Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Konsorcium vinařů Valpolicella věnuje pozornost budoucnosti klimatu, výroby a trhu Amarone Opera Prima představí ve Veroně ročník 2019

Ve dnech 2. až 4. února 2024 se ve Veroně uskuteční 20. ročník prezentace nového ročníku Amarone della Valpolicella DOCG, kterou pořádá Amarone Opera Prima. Dva související semináře o víně zajistí atraktivní doprovodný program.

Opera Prima 2024, italská verze francouzského „en primeur“ (nákupu vína v době, kdy zrají v sudech, ještě před jejich lahvováním), která se koná již po dvacáté, přinese náhled na vína vyrobená v roce 2019. Zhruba 70 vinařství sdružených v konsorciu Valpolicella představí svá vína tohoto ročníku a zároveň nastíní kontext a souvislosti mezi novými spotřebitelskými trendy, klimatickými změnami a vývojem trhu.

Třídenní akce, která začne tento pátek 2. února a potrvá až do neděle 4. února 2024, proběhne v Palazzo della Gran Guardia (Piazza Bra) ve Veroně.

V pátek 2. února 2024 se uskuteční dva semináře vyhrazené pro odbornou veřejnost a media. První, na téma „Amarone – další velká věc ve sběratelství vína?“, povede Jean Charles Viens, renomovaný degustátor (11.00 hodin) a druhou, s názvem „Amarone: nová vlna“, pak povede Filippo Bartolotta, uznávaný odborník na italská vína (14.00 hodin).

V průběhu seminářů se budou degustovat vybrané ročníky Amarone, aby podtrhly atraktivitu tohoto vína jako investiční příležitosti pro sběratele. Zároveň se bude diskutovat o jeho historii a vývoji v produkci.

Amarone Opera Prima: přednášky a ochutnávky
Veřejný program Amarone Opera Prima začne v sobotu 3. února 2024 oficiálním zahájením v 11:00 přednáškou „Vliv klimatu, produkce a trhů: Historie Valpolicelly“ s účastí významných osobností, jako je Christian Marchesini, prezident Konsorcia, Andrea Lonardi, MW, viceprezident Konsorcia, Carlo Flamini, ředitel Vinařské observatoře Italské vinařské unie, a Maurizio Ugliana, profesor enologie na Univerzitě ve Veroně. Moderátorem přednášky bude ředitel Telenuova, Andrea Andreoli.

Program bude pokračovat „Amarone Opera Prima: za oponou s Vittoriem Grigolou“, enfant prodige světové opery a protagonistou Veronského operního festivalu od roku 2013.  Následně se od 12.30 hodin otevřou degustační pulty nejprve pro media a poté pro odbornou i laickou veřejnost (od 16.30 do 19.00 hodin). Degustace bude pokračovat i v neděli 4. února od 10:00 do 19:00 hodin.

O kampani „Evropský životní styl: ochutnejte fantastické potraviny”
Tříletá kampaň (2022–2024) „Evropský životní styl: ochutnejte fantastické potraviny“ sdružení Vini Valpolicella, Formaggio Asiago, Vialone Nano Veronese a Associazione Interregionale Produttori Olivicoli CHOP, kterou financuje Evropská unie, hodlá spojit vzájemně se doplňující potravinářské produkty se stejným regionálním původem a přiblížit je příjemným a přirozeným způsobem konečnému spotřebiteli. Maximální důraz bude při tom kladen na chráněný původ ze severovýchodní Itálie. Slogan kampaně „That’s Amore“, který bude zaznívat napříč Itálií, Německem a Českou republikou, bude slyšet zejména při četných ochutnávkových kampaních v maloobchodním prostředí.

O sdružení Consorzio Tutela dei Vini Valpolicella
Consorzio Tutela dei Vini Valpolicella, neboli Konsorcium na ochranu vín Valpolicella, je sdružení vinařů, pěstitelů a stáčíren z vinařské oblasti Valpolicella, jež zahrnuje 19 obcí v provincii Verona. Konsorcium plní důležité institucionální úkoly: zabývá se propagací a informováním o vínech z území Valpolicella, ochranou značky a místního vinařství nebo dohledem nad označením a jeho ochranou.

O sdružení Consorzio Tutela Formaggio Asiago
Consorzio Tutela Formaggio Asiago, neboli Konsorcium na ochranu sýru Asiago, vzniklo v roce 1979, aby zajistilo, že jako Asiago budou označovány, uznávány a prodávány pouze sýry splňující přísné výrobní parametry. Institucionálními úkoly konsorcia jsou podpora výrobku, který je významným dědictvím národního zemědělsko-potravinářského průmyslu, včetně jeho propagace v Itálii i v zahraničí, a ochrana spotřebitelů před padělky. Dodavatelský řetězec sýra Asiago CHOP, čtvrtého nejčetněji prodávaného sýra z kravského mléka v Itálii, tvoří 36 výrobních závodů a 6 zráren, které ročně zpracují 2 200 00 tun mléka a vyrábí z něj čerstvý sýr Asiago CHOP (minimální doba zrání 20 dní) či jeho déle zrající variantu (doba zrání od 3 do více než 15 měsíců).

O sdružení Consorzio di Tutela della Nano Vialone Veronese
Chráněné zeměpisné označení Riso Nano Vialone Veronese se vztahuje pouze na rýži, která se pěstuje z přísně vybraných semen druhu Japonica, odrůdy Vialone Nano. Čistotu odrůdy, způsoby pěstování a zpracování rýže kontroluje Konsorcium pro ochranu CHZO Riso Nano Vialone Veronese, jež sdružuje podniky se závazkem dodržovat specifikaci produkce schválenou a registrovanou Evropským společenstvím.

O Associazione Interregionale Produttori Olivicoli (AIPO) Verona
Meziregionální sdružení producentů oliv (AIPO Verona) sdružuje více než 6 000 členů italského olivového průmyslu (pěstitelé oliv, lisovny oleje, konsorcia, družstva atd.), kterým nabízí technické, právní, regulační a agronomické poradenství či specializované kurzy. Je vybaveno laboratoří pro analýzu olejů, oliv a panenských výlisků s 15 000 údaji o různých druzích olejů z oblasti Středozemního moře a ročně provede přibližně 5 000 chemických analýz. Komise AIPO uznaná ministerskou vyhláškou provádí denně senzorické zkoušky a hodnocení olejů, spolupracuje také na regionálních a meziregionálních projektech.

Foto: archiv Valpolicella

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *