Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

S trávením na Vánoce pomůžou enzymy a správné suroviny v jídelníčku

Češi se na vánoční hodování stejně jako loni „jistí“ nákupy volně prodejných přípravků na trávení, nejčastěji volí Imodium a Ducolax. Vánoční a novoroční svátky jsou po letních prázdninách druhým obdobím, kdy je o tyto léčivé přípravky velký zájem – oproti letošnímu létu je ale zájem o léky na trávení vyšší o 60 %. Odborníci z online poradny Lékárna.cz radí, abychom během dní, kdy hodujeme, měli po ruce léky a doplňky stravy s trávicími enzymy.

“Doporučuji mít po ruce žaludeční kapky, elixír Bonora, případně Iberogast a okamžitě je při začínajícím problému nasadit,” říká Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz.

Trávicí enzymy vždy po ruce
„Těžkému žaludku“ se samozřejmě nejlépe brání prevencí: dobře si vybírat, co sníme, a nepřejídat se. „Jestli už k problému dojde, je dobré mít u sebe trávicí enzymy jako Pangrol, Pancreolan, Panzynorm, případně doplňky stravy s trávicími enzymy,” říká lékárnice P. Horáková. Lékárna.cz jich má ve svém portfoliu mnoho, ve formě lektvarů, kapek či tabletek. Pavla Horáková připomíná i radu z přírodní čínské medicíny: „Vitamíny a minerály obsažené ve stravě je dobré dát do žaludku mezi 7. a 9. ráno, kdy tak posílíme čchi žaludku. Ten se nám za péči odvděčí.”

Problém se žlučníkem a střevy nehaste, předcházejte mu stravou
Ráno je podle odbornice dobré vypít teplý čaj se zázvorem, ideálně nalačno. Organismus prohřeje a vnitřní orgány se připraví na celodenní zátěž. Lékárnice P. Horáková také doporučuje přidat do jídelníčku včas potraviny, které posilují žaludek: jáhly, kořenová zelenina, dýně, batáty, jablka, meruňky, datle, hrozny či hrušky. Z exotických surovin je to ananas, papaya nebo avokádo. „Ovoce ale krátce poduste v páře, aby bylo lépe stravitelné,“ radí. Mezi bylinky, které polahodí našemu trávení, lékárnice zařadila mátu, zázvor, fenykl, kmín a majoránku. Neváhejte je přidat k jídlu, nebo si navařit lahodný čaj.

Jak zachránit sváteční trávení v kostce

  • mějte po ruce léky a doplňky stravy s na podporu trávení (Pangrol, Pancreolan, Panzynorm, Bonora elixír)
  • vitamíny a minerály konzumujte nalačno mezi 7. – 9. ráno
  • den začněte zahřívacím teplým zázvorovým čajem
  • do jídelníčku přidejte potraviny, které posilují žaludek (jáhly, kořenová zelenina, dýně, batáty, jablka, meruňky, datle…)
  • ovoce před konzumaci poduste, bude lépe stravitelné

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *