Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Syrově poetický ponor do devadesátek aneb Topolova Sestra v DISKU

V pátek 26. ledna 2024 uvede divadlo DISK premiéru připravované inscenace Sestra, adaptaci stejnojmenné románové prvotiny Jáchyma Topola. Půjde o čtvrtou a závěrečnou absolventskou inscenaci studentů 4. ročníku herectví Katedry činoherního divadla DAMU. Titul vybrali a ve vlastní dramatizaci pro jeviště zpracovali režisér Kryštof Krejčí s dramaturgyní Danou Hlaváčovou. 

Jáchym Topol je patří mezi přední autory současné české literatury. Po revoluci zakládající člen týdeníku Respekt, reportér, držitel Státní ceny za literaturu a programový ředitel Knihovny Václava Havla. Jeho díla jsou plná emocí, a vyjadřují se k společenským a politickým tématům. Čím oslovil studenty DAMU, kteří devadesátá léta nezažili, a proč si vybrali zrovna toto dílo?

„Osobně si myslím, že devadesátky v jistém smyslu ještě neskončily. Mnohé z problémů, které dnes vidíme v politice, ekonomice, ale i kultuře, mají své příčiny právě zde – ne úplně zvládnutá transformace, opoziční smlouva a další. Věřím, že vliv devadesátek na současnost je nutné teď zkoumat. Proto je možná úkolem umění, aby se tenhle rozpor pokusilo překlenout,” zamýšlí se režisér Kryštof Krejčí.

„Topolova Sestra patří k prózám, které nabíjejí. Na nezaměnitelném jazyce plném neologismů, slangu a různých (pra)patvarů je výjimečné, že dokáže pojmout snad všechna z tzv. věčných témat – lásku, smrt, otázku viny, víry či bytí, a přitom úžeji zjevovat i ta dnešní. Třeba ono porevoluční zmatení jazyků a doby přetrvávající až do současnosti,“ vysvětluje dramaturgyně Dana Hlaváčová výběr titulu. Hlaváčová a Krejčí studují závěrečný ročník magisterského oboru režie-dramaturgie na Katedře činoherního divadla pražské DAMU.

„Topol ve svých prózách často mísí syrovou realitu, sny a fantaskno. Vše se slévá v barvitě živočišný tok slov… O to těžší je nalézt pro tak silnou a osobitou lieraturu jevištní ekvivalent. Místy se ubíráme cestou dynamické zkratky, zcizení nebo filmového vyprávění. Místy ‚scénické kejkle’ odpovídající románové předloze stále hledáme,“ uzavírá Hlaváčová.

INFORMACE O INSCENACI
autor: Jáchym Topol
dramatizace: Kryštof Krejčí, Dana Hlaváčová
režie: Kryštof Krejčí
dramaturgie: Dana Hlaváčová
scénografie a kostýmy: Kateřina Hubená
asistentky výpravy: Adéla Ticháčková, Lenka Maximová
hudba: Jiří Chadraba
produkce: Karolína Hanzlová, Adéla Fejková, Anna Kopřivová

herecká spolupráce: MgA. Zuzana Slavíková
pohybová spolupráce: MgA. Karolína Gilová
hlasová spolupráce: Mgr. Regina Szymiková

Hrají studenti 4. ročníku Katedry činoherního divadla DAMU:
Tomáš Dalecký, Jindřiška Hanušová, Luciana Tomášová, Filip Kohut, František Beleš, Pavel Prais, Karolína Knězů, Hana Šimková, Kateřina Hrdinová, Erik Zabrucký, Filip Týc, Lucie Michálková, Jiří Chadraba j. h.

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ:
MgA. Juraj Deák
prof. Mgr. Jan Hančil
MgA. Miroslav Hanuš
doc. Mgr. Martin Pacek
Mgr. Regina Rázlová
Mgr. Regina Szymiková
Mgr. Lenka Šestáková
Mgr. Milan David
Mgr. Hana Fischerová
MgA. Michal Syrový

veřejná generální zkouška: 25. ledna 2024 v 11:00
premiéra: 26. ledna 2024 v 19:30
nejbližší reprízy: 27. ledna, 4. a 8. února

Zdroj a foto: DISK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *