Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Veganská výživa na vzestupu: nové trendy v rostlinných bílkovinách

Světový den veganství, který připadá na 1. listopad, poukazuje na rostoucí trend veganské stravy. Odhaduje se, že v současné době se celosvětově až 88 milionů[1] lidí stravuje výhradně vegansky. Nebo jinak: hodnota trhu s rostlinnými bílkovinami by měla do roku 2027 dosáhnout hodnoty 23,4 miliardy dolarů. Studie tvrdí, že rostlinná strava může snížit riziko ischemické choroby srdeční až o 40 %[2]. Odborníci zdůrazňují, že pro zajištění plnohodnotné výživy je potřeba dodržovat několik klíčových pravidel. 

Rostlinná strava a její výhody pro celkové zdraví
V posledních letech jsme svědky výrazných změn ve způsobu stravování, přičemž mnoho lidí preferuje rostlinné bílkoviny před těmi živočišnými. Mezi důvody se nejčastěji uvádí etická přesvědčení, benefity pro zdraví a ochrana životního prostředí.

Podle odhadů očekáváme, že trh s rostlinnými bílkovinami dosáhne do roku 2027[3] hodnoty 23,4 miliardy dolarů. Rostoucí poptávka po těchto produktech je spojena s povědomím o zdravotních přínosech, jako je nižší riziko srdečních onemocnění, cukrovky a rakoviny. Studie publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association ukázala, že rostlinná strava může snížit riziko ischemické choroby srdeční až o 40 %[4]. Rostlinné bílkoviny jsou také atraktivní volbou pro ty, kteří si chtějí udržet zdravou váhu a snížit riziko obezity, protože obsahují méně nasycených tuků.

Sója už není jedinou volbou
Ačkoli sója byla dlouho považována za krále rostlinných bílkovin, nyní existuje celá řada alternativ.

Mezi nejoblíbenější možnosti patří:

  • Hrachový protein: tato forma bílkovin je bohatá na esenciální aminokyseliny a snadno stravitelná. Zároveň je vhodná pro lidi s citlivějším zažíváním nebo potravinovými intolerancemi.
  • Rýžový protein: je hypoalergenní a bezlepkový, což ho činí vhodným pro osoby s různými dietními omezeními.
  • Quinoa: všestranný rostlinný zdroj bílkovin má nespočet aminokyselin a je zároveň bezlepkový.
  • Čočka: kromě toho, že je vynikajícím zdrojem bílkovin, má vysoký obsah vlákniny a minerálů.
  • Lněné semínko: je bohaté na esenciální živiny a omega-3 mastné kyseliny a pomáhá s udržením zdravých kostí.

Zdravá veganská strava: Cesta k optimální výživové rovnováze
„I když jsou zdravotní výhody veganské stravy zřejmé, je důležité mít na paměti, že ne všechny rostlinné bílkoviny jsou stejné. Na rozdíl od živočišných bílkovin, které jsou “kompletní” a obsahují všechny esenciální aminokyseliny, některé rostlinné bílkoviny mohou obsahovat nižší množství těchto aminokyselin. Vegani musí proto najít správnou kombinaci rostlinných bílkovin, aby zajistili potřebné živiny,“ říká Gavin Stainton, hlavní vědecký pracovník a vedoucí inovací ve společnosti Herbalife.

  1. Různé zdroje bílkovin: používejte různé zdroje bílkovin, jako jsou fazole, ořechy, semínka a obiloviny, abyste pokryli celou škálu aminokyselin.
  2. Doplňky stravy: pro snadnější dosažení denního přísunu bílkovin můžete zvážit použití doplňků stravy. Zkuste například Tri Blend Select od společnosti Herbalife, který obsahuje bílkoviny z hrachu, quinoy, rýže a lněného semínka.
  3. Vyvážené jídlo: zkuste si připravit vyvážená jídlo, které obsahuje bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky.
  4. Obraťte se na odborníka: pokud máte pochybnosti, využijte rad odborníka, který vám pomůže se správným nastavením jídelníčku a poradí i s vhodnými doplňky stravy.
  5. Čtěte etikety: věnujte pozornost etiketám, abyste zajistili dostatečný příjem živin.

Rostlinná strava nabízí mnoho výhod pro zdraví a životní prostředí. Její popularita stále roste. S vědomím správné kombinace rostlinných bílkovin.

Foto: archiv
[1] https://worldanimalfoundation.org/advocate/how-many-vegans-are-in-the-world/#:~:text=According%20to%20Stats%20of%202023,2022%2C%20that’s%20around%201.1%25
[2] https://www.medicalnewstoday.com/articles/326003#:~:text=By%20way%20of%20example%2C%20one,death%20by%20the%20same%20percentage
[3] https://www.businesswire.com/news/home/20220114005339/en/The-Worldwide-Plant-based-Protein-Industry-is-Expected-to-Reach-23.4-Billion-by-2028—ResearchAndMarkets.com
[4] https://www.medicalnewstoday.com/articles/326003#:~:text=By%20way%20of%20example%2C%20one,death%20by%20the%20same%20percentage

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *