Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

24 hodin smíchu denně. Zdravotní klauni zažili rekordní rok

Zdravotní klauni za celý rok 2023 uskutečnili 4 835 klauniád, v průměru tak rozdali za den 24 hodin smíchu. Největší část, 3 896 klauniád, věnovali dětským pacientům v celkem 66 nemocnicích po celé republice. Navštěvovali ale také seniorská zařízení, hospic nebo domácnosti. Novinkou je spolupráce na oddělení rehabilitace ve FN v Motole a navázání spolupráce s nemocnicí ve Znojmě, Novém Jičíně a s oddělením Následné intenzivní péče ve Vojenské nemocnici Olomouc.

Neustále se snažíme kultivovat obor zdravotního klaunství v České republice, přinášet odborné poznatky o účincích humoru ve zdravotnickém prostředí. Ale při tom všem se soustředíme na to nejdůležitější – rozdávat smích a naději na stále více místech. Rok 2023 v tom nebyl výjimkou,“ hodnotí ředitelka organizace Kateřina Slámová Kubešová. Důvěryhodnost organizace a kvalitu klaunské práce potvrdila také odborná porota prostřednictvím ocenění Czech Superbrands, které Zdravotní klaun v minulém roce získal.

Fyzioterapie hrou
Celkem 93 Zdravotních klaunů pravidelně navštěvuje 66 nemocnic, 11 geriatrií a 1 hospic. Největším spolupracujícím zařízením je FN v pražském Motole. Právě tam letos Zdravotní klauny přizvali i na oddělení rehabilitace. „Fyzioterapeuti připraví pro klauny zadání a ti pak dětem formou hry pomáhají přijmout daný pohyb jako běžný. Klauni jsou důležití i pro rodiče – ti se mnohdy vůbec poprvé usmějí. Bojí se o své děti, a když klaun vykouzlí dítěti na tváři úsměv, tlak a vyčerpání z nich spadnou. Nikdy by mě nenapadlo, jak moc důležití klauni jsou,“ říká Eva Fröhlich, staniční sestra dětského oddělení na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol.

Mocný zvuk
Kromě toho organizace nově navázala pravidelnou spolupráci s nemocnici ve Znojmě a v Novém Jičíně. Využívá také své dlouholeté zkušenosti s prací na oddělení Následné intenzivní péče v Hořovicích a rozšiřuje tento typ práce do druhého, a zároveň jediného dalšího zařízení tohoto typu u nás, Vojenské nemocnice v Olomouci. „O práci Zdravotních klaunů jsem nějaké povědomí měla, ale efekt jejich návštěv mnohonásobně předčil veškerá má očekávání. Tóny a hudba klaunů prosvítí celý pokoj a ta atmosféra se pak přenáší dál. Fungují jako motor i pro nás, pro personál.  Vidět děti, u kterých jsme už nepředpokládali zlepšení stavu, jak najednou na muzikoterapii reagují, je pohlazení po duši,“ říká fyzioterapeutka oddělení NIP Vojenské nemocnice Olomouc Barbora Čapková.

Právě o práci na tomto specifickém oddělení pojednává dokument Mocný zvuk, který bylo možné zhlédnout v minulém roce hned na několika filmových festivalech. Tento rok, konkrétně 21. 2. 2024 v 19 hodin, chystá organizace na svém facebookovém a youtubovém profilu online premiéru pro veřejnost. Po premiéře následuje diskuze s tvůrci moderovaná influencerkou Terezou Salte.

Zdravotní klauni rozdávali v průběhu roku radost kromě zmíněných zařízení také na specializovaných ambulancích, pohotovostech, v domácnostech nebo na dětských psychiatriích. Doprovázeli rovněž děti i jejich rodiče v operační dny. Nechyběly ani návštěvy pacientů či klientů v domovech pro seniory nebo v hospicích. Pro ty Zdravotní klaun připravil také speciální podcastovou sérii Rádio klaun.

V rámci dlouholeté spolupráce s lékařskými fakultami a nemocnicemi klauni také školili a lektorovali studenty medicíny či zdravotnický personál. Své zkušenosti s tím, že lze aplikovat humor ve zdravotnickém prostředí, sepsali do publikace s názvem Humor ve zdravotnictví aneb pravidla rošťárny.

Kompletní závěrečnou zprávu shrnující uplynulý rok organizace Zdravotní klaun najdete na www.zdravotniklaun.cz/o-nas

Zdroj a foto: www.zdravotniklaun.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *