokratka a opět filmovou adaptací bestselleru Evžena Bočka. Rodinu novodobých aristokratů v podání Hynka Čermáka, Tatiany Dykové a Yvony Stolařové i nadále provázejí kastelán, hospodyně a údržbář ztvárnění Martinem Pechlátem, Eliškou Balzerovou a Pavlem Liškou. Postavy se rozrostou o dceru právníka Bendy (Vojtěch Kotek) Denisu, která v podání Simony Lewandowské vnese do zámku a děje velkou dávku živelnosti. Natáčelo se opět na zámcích v Miloticích a na Lemberku.

Na podzim vstoupí do českých kin dobové drama Vlny z konce 60. let minulého století. Je inspirováno skutečným příběhem skupiny korespondentů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy. Film vypráví o dvou bratrech, kteří se v Československu v bouřlivé době sklonku 60. let musí rozhodnout, co je pro ně v životě důležité. Hlavní roli svěřil režisér Vojtěchu Vodochodskému, dále se ve snímku představí Stanislav Majer, Martin Hofmann, Táňa Pauhofová nebo Marika Šoposká.

Další podzimní snímek, hořká komedie Teorie tygra – zlatá svatba, navazuje na divácky úspěšný film z roku 2016. První díl končil záběrem, kdy Janův hausbót romanticky míří po vodní hladině do dobrodružného neznáma. Všechno ale má své důsledky. Jak říká Janova žena Olga (Eliška Balzerová): na stáří se připravujeme celý život. Jan přípravu podcenil. Začínáme nehodou – Jan ztroskotal, loď není, je zraněn, zdraví podlomené. Vysněný život potulného veterináře je definitivně pryč. Jan se stává závislým na svém okolí. Jeho žena Olga si to užívá, je sarkastická až na hranu. Zvěrolékař v podání Jiřího Bartošky se po několika letech odloučení od své ženy dostává do náhlých zdravotních komplikací a svůj další život se rozhodne řešit sobě vlastním svérázným způsobem.

Děj filmu Mord se odehrává na vesnické rodinné zabíjačce, k níž se všichni členové s větší či menší radostí upínají jako k potřebnému a tradičnímu rituálu. Zabíjačka jako pozadí pro vyjevení všech známých i pečlivě skrývaných vztahů a traumat, životních vzorů či nedostatečné komunikace mezi blízkými dosahuje místy antických rozměrů, prolitá krev však naštěstí nepatří lidským hrdinům příběhu. Scénář Adama Martince ke snímku podpořila v roce 2023 FILMOVÁ NADACE v kategorii Hvězda zítřka. Film staví mimo jiné na autenticitě prostředí a postav a režisér nezapírá své ovlivnění československou novou vlnou i hrabalovsko-kunderovskou tradicí nazírání lidských osudů. Pro postavu hlavního hrdiny Karla se režisér inspiroval u vlastního otce, jehož spolu s několika dalšími neherci do filmu obsadil. Kromě nich v příběhu hrají Aleš Bilík, Albert Čuba nebo Janusz Klimsza.

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *