Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Vajíčka a avokádo mohou zachránit před nepříjemnou kocovinou, radí odborníci

Prodeje doplňků stravy s minerály a stopovými prvky dosahovaly na podzim 2023 na Lékárna.cz svého nákupního maxima – už v říjnu je zákazníci kupovali dvojnásobně víc než v lednu. Zájem o ně je setrvale vysoký ještě před a mezi vánočními svátky, možná i proto, že tyto produkty zákazníci užívají obvykle i jako prevenci či zmírnění následků oslav. Odborníci z online poradny ale radí, aby lidé při silvestrovských oslavách nepodceňovali také příjem vitamínů B a C, pitný režim a bílkoviny na talíři. 

Vedoucí online poradny Lékárna.cz Mgr. Pavla Horáková doporučuje před konzumací alkoholu doplnit vitamíny skupiny B a C. „Vitamíny skupiny B podporují nejen játra. Vitamin C je antioxidant a také napomáhá při detoxikaci,“ vysvětluje farmaceutka. Doma by nám v tyto dny neměl podle lékárnice chybět rozpustný multivitamin nebo minerální voda, aby se kromě vitamínů a minerálů doplnil také pitný režim. „Alkohol způsobuje dehydrataci. Takže nejen že doplníme tekutiny, ale zaplníme žaludek a nebudeme mít potřebu hned sáhnout po další sklenici alkoholu,” doplňuje P. Horáková.

S alkoholem jezte vajíčka, bílkoviny podporují detoxikaci jater
Před pitím alkoholu je podle odbornice vhodné jíst potraviny s vyšším obsahem bílkovin – například vejce. Kromě bílkovin obsahují podle farmaceutky cystein, který podporuje játra při detoxikaci. Doporučuje se také avokádo, které je bohatým zdrojem omega kyselin a zároveň napomáhá zpomalovat vstřebávání alkoholu. Říká se, že alkohol je třeba zajídat mastným. Pavla Horáková však upozorňuje: „Jídla s vyšším obsahem bílkovin a tuků pomáhají zpomalit absorpci alkoholu. Avšak je dobré to s tučným nepřehánět, aby nedošlo k opaku, kdy budete mít podrážděný žaludek kombinací nesprávné stravy a alkoholu.”

SOS stav, paralen určitě ne!
Při bolesti hlavy pečlivě zvažte, jaké léky zvolíte. „Doporučuji se vyhnout lékům s obsahem paracetamolu. V případě nutnosti sáhněte raději po lécích s obsahem ibuprofenu,“ radí Mgr. Pavla Horáková. Léky s obsahem paracetamolu se totiž nesmí kombinovat s alkoholem, a to ani zbytkovým. „V tomto případě jsou játra extrémně zatížená a snadno dojde k předávkování paracetamolem,“ vysvětluje Mgr. Pavla Horáková. Předávkovat se paracetamolem je přitom možné již poměrně nízkými dávkami. „Už dávka 8-15 g, stačí k tomu, aby došlo k závažnému poškození jater. V kombinaci s alkoholem nebo při onemocnění jater je dávka na předávkování ještě nižší,“ doplňuje farmaceutka. V Silvestrovské SOS první pomoci proto mějte raději vyprošťovák nebo rozpustný multivitamin či iontové nápoje. Lékárna.cz ve svém portfoliu produktů nabízí širokou škálu vitamínů a minerálů různých forem a příchutí. Pokud by nepomáhalo doplnění tekutin v této formě a bolest hlavy přetrvává, farmaceutka doporučuje mít po ruce Ibalgin.

Vyvarujte se kocovině v kostce

  • před silvestrovskou oslavou doplňujte vitamíny skupiny B a C
  • během celého dne a večeře pijte dostatek tekutin
  • na slavnostní tabuli nachystejte vajíčka, avokádo a rozumné množství slaniny
  • po ruce mějte vyprošťovák, minerální vodu a ibalgin
  • paralen nechte zavřený v šuplíku pro jinou příležitost

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *