Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Víte, jak by si přál prožít advent váš chlupáč? V klidu a míru, bez shonu a přejídání

Adventní čas je tu. Každý rok se v tuto dobu snažíme trochu zpomalit tempo, ale opak bývá k závěru roku pravdou. Zkuste letos poslechnout přání vašeho psa. Jaké by bylo? Prožít advent v klidu a pohodě, bez shonu, rachejtlí i přejídání. Opravdu v souladu s tichým zimním rytmem přírody a bez hroucení se pod nároky okolního světa. Udělejte si čas sami pro sebe, svou rodinu a čtyřnohého přítele. Má totiž šestý smysl, který vás láskyplně časem adventu provede. To moc dobře ví profesionálové a zkušení chovatelé z Løype, kteří přináší pár tipů, jak na společný pohodový závěr roku.

Advent by měl být časem klidu, který trávíme s rodinou a ideálně i s čtyřnohým parťákem. Ať se snažíme sebevíc, často je to nakonec období shonu. Spolu s vaším stresem může znamenat i náročné období pro vaše chlupáče. Navíc vrcholí Silvestrem, který by snad všechna zvířata nejraději úplně zrušila. Zkušení chovatelé a znalci psů z Løype vám poradí, jak každoroční uspěchaný závěr roku alespoň trochu změnit a užít si to na pohodu.

Vyčleňte si čas pro sebe a svého psa
Možná vám to přijde jako nemožné, ale věřte, jde to. Každý den si vyhraďte třeba jen pár minut na sebe a svého čtyřnožce. Zkuste myslet na to, abyste každý den nevynechali procházku a několikrát týdně zařadili třeba i krátké cvičení, které vám prospěje více než běhání na nákupy.

Štědrý den v poklidu bez přejídání
Štědrý den je dnem velkého očekávání. Zvláště, jsou-li v domácnosti děti a zvířata. Napětí se dá leckde krájet jako vánočka a občas i nervy povolí. Než dojde k předávání dárků, zklidníme se nejčastěji nějakou vánoční dobrůtkou. Pozor ale na ty vaše čtyřnohé mlsouny. Chlupáč opravdu nemusí dostat něco málo z cukroví a k večeři kapra s bramborovým salátem, abyste ho na Vánoce ohodnotili jako plnohodnotného člena rodiny.

Pokud si chcete ušetřit čas řešením případných zažívacích potíží, svému čtyřnožci dejte stejnou večeři jako každý den. Maximálně mu můžete přilepšit psí paštikou. Dejte pozor na podávání dobrot od stolu. Pokud máte na Štědrý den návštěvu, poproste je zdvořile, ať vašeho psa nekrmí. Děti a babičky mají tendence dopřávat psům od stolu všechno, ale vede to jen ke zbytečnému břichabolu.

Jestli chcete chlupáče potěšit, zabalte mu ale také pár dárků. Rozbalování dárků s dětmi i psy je přeci jen o něco zábavnější a veselejší. „Ke každému dárku chlupáčovi přibalte jeho oblíbený pamlsek, podle kterého své dárky vyčmuchá. A když dárky jednoduše zabalíte jen do papíru, můžete ho nechat i rozbalovat. Někteří psi to vyloženě milují. Hračky nebo pamlsky ho potěší nejvíce. Ideálně, když si může začít hned hrát nebo něco kousat,“ doporučuje Karolína Cipro z Løype. Z pamlsků proto nezapomeňte na jeden super kousací. Třeba Chewiewoof, sušený mléčný pamlsek.

Návštěvy bez chaosu – zavřete psa „do svého“ nebo ho kvalitně zabavte
O svátcích vás jistě čekají návštěvy. Ať už na ně vyrazíte vy nebo je čekáte u sebe, je dobré na to chlupáče připravit. Návštěvám řekněte o vašich pravidlech kolem psa. Když nechcete, aby chlupáče krmili nebo za ním chodili na jeho vyhraněné místo, je to v pořádku, ale musí to vědět. Pro psa i pro vás je dobré mít nastavené hranice. Jejich porušování není na místě, ani když jsou svátky.

Když se chystá návštěva, začněte se psem zrána výživnou procházkou. Procházka psa příjemně unaví a návštěvu pak může prospat. Jestli váš chlupáč preferuje klid a z návštěv bývá nervózní, stojí za zvážení, jestli mu nebude lépe v jiné místnosti, nebo v jeho boudičce či kleci.

„Zavírání psa je stále kontroverzní téma. Ale podívejte se na to z pohledu psa. Klec, zvláště pokud je někde v koutě, je pro psa jeho soukromé místo. Má tam svůj klid a jistotu, že ho nikdo nebude rušit. Když je na ní zvyklý, tak po dobu návštěvy může být na svém klidném místě a nestresovat se ostatními,“ vysvětluje zkušená chovatelka a spoluzakladatelka Løype Karolína Cipro. Psovi je tam lépe. Cílené zavírání pak obvykle není potřeba, protože pes sám dobře ví, kdy se tam jde „uklidit”.

Ovšem, máte-li psa společenského a chce být ve vaší přítomnosti i po čas návštěvy, další možností zábavy jsou plnící hračky. Pes se vylizováním a kousáním zklidní. Doporučujeme si je připravit předem. Naplnění paštikou, rozmočenými granulemi nebo třeba vařeným libovým masem je nejlepší. Zvláště v období, kdy je těžké udržet všechny dobroty mimo dosah čumáku čtyřnožce.

Ohňostroje a psi
Poslední měsíc roku s sebou přináší také dost hlučných projevů oslav. Převážně ve městech už odMikuláše střílí petardy a po večerech sem tam vyletí ohňostroj. Psi jsou obecně na hluk citliví a každý na tyto hlukové podněty jinak reaguje Někteří zalézají do koutů, jiní se klepou, někteří rány zvládají v klidu. Ale pozor, i během života se může reakce psa měnit. Svého čtyřnožce pořádně sledujte. Pokud mu rány nedělají dobře, raději v tomto období venčete pouze na vodítku. Každoročně kvůli strachu nebo leknutí řada psů uteče a pak pobíhají zmatení po ulicích. Hledání vyděšeného psa je nepříjemná stresující situace. Dávejte raději na obojek známku s vaším telefonním číslem pro případ nepříjemné nehody.

Před Silvestrem, kdy kolem půlnoci množství ran a ohňostrojů vrcholí, psovi můžete zmírnit stres tím, že mu doma připravíte co nejklidnější místo. Během dne se půjdete společně pořádně projít. Doma můžete ještě chlupáčovi dát plnící hračku nebo kousací tyčinku. Některým psům pomůže, když doma pustíte hudbu, jiným pomáhají například i vonné olejíčky. O aromaterapii nebo jiných možnostech zklidnění psa se můžete poradit bez ostychu se svým veterinářem.

Aby celé svátky proběhly co nejvíce v poklidném duchu a pro všechny členy domácnosti v příjemném tempu, zamyslete se předem, co by mohlo vašemu chlupáčovi vadit. Ono stačí, když je víc unavený než obvykle. Může se pak stát něco, co nečekáte. Sami víte, jak i vás nebo vaše děti některé situace vyčerpají. Pokud vás k vánočním svátkům zajímá více, poslechněte si Løype podcast č. 59 ve kterém toto téma s hosty profesionálové z Løype probírají.

O Løype
V psím světě se manželé Ciprovi už nějakou dobu pohybují. Poté, co Česko naučili běhat se psy, si založili obchod s psí kavárnou a e-shop, který pojmenovali po jednom ze svých psů, fence Løype, která brala stopu už jako štěně. Se svými chlupatci totiž moc rádi podnikají všechno možné a také zjišťují, co se v tom psím světě právě děje. Svým zákazníkům vlastní zkušenosti zprostředkovávají skrz jejich e-shop,  články, podcasty nebo videa s odborníky o psích disciplínách, sportech a aktivitách. Vymýšlí a vytváří vybavení pro aktivní pejskaře, většinu produktů vyrábí sami u sebe v Jizerkách. Staví na lásce ke psům a zkušenostech celého týmu. Věří, že pes a člověk jsou ta nejsilnější dvojice!

Zdroj a foto: https://loype.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *