Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Až 84 % žen v ČR se setkalo s problémem otěhotnět

Toto zjištění vyplývá z celostátního průzkumu veřejného mínění, který si nechala na základě sběru dat zpracovat klinika umělého oplodnění Prague Fertility Centre (PFC) od agentury Ipsos. Průzkum probíhal v prosinci 2023 na vzorku 315 žen. Respondentky byly ve věku 25 až 45 let a na základě jejích zkušeností lze konstatovat, že až 30 % z nich v této věkové skupině mělo problém otěhotnět spontánně.  Pokud jde o období, jak dlouho trval problém otěhotnět, 17 % žen to trvalo déle než měsíc, 15 % déle než půl roku, 7 % déle než rok a 12 % déle než dva roky.

„Problém s početím dítěte se bohužel stává významným společenským tématem. Až každý pátý pár potřebuje na cestě k rodině profesionální pomoc a vyhledá kliniku umělého oplodnění.  Vliv na šance na otěhotnění má více faktorů – odkládání mateřství do pozdějšího věku i zdravotní stav páru. Nemalý podíl na tom má pracovní i společenský stres, životospráva a nedostatek pohybu,“ říká MUDr. Lucie Švabíková, Ph.D., Vedoucí lékařka kliniky PFC a specialistka na umělé oplodnění.

Individuální přístup a psychická pohoda jsou klíčové pro každý pár
V případě, že se ženě nedaří po opakovaných pokusech otěhotnět, páru nezbývá nic jiného než navštívit kliniku umělého oplodnění. Na klinice absolvuje pár vstupní pohovor a vyšetření s odborníkem, který se pokusí zjistit příčinu jejich problému. Toto vyšetření podstupuje žena i její partner, protože se jedná o párovou léčbu. „Z naší zkušenosti víme, že pro klientky naší kliniky je mimořádně důležité, že se o ně po celou dobu léčby stará jeden lékař, který je během tohoto procesu zná. Klientky tak nemusí absolvovat stresující opakované vysvětlování své situace například 5 lékařům, jako je tomu na některých jiných klinikách. Individuální přístup je v tomto případě zásadní. Klientka se musí cítit bezpečně a takzvaně, že je v dobrých rukou. Při tomto procesu je mimořádně důležitá psychická pohoda ženy i jejího partnera. Důvěra k jednomu lékaři na cestě k vysněnému dítěti je základ pro úspěšný výsledek IVF léčby,“ říká MUDr. Lucie Švabíková, Ph.D., Vedoucí lékařka kliniky PFC a specialistka na umělé oplodnění.

Neocenitelná pomoc – koordinátorka
Ve chvíli, kdy se pár rozhodne pro tuto psychicky náročnou cestu, je každá pomocná ruka vítaná. Tato cesta začíná ještě před příchodem na IVF kliniku v době, kdy se pár rozhoduje o možném řešení situace. Tou zpravidla bývá návštěva kliniky umělého oplodnění, se kterou většina lidí nemá zkušenosti. A právě v této chvíli je páru neocenitelnou pomocí koordinátorka.

„Pro každou ženu, ale i jejího partnera, je taková situace velmi psychicky zatěžující. Což je logické a přirozené. Proto jsme se na naší klinice rozhodli poskytovat v rámci IVF léčby jedinečnou službu tzv. koordinátorky. Já provázím každou klientku celým procesem od začátku až do konce, jsem jí k dispozici, vysvětluji jí detaily a vedu ji krok za krokem. Klientka tak díky mně získává pocit komfortu a bezpečí. Jsem velmi ráda, že i já jí pomáhám na její cestě za vysněným miminkem,“ říká Bc. Markéta Brandani, koordinátorka kliniky PFC.

Poznámka: IVF znamená In vitro fertilization, což je mezinárodní zkratka pro proces umělého oplodnění.

Foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *