Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

🎄 Vánoce

Cenově dostupné elektrické kytary berou Češi před Vánocemi útokem

Zdražování, inflace i touha obyvatel České republiky nakupovat levně. Zřejmě to má za následek letošní předvánoční trend v nákupu hudebních nástrojů. Podle tuzemských prodejců jsou hitem především levné elektrické kytary. Poptávka po nich meziročně stoupla o dvacet procent. Zajímavostí je, že elektrická kytara pro začátečníka se dá dnes pořídit od 2 590 korun. To je přitom stejná cena jako před patnácti lety.

„Celkově pozorujeme, že je mnohonásobně větší zájem o segment cenově dostupných nástrojů. Před letošními Vánocemi prodejům kralují levné elektrické kytary. Z dat od zákazníků nám vyplývá, že jejich cena je mnohem nižší bariérou pro rodiče nebo nakupující obecně. Investice není velká a snižuje riziko případného neúspěchu,“ popisuje Filip Černý, marketingový ředitel společnosti Kytary.cz, která je největším českým prodejcem hudebních nástrojů.

Upozorňuje přitom na anomálii trhu, kdy levná elektrická kytara stojí stejnou cenu jako před patnácti lety, přitom kvalita zpracování současných nástrojů se výrazně zlepšila. „Dnes máme více možností, jak hlídat výstupní kontrolu přímo u výrobce. Ve výsledku na to tom vydělá zákazník. Navíc v cenové kategorii do 5 000 korun není třeba platit za renomovanou značku, protože všechny společnosti, včetně těch nejznámějších stejně vyrábějí levné nástroje v Číně,“ doplňuje Černý.

Jen pro porovnání vývoje cen, například elektronika, která patří v Česku mezi nejoblíbenější vánoční dárky, je letos v průměru až o čtvrtinu dražší než loni. Podle údajů Českého statistického úřadu byla před loňskými Vánocemi meziročně dokonce dražší o 8,7 procenta. Samotní prodejci však upozorňují, že v řadě segmentů je její zdražování výraznější, a navíc zdaleka nekončí.

Zájem o cenově dostupné nástroje inspiroval k výrobě strunných nástrojů i mladou Českou značku Blond. „Rozhodli jsme se zaměřit na výrobu spolehlivých, ale cenově dostupných nástrojů. Snažíme se dodávat spolehlivé nástroje, jejichž zvuk začínající, ale i pokročilé kytaristy příjemně překvapí a neodradí,“ říká Pavel Lanta, který za značkou stojí.

Hraní na hudební nástroje je žádoucí volnočasová aktivita. Rozvíjí motoriku, paměť a další schopnosti. Málo se mluví o tom, že má velmi pozitivní vliv na vstřebávání matematiky u dětí. „Poptávka po levnějších nástrojích, například kytar v ceně do 5 000 korun v České republice roste každým rokem. Tempo růstu je v posledních letech stabilní a pohybuje se kolem 20 %. Z našich průzkumů a statistik víme, že bude tento trend dále pokračovat a proto chceme být pro naše zákazníky s nabídkou nástrojů připraveni,“ míní.

Podle statistik americké společnosti Fender umí hrát na kytaru přibližně 10 % světové populace. To znamená, že z téměř 7 miliard lidí na světě jich přibližně 700 milionů umí hrát na tento nástroj nebo se o to alespoň několikrát v životě pokusilo.

Zdroj a foto: Kytary.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *