Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Léčba rakoviny v Česku: lepší a rychlejší? 

Výskyt rakoviny v Česku již několik let soustavně roste, a tím se zvyšují i nároky na kapacitu péče o onkologické pacienty. Každý rok je okolo 60 000 nově diagnostikovaných, do roku 2030 to podle odhadů bude až o pětinu více. Podle předsedy České onkologické společnosti ČLS JEP Igora Kisse je proto třeba využívat i menší regionální pracoviště, která jsou navázána na komplexní onkologická centra (KOC). Může se tak zrychlit čekání na termín u onkologa. To podle zjištění spolku Hlas onkologických pacientů (HOP) trvá i několik týdnů.

„Základem léčby je diagnostika a nastavení léčebného plánu v multidisciplinárním týmu. A pokud pacienti nepotřebují vysoce specializovanou léčbu, jakou poskytují komplexní onkologická centra, je pro ně výhodnější mít svého lékaře blíž místa bydliště. V České republice funguje již 16 menších center navázaných na takzvané KOC, která mají zkušenosti s onkologickou léčbou a poskytnou lidem špičkovou péči,“ uvedl Kiss.

„Díky kontaktu s KOC je pro pacienty zachována možnost mít tu nejefektivnější léčbu, ale neztrácejí čas dojížděním. Zároveň tak zajistíme efektivnější fungování systému a rychlejší pomoc všem, kdo ji potřebují,“ dodal.

Včasné zahájení léčby u onkologických onemocnění zvyšuje šanci na vyléčení, a proto je čas zásadní. Pacientská organizace HOP proto v dotazníkovém šetření mezi onkologickými pacienty zjišťuje, jak vypadá jejich cesta zdravotním systémem.

„Šetření probíhá do konce března, ale již nyní se jasně ukazuje několik varovných trendů. Z dosud vyhodnocených dotazníků víme, že až 44 % pacientů se od stanovení diagnózy dostane k onkologovi v řádu několika týdnů. Na druhé straně 55 % pacientů absolvovalo tuto část cesty během několika dní. Také se potvrzuje, že máme co dohánět v oblasti psychologické podpory pacientů. Až 73 % respondentů nebyla během cesty na onkologii nabídnuta psychologická pomoc,“ zmínila předsedkyně HOP Petra Adámková.

„Dobrou zprávou je, že většina pacientů se v ordinacích setkává s profesionálním a citlivým přístupem. V případě onkologů má tento pocit 74 % pacientů, u radiologů a dalších specialistů dokonce až 80 %,” dodala.

Aby se cesta k léčbě zrychlila, HOP ve spolupráci s příslušnými odbornými společnostmi postupně zpracovává pro každou diagnózu takzvané Cesty pacienta. Jsou to přehledně a jasně zpracovaní „průvodci“ prevencí i léčbou. Obsahují i řadu doporučení – například, aby se lidé nebáli vyhledat i psychologickou pomoc a obraceli se na pacientské organizace.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *