Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Běžkování chytí každého: Stačí nadšení z pohybu a láska k přírodě

Dvě ohoblovaná dřevěná prkénka, žádné mazání, žádné hůlky. A už vůbec žádná technika – jen pouhé klouzání po zasněžených mrazivých pláních mezi Laponskem a západní Sibiří. Tak vypadalo historicky první běžkování a mělo jediný účel: dostat se z jednoho místa na druhé. Rychle, bezpečně a efektivně. Náznaky o prvních takových běžkařích existují na kresbách, které jsou staré přes 4 a půl tisíce let. Od té doby ušly běžky dlouhou cestu a běh na lyžích patří k nejrozšířenějším zimním sportům vůbec. Jen u nás se mu věnuje téměř čtvrtina Čechů a jeho obliba stále roste, a to už od roku 1893, kdy proběhl první běžkařský závod ve střední Evropě.  

Právě tento závod odstartoval oblibu u široké veřejnosti a způsobil o nárůst zájmu o běžecké lyžování. Z jednoduchého způsobu zimní přepravy se stal populární sport, který pronikl na olympijské hry, ale oslovil i rekreační sportovce. „Běžeckému lyžování propadá čím dále více Čechů. A není se čemu divit. Vedle základního vybavení stačí mít už jen nadšení z pohybu a chuť být na čerstvém vzduchu v přírodě,“ vysvětluje Lucie Kuricová, marketingová manažerka společnosti INTERSPORT.

Nadšení hobbíci i zarytí fanoušci
Češi mají k běžkování vřelý vztah – jak aktivně, tak pasivně. „Jestli něco Čechy dokáže opravdu spojit, tak je to fandění našim sportovcům, obzvlášť na olympiádě. A právě běžkování sledovalo a našim běžkařům drželo palce v loňském roce přes půl milionu fanoušků,“ upozorňuje Lucie Kuricová z INTERSPORTU s tím, že Češi nejen fandí, ale také aktivně běžkují! Lyžování jako takové patří společně například s cyklistikou, fotbalem nebo pěší turistikou do TOP 10 tuzemských sportů vůbec.

„Běžkování je oblíbené hned z několika důvodů. Kromě toho, že k němu nejsou potřeba tak velké zkušenosti, postačí k němu základní kousky vybavení. Těmi jsou samozřejmě běžecké lyže, boty a hůlky. Pak už je důležité jen sportovní oblečení, které člověk v zimě upotřebí i na turistiku nebo běh. Většina lidí začíná s klasickou technikou, ale zkušení běžkaři už zvládají bruslení, čemuž se postupně přizpůsobuje i výbava,“ říká Lucie Kuricová. Dalším z aspektů běžeckého lyžování jsou zdravotní benefity: „Klasické sjezdové lyžování je u Čechů stále populárnější než běh na lyžích, ale počet běžkařů postupně narůstá. Jedním z důvodů je bezesporu zdravotní aspekt. Běžky tak nezatěžují dolní končetiny a svalové úpony jako sjezdovky a celkově je riziko možného poranění mnohem menší. Navíc ušetříte za skipas a přitom si stále můžete užít pohyb v přírodě.“

Typický český běžkař? Miluje přírodu a rád se hýbe
Pokud si při představě běžkaře vybavíte pouze větrem ošlehaného sporťáka, který na vás z dálky křičí, ať uhnete ze stopy, jinak vás převálcuje, a ze kterého po pár vteřinách zbyde jen pestrobarevná čára, pletete se. „Běžky jsou opravdu pro každého, bez rozdílu věku, pohlaví nebo fyzické zdatnosti. Jsou totiž především o radosti z pohybu, to je to, co všechny hobby běžkaře spojuje a proč si ho zamilují všichni, kteří si běžkování jednou zkusí,“ láká marketingová manažerka společnosti INTERSPORT a doplňuje i další z mnoha výhod: „Pokud vyrazíte na běžky, nemusíte se bát davů jako na sjezdovce. Běžkování je klidný sport, díky kterému můžete být mnohem více ve spojení s přírodou, vždyť jen u nás je přes 3 000 kilometrů běžkařských tratí.“

 Běžkařská statistika
·        Za běžkováním vyráží více než čtvrtina všech Čechů.
·        Muži běžkují častěji než ženy. Na dva nadšené sportovce připadá jedna sportovkyně.
·        Ve stopě potkáte nejčastěji muže ve věku 40 – 49 let. Ženy naopak o dekádu starší. I to je ukazatelem toho, že běžkování je opravdu pro všechny generace.
·        Naopak u dětí je velký potenciál, nejméně často se na trať pouští teenageři.
·        Mezi lidmi, kteří nikdy neběžkovali, panuje zájem o jeho vyzkoušení. Toto přání má 5 % lidí, kteří si běžkařské boty nikdy neobuli.
·        Ve Svazu lyžařů je registrováno téměř stejně běžkařů jako sjezdových lyžařů.
·        Investice rekreačního běžkaře do vybavení je přibližně 8 tisíc Kč, u aktivních sportovců pak 15 tisíc Kč.

Jestli si právě představujete širokou stopu lemovanou vysokými zasněženými smrky, mrazivý větřík na tváři, příjemné hřejivé teplo z pohybu, křupající sníh a na konci toho všeho třeba horkou gulášovku v útulné horské chatičce, je to jasné. Letos vyrazíte taky!

Zdroj a foto: Intersport

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *