Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Hrabla připravit: Kdo je zodpovědný za zimní údržbu chodníků a střech?

Vydatná sněhová nadílka v letošním prosinci asi leckoho překvapila. Přívaly sněhu samozřejmě vždy potěší především děti, zato řidiči a majitelé nemovitostí už tolik nejásají. Při klopýtání po namrzlém chodníku nejednoho napadne, proč už ho někdo dávno nevyhrnul. Kdo má povinnost sníh z chodníků a střech odklízet a co dělat v případě, že neodklizený sníh či led způsobí úraz?

Špatně odklizený chodník bývá v mnoha obcích a městských ulicích předmětem vášnivých sousedských sporů. Někteří dbají na to, aby sníh odmetli takřka okamžitě, jiné nechávají závěje chladnými. A teoreticky na to mají plné právo. V roce 2009 totiž začala platit tzv. „chodníková novela“, podle které se povinnost údržby chodníků přesunula na jejich majitele. Kdo jím ale nejčastěji je?

Účelová vs. místní komunikace
V drtivé většině případů jsou vlastníky chodníků obce. Ty by se tak měly postarat o to, aby byly chodníky, které jsou součástí místní komunikace, upravené.

Jiná situace ovšem platí pro chodníky, které jsou vedené jako účelová komunikace, která například spojuje různé nemovitosti. V takovém případě je za údržbu zodpovědná konkrétní fyzická nebo právnická osoba, která je vlastníkem nemovitosti – může to být i sdružení vlastníků či bytové družstvo. Případné škody na zdraví se pak řeší podle občanského zákoníku.

„Na první pohled zdánlivý detail, jakým je vlastník nemovitosti, může hrát nejen v zimě důležitou roli. Proto bychom se už při výběru nového bytu měli zajímat o celou budovu a její okolí. Koneckonců právě v zimě nám pohled na stav chodníků může napovědět, jak dobře funguje správa celého domu,“ dodává Lucie Starovičová z portálu Bezrealitky.

Smrtelné nebezpečí na střechách
Kromě sněhu na chodníku dokáží potrápit také padající kusy sněhu ze střech nebo nebezpečné rampouchy visící na okapech. Povinnost zajistit bezpečný průchod přitom leží dle občanského zákoníku na bedrech majitelů nemovitostí, kteří by měli odstranění zajistit. Pokud tak neučiní a dojde k úrazu či zranění, hrozí jim trest za nedbalostní jednání.

„Nebezpečný průchod – například pod vrstvou tajícího sněhu na střeše – mohou majitelé nemovitosti přehledně označit, dokud problém neodstraní. V případě většího objemu sněhu je při odklízení vhodné spolupracovat s obcí, například městskou částí, či technickými službami,“ dodává Lucie Starovičová.

Kdo za to může?
Stal se na chodníku u vaší nemovitosti úraz? V první řadě je třeba vše zdokumentovat, a to včetně stavu chodníku či střechy v době události. Ideální je vzít si i kontakt na případné svědky, kteří mohou při objasnění pomoci. Ne vždy je totiž vina pouze na straně vlastníka nemovitosti. Na náhradu újmy má pak vliv i jednání poškozené osoby – například chodce, který dostatečně nevěnoval pozornost stavu chodníku nebo v zimě vyrazil na procházku jen v teniskách.

Tip: Nejste si jisti, kdo je zodpovědný za konkrétní úsek komunikace, který je považovaný za chodník? Nahlédněte do katastrální mapy, kde si můžete ověřit jak typ komunikace, tak vlastníka.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *