Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

🎄 Vánoce

Země vycházejícího slunce pojímá Vánoce nezvykle, zato novoroční oslavy se nesou ve znamení tradic

Japonsko představuje pro nás Evropany skutečnou exotiku. Je zemí kontrastů, kde se tradice prolínají s moderním světem a jeho kultura či gastronomie nás nepřestávají fascinovat. Jistě vás proto nepřekvapí, že i Vánoce a oslavy Nového roku se zde nesou v docela jiném duchu než u nás.

Vzhledem k tomu, že Japonsko není křesťanskou zemí, neprožívají místní Vánoce s takovou intenzitou. Na druhou stranu ale vánoční atmosféře zcela jistě nelze uniknout, neboť zářící stromky a výzdoba plná barev se vyskytují takřka všude. V tomto jsou japonské vánoční svátky silně ovlivněny jejich západním pojetím, takže ani plné obchody a všude znějící importované vánoční písně nechybí. Tradiční dárky budete ale u Japonců hledat marně, tedy alespoň v nám známé podobně. Pouze dětem přináší v tento čas dárky buddhistický mnich Hotei Osho.

Jídlo hýřící barvami i nezvyklá tradice
Když nic jiného, pak vás zcela jistě překvapí složení štědrovečerní tabule, na níž v Japonsku nechybí kuře z KFC. Ano, čtete správně. Tato tradice se zde začala psát v roce 1974 a je natolik oblíbená, že si v období Vánoc musíte na jednotlivých pobočkách dokonce udělat rezervaci, jinak byste si počkali pěkných pár hodin ve frontě. Nedostanete však jen klasickou porci kuřete, ale třeba speciální vánoční box zahrnující kuřecí maso, dort a víno. Naše vanilkové rohlíčky a linecké nahrazují v Japonsku lehkým nadýchaným jahodovým koláčem se šlehačkou a polevou.

Daleko větší význam než Vánoce má pro Japonce Nový rok. Novoroční oslavy začínají již 1. ledna hned s úderem půlnoci a jsou dlouhé, plné tradic a ve znamení setkávání a nových začátků. Obchody se zavírají a podobně i firmy, které dávají volno až do 6. ledna. Celý tento čas je věnován setkávání, a to jak s rodinou, tak s přáteli. Zároveň dochází k vzájemnému obdarovávání, přičemž za opravdu luxusní dárek Japonci považují kazetu s ovocem, které vévodí velké jablko s vytvořeným nápisem Happy New Year, dále hruška nashi, jahody, hroznové víno a žlutý meloun. Doplnit ji můžete o wagyu, tedy exkluzivní japonské hovězí maso, či speciální šunku. I když ani oslavy přicházejícího roku nebývají ve znamení alkoholu, jako dárek jej také poměrně často uvidíte.

Zůstaňme ještě chvíli u jídla, a to představením japonské novoroční tabule, která se nese v barvách štěstí – bílé a červené. Hlavním pokrmem proto bývá lepkavá rýže s fazolemi adzuki, z rýže jsou dále připravovány speciální koláčky mochi, které se vkládají do polévky ozōni nebo se osmahnou a konzumují se sójovou omáčkou. Mezi typické novoroční pokrmy rovněž patří krabičky, sladké či kyselé, kombinující suroviny tak, aby lahodily oku a působily šťastně a vesele. Štěstí symbolizuje také ryba tai konzumovaná formou sashimi, dlouhověkost zase zajistí pohankové nudle soba pojídané na Nový rok, a to již od 17. století.

Dekorace a zvyky
Tradiční dekorací umisťovanou v Japonsku o svátcích před dům je kadomacu. Slouží k přilákání duchů sklizně a předků. Vzhled těchto dekorací se liší podle regionů, ale zpravidla jsou zdobeny bambusem, borovicí a kousky ze stromu ume, neboť symbolizují prosperitu, dlouhověkost a vytrvalost. Kadomacu bývá následně zhruba v polovině ledna spálen pro uklidnění a uvolnění bohů. V domácnostech se také připravují v rámci novoročních oslav zvláštní oltářky a u vchodu do domu se umisťují 3 rýžové bochánky spolu s různými ozdobami jako ochrana před zlými duchy.

Samozřejmostí je, aby do konce roku došlo k vyrovnání všech dluhů a splnění slibů či dohod, neboť přichází nový začátek a veškeré starosti zůstávají v končícím roce. Novoroční oslavy pak zahajují Japonci 1. ledna sledováním prvního východu slunce, který otevírá nejen nový rok, ale také den plný radosti a klidu. Ženy si poté obléknou sváteční kimona a s rodinou zamíří k šintoistickým svatyním nebo buddhistickým chrámům. Zde se pomodlí, něco si přejí a vhozením peněz do pokladničky podpoří přízeň bohů. V celém Japonsku se na přelomu roku rozezní zvony, dohromady 108krát. Toto číslo symbolizuje stejný počet lidských hříchů a zvonění zvonů prý zbaví hříchů z končícího roku.

Mezi zvyky praktikovanými koncem roku patří posílání pohlednic příbuzným a přátelům. Japonská pošta přitom garantuje jejich doručení přesně 1. ledna. Pod označením Otošidama se ukrývá tradice dávat dětem na Nový rok peníze ve speciální zdobených obálkách počibukuro. Žádné závratné sumy však nečekejte. Existuje i spousta novoročních dětských her, například takoage, což je vlastně nám dobře známé pouštění draka. O zábavu mají postaráno také dospělí, kteří vezmou do ruky kaligrafický štětec a na dlouhý svislý papír zaznamenají svá přání a předsevzetí do nového roku.

Tip závěrem
Kdo by si chtěl kousek Japonska přinést i k sobě domů nebo jím někoho obdarovat, nemusí sáhnout pouze po typickém jídle či třeba kimonu. Japonci jsou proslulí taktéž svými hodinkami. Takové hodinky Seiko 5 Sports GMT Series SSK003K1 s automatickým nátahem a funkcí GMT (druhým časem) mají fantastický poměr cena / výkon, skvěle vypadají a mají výbornou odolnost. Zaručeně jimi potěšíte nejednoho muže. K dostání jsou na helveti.cz

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *