Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Zamezte nákupu živých kaprů, vyzývá petice Parlament. Na své straně mají kapři výtvarnici Toy_Box a desítku tisíc dalších lidí

Petici za ukončení prodeje konzumních ryb v živém stavu předaly včera zástupkyně Compassion in World Farming (CIWF) Česko poslankyni a místopředsedkyni Výboru pro životní prostředí Kláře Kocmanové (Piráti). Výzvu, aby poslanci a poslankyně změnili legislativu a ochránili před zbytečným utrpením statisíce ryb ročně, podepsalo více než deset tisíc lidí a svými ilustracemi ji doprovodila známá umělkyně Toy_Box. Tato akce zahajuje letošní ročník kampaně Vánoce pro kapry.

„Tradiční štědrovečerní večeře se většinou neobejde bez kapra. Jeho cesta na sváteční talíř je ale opravdu nelehká. Naprosto zbytečné utrpení kapra čeká, když si ho lidé koupí živého. Navíc nelze účinně kontrolovat, jak se s jednotlivými živými rybami po nákupu zachází, a proto je jediným možným řešením takovému nákupu zamezit,“ vysvětluje účel petice Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.

Nejnovější vědecké poznatky dokazují, že zakoupené živé ryby trpí ve všech těchto situacích:

  • Při transportu v igelitové tašce bez vody se zhoršuje funkce jejich žaber a dusí se.
  • V případě přechovávání v domácnosti, například typicky ve vaně, ji pak vystavujeme teplotnímu šoku a nedostatku kyslíku, navíc chlor obsažený ve vodě poškozuje nejen kůži, ale i nervovou soustavu zvířete.
  • Při následném neodborném usmrcování není ryba v mnoha případech dostatečně omráčena. Neztrácí tak svou citlivost a schopnost vnímání.
  • Ryby vypuštěné zpět do volné přírody pravděpodobně nepřežijí. Jejich energetické zásoby jsou vyčerpané a může dojít také k teplotnímu šoku.

„Nejlepší je koupit kapra přímo na sádkách, které jsou lépe vybaveny pro přechovávání i kvalifikované usmrcení ryb. Nákup na sádkách navíc ušetří kapry dalších transportů a manipulací, spojených s rozvozem na prodejní stánky a pobytem v přeplněných kádích,“ dodává Šonková.

Neprodávat ryby živé doporučují i odborné instituce – Státní veterinární správa, Rybářské sdružení ČR, Ústřední komise pro ochranu zvířat i Komora veterinárních lékařů.

Po přijetí petice místopředsedkyně výboru pro životní prostředí Klára Kocmanová přislíbila, že bude navrhovat, aby došlo k povinnosti usmrcování konzumních ryb při prodeji. „Převzetí živé ryby zákazníkem a následné nakládání s ní je totiž dle odborníků velice problematické. Často si ji lidé nesou domů v igelitové tašce, což je pro danou rybu extrémní zátěž. Nejde o zákaz kupování či dokonce konzumace ryb. Jde pouze o předejití zbytečnému utrpení těchto živých tvorů,“ doplňuje Kocmanová.

Předáním petice na půdě Poslanecké sněmovny zahájil CIWF Česko předvánoční kampaň, která prostřednictvím působivých ilustrací od uznávané výtvarnice Toy_Box informuje veřejnost o strádání vánočních kaprů, jež si lidé koupí živé. Osvětová kampaň běží na sociálních sítích, ale vidět je i v ulicích Prahy a pražské hromadné dopravě. Letošní kampaň dokumentuje krátké video.

Toy_Box, jejíž umění celou kampaň oživilo, říká: „Jako dlouholetou ochránkyni zvířat mě situace kaprů před Vánoci samozřejmě hluboce zasahuje a trápí. Proto jsem ráda, že mě organizace CIWF oslovila ke spolupráci na kampani, která si klade za cíl zlepšení životů ryb. Vánoce slavím s celou rodinou jako svátky klidu a jejich poselství je pro mě hluboké a soucitné, proto mi způsob, jakým se jako společnost chováme ke kaprům, láme srdce.“

Petice za rok nasbírala 10 608 podpisů a podpořily ji známé osobnosti jako manželé Klusovi, herec a autor Lukáš Hejlík či Eva Francová (Kuchařka ze Svatojánu). Více informací naleznete na www.rybolove.cz, odkud je také možné odeslat elektronickou vánoční pohlednici předsedkyni a předsedům parlamentních politických stran se žádostí o podporu legislativní změny, která ukončí nákup živých ryb určených ke konzumaci.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *