Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Stěhovat se za prací je pasé. Co obnáší fenomén digitálního stěhování a proč dnes nabírá na oblibě?

Globální covidová pandemie posvítila hned na několik věcí. Nejen na to, jak moc je svět propojený, ale také na to, jak rigidně jsme do té doby chápali digitální práci. Možnost pracovat na dálku z pohodlí domova, která se i díky četným lockdownům rozšířila a v mnoha pracovních kolektivech se natrvalo uchytila, dnes otevírá dveře tzv. digitálnímu stěhování.

Představme si hypotetickou situaci. Právě vám končí nájemní smlouva ve vašem městském bytě a vy přemýšlíte nad tím, že si konečně pořídíte vlastní bydlení. Už pár let šetříte, takže máte na kontě dostatek peněz na základ hypotéky. Co bude – přirozeně kromě rozpočtu – rozhodovat o tom, jaký byt nebo dům si vyberete?

Velikost? Cena za metr čtvereční? Fakt, zda je byt nebo dům nový, nebo připravený k rekonstrukci? Poschodí? Občanská vybavenost? Lokalita? Energetická třída? Dopravní dostupnost? Vzdálenost od prostředků městské hromadné dopravy? Nebo třeba blízkost hledaného bytu či domu k vaší kanceláři?

Ukazuje se, že poslední zmíněný faktor, tedy vzdálenost domu od místa výkonu práce, dnes nemusí pro mnohé hrát tak podstatnou roli jako ještě donedávna. I díky covidové pandemii se u velké části pracovníků rozšířila a nadobro uchytila možnost pracovat z domova, a to nejen několikrát v týdnu, ale klidně v rozsahu celého pracovního úvazku.

V důsledku toho se na realitním trhu objevil nový fenomén: tzv. digitální stěhování. O co přesně jde? Digitálním stěhováním se rozumí přesídlení pryč z měst, mimo velká centra, kterými jsou v českém kontextu Praha, Brno, Ostrava a další krajská města. A co je nejpodstatnější: díky permanentnímu nebo alespoň částečnému home officu bez nutnosti hledat si novou práci v nové lokalitě.

„Fenomén digitálního stěhování v posledních letech nabírá na síle. Není se co divit, má hned několik výhod,“ říká Miroslav Zetek, člen představenstva Hypoteční banky. „Tím nejvýraznějším je jednoznačně cena pořizované nemovitosti. Vzhledem k tomu, že reality bývají mimo velká centra podstatně levnější, vyjde i koupě bytu či domu za městem, kam doposud lidé museli docházet do práce, výhodněji,“ dodává.

Ostatně, v nedávném průzkumu ČSOB, který digitální stěhování mapuje, uvedlo 41 % dotázaných, že jsou pro ně v rámci výběru lokality bydlení stěžejní právě jednoznačně peníze. 35 % dotázaných pak uvedlo, že stěhování mimo velké město vnímá jako možné řešení otázky vlastního bydlení, 20 % dotázaných pak spíše o stěhování mimo město uvažuje.

Mnoho výhod
Benefitů má ale digitální stěhování a práce bez nutnosti dojíždění do kanceláře více. Hlavním motivátorem může být cena. Nejde ale jen o ni. Přestěhovat se za město, klidně i desítky kilometrů od většího centra, nabízí možnost vybrat si bydlení ve vyšším standardu.

Jen pro srovnání: za cenu bytu o dispozicích 3+1 v levnější novostavbě v hlavním městě si můžete například v perifernějším českém kraji koupit pozemek a postavit dům s několikanásobně vyšší užitnou plochou.

Vnímanou výhodou přesídlení mimo velké město jsou také nižší náklady na bydlení jako takové. 47 % účastníků uvedeného průzkumu by se dokonce ve chvíli rozhodování o vlastním bydlení na základě nižších provozních nákladů spíše přiklánělo ke stěhování do mimoměstské lokality.

Další nespornou výhodou přestěhování se za město a prací odsud může být i blízkost přírodě a zeleni. „Cítíme, že zejména u zástupců mladší generace je touha po kontaktu s přírodou čím dál tím větší a zřetelnější. Digitální stěhování a posunutí se z rušných měst do méně stresujícího prostředí tak může být například pro mileniály nebo generaci Z tím správným krokem kupředu,“ myslí si Miroslav Zetek.

Potvrzují to také výsledky zmíněného průzkumu. 75 % dotázaných potvrdilo, že jako výhodu bydlení mimo město vnímají především blízkost přírody, 61 % pak uvedlo, že mezi benefity, které jsou pro ně důležité, patří i čistý vzduch.

Být blíže přírodě má ostatně spoustu dalších výhod. Podle American Psychological Association (APA) je vystavení se zeleni spojeno se zlepšením pozornosti, snížením levelu stresu, zkvalitnění psychického rozpoložení, stejně jako se sníženým rizikem psychiatrických poruch, a dokonce i se zlepšením empatie a spolupráce. Podle Yale School of Environment je častější pobývání v přírodě navíc spojeno se možností snížení krevního tlaku, vznětlivosti nervového systému nebo naopak posílení imunitního systému a zvýšení sebevědomí.

„Studie se rozhodně nemýlí o pozitivním vlivu přírody na zdraví člověka, nicméně je třeba dodat, že i tento vliv nemusíme všichni hned náležitě docenit,“ komentuje psycholožka PhDr. Marta Boučková s tím, že je třeba zvážit všechna pro a proti.  „Pozitiva života v přírodě prakticky ihned ocení všichni ti, kteří mají k přírodě již vybudovaný pozitivní vztah a jsou s přírodou zadobře. Ale ti, kteří utíkají k bydlení v přírodě pod tlakem, za který je zodpovědný rušný a neklidný městský život, mohou po počátečním nadšení být trochu rozladění právě přílišným klidem a absencí ruchu tepajícího města. Ti, kteří nejsou na přírodou a s klidem příliš srostlí, měli by počítat s tím, že si budou přece jen chvíli zvykat,“ dodává.

Ale zpět k pozitivům. S digitálním stěhováním také odpadá nutnost dojíždět, což znamená i flexibilnější pojetí pracovního dne a rodinných povinností: s permanentním nebo částečným home officem si člověk může rozvrhnout práci podle sebe, tempo dne více přizpůsobit režimu dětí a povinnosti pak dodělat ve chvíli, kdy je na ně klid a prostor.

Podle průzkumu ČSOB je pro 59 % dotázaných při výběru nové práce důležitá možnost práce z domova nebo na dálku. Zajímavé je, že je to podstatnější pro ženy, ne pro muže.

Fenomén digitálního stěhování se přirozeně netýká jen Česka. Například podle The New York Times je jev silný napříč Spojenými státy, zejména ve velkých městech, jako je San Francisco, New York nebo Los Angeles. Díky množství benefitů se dá navíc předpokládat, že se digitální stěhování stane v následujících několika letech ještě běžnější praxí.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *