Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Vzácná instalace Jana Kaplického přivezena do Česka. Vystavena bude během Sculpture Line v první polovině roku

Společnost Art Lines ve spolupráci s Eliškou Kaplický Fuchsovou přivezla do Česka znovuobjevenou vzácnou instalaci Jana Kaplického s názvem Acquae. Devítimetrový objekt byl vystaven před 20 lety v rámci festivalu Triennale di Milano a během 9. ročníku Biennale di Venezia v Benátkách. Od té doby byl před veřejnosti ukrytý. Dílo ve svém ateliéru zrestauruje známý sochař Lukáš Rais. Veřejnosti bude Kaplického instalace odhalena nejpozději v červnu letošního roku u příležitosti zahájení 10. ročníku projektu Sculpture Line.

„Záchrana byla spuštěna poté, co jsme vydali s nakladatelstvím Albatros monografickou knihu o Janu Kaplickém obsahující pasáž lorda Normana Fostera, který dílo znovu objevil –  Vypadalo to jako něco, co spadlo z vesmíru. Bylo to meziplanetární plavidlo? Stroj? Socha? Bylo to vyrobeno z ušlechtilé oceli a zjizveno časem a působením živlů. Bylo to dvojsmyslné, futuristické, prostopášné, krásné a bylo to sexy. Můj popis objektu ležícího v trávě by mohl být popisem kterékoli z jeho staveb. – Moje díky patří nejen Janovu kolegovi a příteli Normanovi, kterého jsem od jeho proslovu v roce 2009 opět potkala, ale mnoha dalším, kteří mi pomáhají šířit odkaz rodiny Kaplických nejen pro jeho děti, ale především pro naší budoucnost a krásu,“ říká Eliška Kaplický Fuchsová, zakladatelka Nadačního fondu Kaplicky Centre.

Příběh ocelové kapky vody
Instalace byla vytvořena na zakázku před více než 20 lety pro Triennale di Milano. Během jedné z tematických akcí představilo 10 vybraných architektů své designové návrhy street food kiosků ve spolupráci s předními světovými značkami. Partnery projektu Jana Kaplického byly společnosti San Pellegrino a Acqua Panna. Instalace Acquae je obří ocelovou kapkou, na jejímž konci se nachází dřez na led. Objekt měří 9 metrů na délku a 5 metrů na šířku, vnitřní strukturu tvoří železný plech řezaný laserem. Slouží tak jako zásobní pult pro lahve a vybízí ke konzumaci balené vody.

„Objev je o to úžasnější a vzácnější, že Jan Kaplický a jeho studio Future Systems se věnovali především architektuře budov, podobným objektům jen výjimečně. Když jsme se o nálezu dozvěděli poprvé, věděli jsme, že ho musíme přivézt do architektovy rodné Prahy. Rád bych poděkoval Elišce Kaplický Fuchsové za spolupráci při organizaci převozu a Lukášovi Raisovi, který dílu vrátí původní lesk,“ popisuje Ondřej Škarka, zakladatel kulturní instituce Art Lines, která sochařský projekt Sculpture Line organizuje.

10. ročník Sculpture Line
Acquae v těchto dnech restauruje sochař Lukáš Rais, který v rámci projektu Sculpture Line dlouhodobě vystavuje svá díla na veřejných místech po celé České republice. A právě odhalením instalace Jana Kaplického vstoupí Sculpture Line do svého 10. ročníku.

„Projekt Sculpture Line začínal před 10 lety jako pražský festival. Dnes již, podobně jako umění samotné, nezná časové omezení a přesáhlo hranice nejenom hlavního města, ale i Česka a Evropy. Jen v loňském roce jsme vystavili 93 nových instalací od 46 umělců v 6 státech světa a během uplynulé dekády jsme Sculpture Line představili veřejnosti stovky soch na 3 kontinentech. To, že můžeme jubilejní ročník zahájit odhalením sochy jednoho z nejvýznamnějších českých architektů, je pro nás velkou poctou,“ uzavírá Ondřej Škarka.

Do projektu Sculpture Line se mohou umělci přihlásit online. Registrace jsou na tomto odkazu.

Foto: Dominik Táborský, Art Lines

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *