Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Proč je důležité chránit svoje oči i v zimě?

Chcete-li si užít lyžování, zimní turistiku či aktivity na chalupě, bez ochrany očí to nepůjde. Kvalitní brýle jsou dnes nerozlučnou součástí všech zimních dovolenkových radostí a zábavy na sněhu. Dokonce s nimi můžete předejít i nechtěným zraněním očí.

Velký počet nehod na lyžích je způsobený špatným viděním. Nezapomínejte tak na nošení sportovních brýlí s dobrým UV filtrem. „Sníh odráží sluneční světlo přímo do očí. Jde o tzv. světelnou reflexi. Ta dosahuje vyšší hodnoty ve vysoko položených místech, která jsou pokrytá sněhem či ledem. Sněhová pokrývka zvyšuje UV záření o 50 až 90 procent. Efektivní ochrana v podobě slunečních, nebo lyžařských brýlí je nevyhnutelná,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, on-line prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

Sportovní brýle chrání oči před: 

  • větrem,
  • chladem,
  • cizími tělesy,
  • škodlivým UV zářením.

Náš tip!
Oční kapky Gelone Natural Drops 10ml
Šetrné oční kapky bez konzervačních látek s obsahem hyaluronátu sodného, který zajistí očím výbornou hydrataci, okamžitou úlevu a uspokojení podrážděných očí. Díky němu budou oči na dlouhou dobu hydratované. Oční kapky navíc neobsahují konzervační látky, a proto jsou vhodné i pro osoby s citlivýma očima. Každý, komu není příjemná aplikace klasických očních kapek, může vyzkoušet Oční sprej Laim premium 10 ml. Oční sprej Laim premium je možné použít i s nasazenými kontaktními čočkami. Cena: 109 Kč

Suché oko není jen v létě
Syndrom suchého oka pozná v létě téměř každý. Ojedinělým jevem není však ani v zimě. „Příjemně vytopené místnosti na chalupě, nebo foukající studený vzduch nadměrně vysušuje oči. Výsledkem je narušená tvorba slzného filmu. Vaše oči jsou po celém dni unavené a najednou zarudlé. Mezi další příznaky patří otoky či rozmazané vidění. Rizikům syndromu suchého oka však můžete předejít pravidelným zvlhčováním,“ upozorňuje Kristýna Štěbetáková. Kromě toho byste měli chránit svoje oči před nárazy větru kapucí, čepicí, nebo brýlemi. Ty efektivně zabrání přímému nárazu větru do oka.

Pozor na umělé osvětlení
V zimě máme nedostatek přirozeného světla. Umělé osvětlení však pro naše oči představuje zátěž. Oči se rychleji unaví, mohou být začervenalé, nebo podrážděné. Při dlouhodobé zátěži se mohou projevit i větší těžkosti. Největším problémem pro oči bývají zejména blikající žárovky. Klasické žárovky vybírejte s převahou teplého žlutého odstínu světla. „Jakmile se v uměle osvětleném prostoru pohybujete většinu dne, nezapomeňte dopřát vašim očím také oddych. Je na vás, zda to budou oční cviky, zvlhčující kapky, nebo přestávka na denním přirozeném světle,“ radí Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, on-line prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

Riziková je i sauna
Pokud máte v domě či v chalupě saunu, i tam musíte být opatrní, máte-li citlivé oči. Při delším pobytu v saunovém světě můžete pociťovat pálení, nebo dokonce pocit cizího tělíska v oku. Stejně jako v ostatních případech je i zde řešením pravidelné zvlhčování očí.

Široký výběr dioptrických i slunečních brýlí podle poslední módy a další produkty péče o váš zrak naleznete na www.alensa.cz nebo navštivte v optice Alensa, Lazarská 13/8, Praha 2, nebo Masarykova 412/32, Brno.

Foto: archiv Alensa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *