Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Nezdravé potraviny a stres negativně ovlivňují fungování tlustého střeva. Pomůže pohyb, bylinky i probiotika

Prosinec je měsícem tlustého střeva, a ne nadarmo. Stres z nadcházejících Vánoc, dohánění restů před koncem roku nebo třeba přejídání a nadměrný příjem sladkých pokrmů a alkoholu, to všechno může činnost tlustého střeva narušit. Tento důležitý orgán hraje klíčovou roli při trávení a při vstřebávání živin, a proto je potřeba se o něj starat. Jak poznat, že tlusté střevo není v dobré kondici? A čím lze jeho fungování zlepšit?

Příznaky, že tlusté střevo nefunguje tak, jak má, mohou být různorodé. Problémy s trávením, jako jsou změny ve stolici, zácpa nebo průjem, patřívají mezi první signály. Často je doprovází i plynatost a nadýmání. Nedostatečná funkce tlustého střeva se projevuje i nadměrnou únavou a neustálým pocitem vyčerpání. Špatně fungující střevo totiž nedokáže vstřebávat důležité živiny, jako je například vitamin B, železo nebo zinek. To se pak může projevit i na náladě či na stavu pleti, na které se například ve zvýšené míře objeví akné.

Základem je vyvážená strava a pohyb
A jak dát tlusté střevo do pořádku? Především změnou jídelníčku. Ten by měl obsahovat hlavně vlákninu a co nejméně mléčných výrobků. Ideální je zařadit do stravy ovoce a zeleninu – konkrétně třeba kysané zelí, které je bohaté na probiotika pro obnovu střevní mikroflóry. Neměly by chybět také ovesné kaše nebo celozrnné pečivo. A samozřejmostí je pak i dostatečný pitný režim, a to nejlépe v podobě nesycené vody a bylinkových čajů. Dobré je vyhnout se alkoholu a slazeným nápojům.

Ke správné funkci tlustého střeva přispívá rovněž pohyb. Není nutné zapojovat náročné aktivity, klidně stačí pravidelné procházky svižnou chůzí nebo třeba dřepy. Pohybem dochází k aktivaci svalů kolem střev, což podporuje plynulý pohyb potravy směrem ke konečníku a zajišťuje efektivní trávení.

Pomozte si bylinkami a probiotiky
„Pro správnou činnost střeva je potřeba se zaměřit na očistu od nečistot, například plísní parazitů a zbytků potravy. Dále je třeba podpořit regeneraci sliznice, potlačit zánětlivé stavy a celkově činnost střeva podporovat,“ popisuje bylinkářka a naturopatka Jarmila Podhorná.

Bylinky mohou být užitečným pomocníkem. Nejen, že fungují jako prevence, ale pomáhají i při obnově správného fungování střeva. „Na očistu střeva můžeme využít především lnici, brusinku a penízovku. Od plísní a parazitů nám pomůže kromě penízovky česnek a ořešák americký. Na podporu sliznice a celkové činnosti střeva řimbaba, dub, len a směs fitkolonu. Tato směs obsahuje byliny dub, černý rybíz, brusinku a olši,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Podpořit správné trávení lze i kvalitními probiotiky, která jsou důležitá pro zdravou střevní mikroflóru. Přirozeně je najdeme v některých potravinách, kromě již zmíněného kysaného zelí třeba v nápoji kombucha nebo ve fermentované zelenině, jako je například kimchi.

Pozor na chronické záněty
Dlouhodobé problémy s tlustým střevem vyžadují odbornou péči, a proto je nutné přetrvávající střevní potíže, které navíc doplňuje únava, vyčerpání nebo kožní vyrážky, vždy konzultovat s lékařem. Mohou se za nimi totiž skrývat různé potravinové intolerance nebo alergie, v horším případě ale také závažnější onemocnění, jako je Crohnova choroba, celiakie nebo zánět tlustého střeva.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *